2990 ميليارد ريال براي خسارت كشاورزان در سال زراعي 85-86 پرداخت شده است
1386/10/23

به گزارش خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، مهندس محمدرضا اسكندري درباره برودت هوا و يخ‌زدگي برخي از اقلام كشاورزي طي روزهاي اخير اظهار كرد: كشاورزان به دليل اينكه در طبيعت كار مي‌كنند هر ساله با حوادث غيرمترقبه مواجه هستند كه بحث بيمه محصولات كشاورزي بدين منظور از چند سال گذشته در نظر گرفته شده است. صندوق بيمه محصولات كشاورزي با استفاده از اعتبارات دولتي و همچنين حق بيمه از توليدكنندگان در سال زراعي 85-86 حدود 299 ميليارد تومان خسارت بيمه پرداخت كرده است.

وي افزود: امسال با توجه به اينكه سرما بي‌سابقه بوده و خسارت‌هاي زيادي به بخش‌هاي مختلف كشاورزي از جمله باغات، زراعت، حوضچه‌هاي پرورش ميگو و ماهي، دامداري و حتي جنگل و مرتع وارد كرده است و چون دوره اين حادثه ادامه دارد هنوز برآورد دقيقي از ميزان خسارت‌ها نشده است كه پس از برآورد دقيق، اين خسارت‌ها از طريق بيمه محصولات كشاورزي پرداخت خواهد شد؛ در حال حاضر در 17 استان كشور برآوردهاي اوليه خسارت انجام شده است.

مهندس اسكندري ادامه داد: برخي از كشاورزان به ويژه در بخش‌هاي مختلف دامداري، آبزي‌پروري، زراعت و باغات خسارت عمده‌اي ديده‌اند كه اگر حمايت نشوند نمي‌توانند به توليد خود ادامه دهند.

وزير جهاد كشاورزي خاطرنشان كرد: خسارت سبزي‌كاران طي سال‌هاي گذشته كه به دليل استفاده از آب آلوده نبوده حدود 14 ميليارد تومان از طريق صندوق بيمعه محصولات كشاورزي پرداخت شد.

وي درباره افزايش قيمت مرغ و گوشت تصريح كرد:‌ توليدات گوشت قرمز و مرغ معمولا تحت تاثير نهاده‌هاي توليد است كه امسال با اجراي طرح ساماندهي مرغ با همكاري‌ توليدكنندگان از تيرماه تاكنون قيمت مرغ در بازار با متوسط هر كيلو 1900 تومان در بازار عرضه شده كه اين قيمت بازار سال 83 است.

مهندس اسكندري تصريح كرد: قيمت نهاده‌هاي مورد نياز براي تامين گوشت از قبيل ذرت و جو در بازار جهاني بسيار افزايش يافته كه سال گذشته جو وارداتي 170 دلار به ازاي هر تن وارد و 190 دلار در اختيار توليدكنندگان مي‌رسيد. امسال هنوز جو وارداتي توزيع نشده و آنچه در اختيار دامداران و مرغداران قرار گرفته جو داخلي بوده اما اثر خود را در بازار داخلي گذاشته است؛ قيمت جو وارداتي امسال در بندر با بدترين كيفيت 170 دلار به ازاي هر تن و 412 دلار به ازاي هر تن نوع مرغوب آن است.

وزير جهاد كشاورزي افزود: تاكنون با قيمت موجود نهاده‌ها، قيمت مرغ را به دليل ذخيره‌سازي جو، ذرت، كنجاله و... ثابت نگه داشته‌ايم و براي ادامه اين موضوع و جلوگيري از نوسان قيمت در بازار بايد يارانه پرداخت شود.

وي اظهار كرد: براي جلوگيري از نوسان قيمت بايد بين توليد و توزيع سيستمي برقرار كرد چراكه توليد در كشور هيچ مشكلي ندارد و بيش از نياز است؛ در حال حاضر بالاترين رقم ذخيره‌سازي مرغ در تاريخ كشور را داريم.

مهندس اسكندري افزود: اين سيستم تعادل بين توليد و توزيع بايد 40 سال پيش در كشور ايجاد مي‌شد كه طي دو سال اخير در جهت تقويت و تجهيز تشكل‌ها اقداماتي آغاز شده است كه به موقع و بدون واسطه محصول را به بازار عرضه كنند اما در حال حاضر از توليد تا مصرف حلقه‌هايي وجود دارد كه باعث افزايش قيمت‌ها مي‌شود.

وزير جهاد كشاورزي تصريح كرد: اين حلقه‌ها بايد حذف شوند كه هم‌اكنون اين حلقه‌ها در برخي از استان‌ها حذف شده و باعث ثبات قيمت مرغ طي 9 ماه اخير شده است.

وي اعلام كرد: طرح ساماندهي در زمينه گوشت قرمز نيز آغاز شده و در مرحله ابتدايي است.

مهندس اسكندري درباره گراني تخم‌مرغ و برخي ديگر از اقلام كشاورزي گفت: درباره تخم‌مرغ نيز بايد همچون مرغ طرح ساماندهي اجرا شود كه با برخي از استان‌ها در اين زمينه قرارداد بسته شده و با چند استان توليدكننده ديگر در قالب اين طرح نيز قرارداد بسته مي‌شود.

وزير جهاد كشاورزي اظهار كرد: هم اكنون تخم‌مرغ قيمت متعادلي دارد چراكه واحدهاي تخم‌مرغ محدود هستند و در اين زمينه انحصار وجود دارد. همچنين در بهمن ماه توليدات افزايش و قيمت كمتر خواهد شد.

وي با اشاره به خودكفا شدن در توليد گندم اظهار كرد: امسال به مرز 15 ميليون تن توليد گندم رسيده‌ايم كه حدود 11 ميليون تن آن توسط دولت خريد تضميني و در قالب آرد توزيع مي‌شود و حدود يك ميليون و 200 هزار تن آن به عنوان بذر گندم براي كشت سال آينده بايد ذخيره شود و مقداري نيز مستقيم براي مصارف صنايع ماكاروني مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

مهندس اسكندري با اشاره به اينكه تا پايان برنامه چهارم بايد سالانه يك ميليون تن گندم صادر شود، گفت:‌ امسال نزديك به 500 هزار تن گندم صادر شده و مقداري نيز به عنوان ذخيره استراتژيك در نظر گرفته شده است.

وزير جهاد كشاورزي در پاسخ به اينكه هم اكنون واردات گندم نيز انجام مي‌شود؟ اظهار كرد:‌ قسمتي از گندم كه مصرف خوراكي ندارد و براي خوراك دام و طيور مورد استفاده قرار مي‌گيرد به نام واردات گندم ثبت مي‌شود.

وي گفت: با توجه به اينكه به خودكفايي گندم رسيده‌ايم با واردات گندم موافق نيستم اما واردات و صادرات هيچ محصولي نبايد ممنوع شود و دولت تنها در دو مورد قرنطينه و وضع تعرفه مي‌تواند مانع از صادرات و واردات محصولات شود.

مهندس اسكندري تصريح كرد: ‌ظرفيت كارخانه‌هاي آرد بالاتر از نياز كشور است.

وزير جهاد كشاورزي در پاسخ به اينكه سطح زيركشت ساير محصولات همچون پنبه، چغندرقند، جو و ... به كشت گندم اختصاص يافته است، گفت: اين نظريه را قبول ندارم. سطح زيركشت گندم طي 10 تا 15 سال گذشته در يك سطح بوده و تغييري نكرده است.

وي كه در يك گفت‌وگوي تلويزيوني شركت كرده بود، افزود: سطح زير كشت ديگر محصولات همچون سال گذشته ثابت بوده و با سياست انتقال يافته‌هاي عملي و افزايش عملكرد در واحد سطح به دنبال افزاي توليد گندم هستيم.

مهندس اسكندري درباره كافي نبودن سيلوهاي كشور براي ذخيره‌سازي گندم، گفت: فضاي كامل براي ذخيره‌سازي در كشور وجود نداشت كه با تشويق وزارت بازرگاني طي دو سال اخير بخش خصوصي در اين زمينه فعال شده و طبق اعلام وزير بازرگاني شش ميليون تن ظرفيت سيلوهاي فلزي است كه توسط بخش خصوصي بزودي احداث و به بهره‌برداري خواهد رسيد.

وزير جهاد كشاورزي با اشاره به اينكه بيش از 60 قلم از محصولات كشاورزي خريد تضميني مي‌شود، اظهار كرد:‌ سالانه قيمت خريد هر محصول اعلام مي‌شود كه اين امر مانع از ضرر كشاورزان خواهد شد. امسال نيز سازمان مركزي تعاون روستايي 700 هزار تن محصولات را خريد توافقي خواهد كرد كه قيمت خريد توافقي بالاتر از خريد تضميني است.

وي اظهار كرد: ضايعات 30 درصدي محصولات كشاورزي را قبول ندارم چراكه هيچگونه اندازه‌گيري دقيقي در اين زمينه انجام نشده است و اخيرا در حال بررسي و اندازه‌گيري است.

مهندس اسكندري با اشاره به اينكه توليد محصولات كشاورزي از مرز 100 ميليون تن گذشته است، تصريح كرد: در سيستم بسته‌بندي نيز ضايعاتي وجود دارد كه در اين زمينه اقداماتي انجام شده است همچنين شالي‌كوبي‌ها در حال نوسازي هستند.

وزير جهاد كشاورزي اظهار كرد: ضايعات 10 تا 15 درصد قابل قبول است اما به طور دقيق هنوز ميزان ضايعات محصولات كشاورزي اندازه‌گيري نشده است.

وي خاطرنشان كرد:‌ در دانشگاه كشاورزي كرج بررسي ميزان ضايعات گندم، آرد، نان انجام شده اما هنوز نتيجه نهايي آن اعلام نشده است.

وزير جهاد كشاورزي با اشاره به اينكه بيش از 85 درصد از زعفران جهان زعفران صادراتي ايران است، اظهار كرد: بسته‌بندي مناسبي در اين زمينه نداريم و اين مشكلات از قبل وجود داشته است كه هم‌اكنون اقداماتي براي بهبود بسته‌بندي دراين زمينه صورت گرفته است. در جشنواره ملي زعفران نيز اعلام شد كه حتما زعفران در بسته‌بندي‌هاي كوچك صادر شود و براي صادرات فله‌اي آن محدوديت‌هايي در نظر گرفته شود تا ارزش افزوده توليد براي كشاورزان باشد.

وي از آغاز بسته‌بندي‌هاي جديد صادراتي زعفران نيز خبر داد و افزود: قيمت پايه زعفران امسال 730 هزار تومان در نظر گرفته شده و قيمت صادراتي آن بستگي به كيفيت محصول دارد.

مهندس اسكندري ميزان صادرات پسته در سال 84 را 141 هزار تن، در سال 85 را 171 هزار تن و در سال 86 را 145 هزار تن اعلام كرد.

وي با اشاره به اينكه مصرف سرانه برنج طبق اعلام وزارت بازرگاني 42 كيلوگرم به ازاي هر نفر است، گفت: سالانه دو ميليون و 800 هزار تن ميزان نياز كشور است كه نيازمند واردات 800 هزار تن هستيم و طي 9 ماهه اخير حدود 700 هزار تن برنج از كشورهاي مختلف وارد شده است.

مهندس اسكندري خاطرنشان كرد: ‌تا پايان برنامه جهارم بايد مصرف سرانه برنج سالانه 36 كيلوگرم به ازاي هر نفر شود.

وزير جهاد كشاورزي گفت: اگر تا پايان برنامه چهارم سه ميليون و 700 هزار تن جو، دو ميليون و 900 هزار تن ذرت و سه ميليون و 400 هزار تن برنج توليد شود به خودكفايي رسيده‌ايم كه تاكنون به اين ميزان توليد رسيده‌ايم اما اين ميزان جوابگوي نياز كشور نيست.

وي افزود: طي دو سال اخير دو هزار و 600 پروانه جديد مرغداري صادر شده است و ميزان توليد جوابگوي اين نيازهاي جديد نيست.

اسكندري اظهار كرد: 35 تا 40 هزار تن ميزان توليد چاي در كشور است كه ميزان مصرف 100 تا 110 هزار تن است كه اگر به ازاي هر كيلو چاي توليد داخلي دو كيلوگرم واردات انجام شود نياز كشور تامين خواهد شد.

وزير جهاد كشاورزي وضعيت توليدكننده‌هاي چاي را مناسب دانست و افزود: در حال حاضر برگ سبز چاي از كشاورزان خريده و پول آن به صورت نقدي پرداخت مي‌شود اما توليدكنندگان به مبلغ خريد اعتراض دارند و معتقدند بايد قيمت بالاتري براي خريد در نظر گرفته شود.

وي در زمينه اينكه 70 تا 10 هزار تن چاي توليد داخلي به صورت قاچاق صادر مي‌شود، تصريح كرد: كل توليد چاي خشك كشور 40 هزار تن است كه قاچاق اين ميزان قابل قبول نيست.

مهندس اسكندري افزود: براي حمايت از توليد داخلي در وزارتخانه‌هاي مختلف كشور اعلام شده است كه چاي داخلي مصرف شود كه هم اكنون با رياست جمهوري و وزارت جهاد كشاورزي چاي داخلي مصرف مي‌شود.

وي با اشاره به سال 85 ، يك ميليون و 250 هزار تن شكر در كشور توليد شده است، اظهار كرد: نياز كشور حدود دو ميليون و 200 هزار تن است كه مقداري واردات به منظور ذخيره‌سازي و مقداري نيز به منظور كمبود توليد داخلي انجام شده است اما در سال جاري با تغيير سياست‌ كه كارخانه‌ها شكر توليدي را خود بفروشند كه نتوانستند و پول كشاورزان را ندادند و باعث ايجاد مشكل در اين زمينه و كاهش 30 درصدي سطح زير كشت چغندرقند شده است.

وزير جهاد كشاورزي در پاسخ به اينكه واردات شكر در سال جاري بيش از حد نياز بوده است، گفت: بايد بين توليد، واردات و نياز كشور تعادل باشد و در حال حاضر واردات شكر به اندازه بوده است.

مهندس اسكندري اعلام كرد: در سال 87 بودجه عمراني وزارت جهاد كشاورزي32 درصد نسبت به سال 86 افزايش يافته است.

وي در زمينه اينكه علي‌رغم خودكفايي گندم امسال با كمبود نان مواجه هستيم، تصريح كرد:‌ توليد گندم مازاد نياز كشور است و مشكلي در اين زمينه وجود ندارد شايد در زمينه پخت مشكل ايجاد شده باشد.

وزير جهاد كشاورزي در پايان خاطرنشان كرد: براي پاسخگويي به سوالات نمايندگان هر زمان كه مجلس شوراي اسلامي احضار كند بايد حاضر شوم.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal