نقشه عملیاتی مناطق عشایری کشور امسال تهیه می‌شود
1387/01/31

رييس سازمان امور عشاير گفت: نقشه عملياتي عشاير در مناطق مختلف كشور تا پايان سال تهيه خواهد شد.

مهندس جهان‌شاه صديق در گفت‌وگو با (ايسنا)، اظهار كرد: سال گذشته نسبت به سال 84 و 85 سال پربارتري براي عشاير بود چراكه اعتبارات اجرايي سازمان افزايش يافت و دستگاه‌هاي اجرايي كه به استناد آيين‌نامه ساماندهي بايد در منطقه عشاير تلاش كنند بيش از گذشته فعال شدند و اعتبارات بيشتري به اين بخش اختصاص دادند. همچنين سال گذشته عشاير از تسهيلات مناسبي برخوردار شدند و زمستان كه عشاير نياز بيشتري به علوفه داشتند دولت با اختصاص يارانه علوفه ارزان در اختيار عشاير قرار داد.

وي تصريح كرد: با توجه به اينكه در سال گذشته قيمت علوفه افزايش يافت با كمك دولت نياز علوفه عشاير از طريق شركت پشتيباني امور دام تامين شد و مشكل علوفه براي عشاير شكننده و حاد نبود.

صديق ادامه داد: سال گذشته اتحاديه‌هاي عشايري و شركت‌هاي تعاوني عشايري استراتژي اتخاذ شده سازمان را در خصوص خريد محصولات توليد شده عشاير و عرضه آن به بازار و پرداخت بهاي آن‌ها به عشاير انجام دادند كه در اين راستا اقدام پرواربندي دام با مشاركت شركت‌هاي تعاوني‌ عشاير و عشاير در سطح وسيعي در كشور انجام شد و عشاير دام را زودتر از موعد به بازار عرضه نكردند و دام سبك وزن توسط شركت‌هاي تعاوني عشايري مدتي پرواربندي شده و در موعد مقرر و با وزن مناسب به بازار عرضه و مانع از ضرر و زيان اقتصادي عشاير شد و همچنين بر قيمت واقعي محصول تاثير گذاشت و دلال‌ها و واسطه‌ها ميدان وسيعي در مناطق عشايري نداشتند.

رييس سازمان امور عشاير از تهيه نقشه براي عشاير هر منطقه كشور تا پايان سال جاري خبر داد و گفت: اين نقشه اقدامات و تصميمات لازم براي عشاير هر استان را مشخص خواهد كرد چراكه نمي‌توان نسخه‌اي براي تمام عشاير استان‌هاي كشور تنظيم و اجرايي كرد زيرا حمايت از كوچ ساماندهي و اسكان و ... در همه استان‌ها ضرورت ندارد و در برخي استان‌ها بايد متناسب با شرايط و نياز آن منطقه تصميم‌گيري شود كه امكانات و اعتبارات كافي براي انجام تقاضاي هر منطقه صورت گيرد.

وي در پايان افزود: ارائه اين نقشه نيازمند يك مطالعه و بررسي ميداني در عرصه‌هاي عشايري است و متناسب با استعدادهاي فني ـ اجرايي و اعتبارات موجود مطابق و براساس شرايط هر استان نقشه جامع تهيه و تصميم‌گيري شود.اداره كل روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر17 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal