تدوین طرح مقابله با تهدیدات بیولوژیکی در منابع آبی کشور
1391/09/13

رئيس مؤسسه تحقيقات شيلاتي با بيان اينكه هيچ سمي در محصولات آبزي وجود ندارد، گفت: تحقيقات مؤسسه علوم شيلاتي كشور بيانگر اين است كه نگراني از مصرف محصولات دريايي رشد يافته در آبهاي حاوي جلبك معروف به كشند قرمز وجود ندارد.

به گزارش ايرنا، عباسعلي مطلبي در همايش يك روزه ارايه دستاوردهاي طرح ملي پايش كشند قرمز، افزود: پيش تر برخي محققان با بررسي نادرست، از سمي بودن محصولات آبزي نظير ماهي و ميگو در آبهايي كه اين جلبك ها در آن پرورش يافته اند، خبر داده بودند.وي يادآور شد: كشند قرمز نوعي جلبك است كه در زمان طغيان تا عمق سه متر و به طول صدها كيلومتر در دريا رشد مي كند و مانع نفوذ نور و اكسيژن به داخل دريا شده و جانوران دريايي را با خطر جدي مواجه مي كند.

رئيس مؤسسه تحقيقات علوم شيلاتي كشور گفت: پديده كشند قرمز يا رشد جلبك خليج فارس و درياي عمان، بيوتروريسم بود و برخي كشورها درصدد بودند با از بين بردن جانوران دريايي و اختلال در تبادلات دريايي، مبلغ قابل توجهي را براي كنترل آن طلب كنند.

وي ادامه داد: اين پديده كه در كشور ما از سال 87 در خليج فارس و درياي عمان روي داد، با مديريت اين مؤسسه و استفاده از دانش محققان داخلي و تجربه ساير كشورها كاملا مهار شده است.

مطلبي اظهار داشت: استفاده از رس محلول در دنيا رايج است اما در كشور از پودر پاشي رس خشك توسط هواپيما استفاده شد و نتيجه آن در از بين بردن اين شكوفايي پلانكتوني فوق العاده بود.

وي افزود: از آنجا كه حمل و نقل دريايي از سالها پيش وجود داشته، اين فرضيه كه توازن آب كشتي ها باعث انتقال اين جلبك ها از ساير مناطق شده است، رد مي شود، به ويژه اينكه اين پديده در پشت تنگه هرمز رخ داده و اين فرضيه را اثبات مي كند كه اين پديده با انگيزه بيوتروريسم براي از بين بردن محصولات دريايي و نيز متوقف كردن حمل و نقل دريايي انجام شده است.

مطلبي افزود: هدف عاملان بيوتروريسم از ايجاد اين پديده اين بود كه با از بين بردن جانوران دريايي اين منطقه و اختلال در رفت و آمد دريايي، هزينه هاي زيادي را براي رفع اين معضل، مطالبه كنند.رئيس مؤسسه تحقيقات شيلاتي در خصوص اهميت پديده كشند قرمز در آبهاي كشور گفت: 730 هزار تن توليدات شيلاتي در كشور وجود دارد كه 450 هزار تن آن از منابع دريايي است و در صورتي كه اين طغيان جلبك ها مهار نمي شد همه اين محصولات در معرض خطر جدي بود.

وي يادآور شد: دولت براي كنترل اين پديده و مواد مشابه نظير هجوم شانه دار مهاجم در دريا طرح جامع مبارزه با تهديدات بيولوژيك را تدوين كرد.

مطلبي افزود: قرار است اين طرح طي 5 سال و با اعتبار 22 ميليارد تومان اجرا شود كه تاكنون يك ميليارد تومان آن تخصيص يافته است.

مطلبي، اعتبارات پژوهشي در كشور را ناكافي دانست و افزود: احتمال سمي شدن برخي از اين جلبك ها وجود دارد، البته پديده كشند قرمز مهار شده است اما احتمال بازگشت دوباره آن وجود دارد.

رئيس مؤسسه تحقيقات شيلاتي تاكيد كرد: دولت بايد براي كنترل اين گونه مشكلات دريايي، اعتبارات تحقيقاتي را كافي و به موقع پرداخت كند.

وي خاطر نشان كرد: اين پديده در كشورهاي حاشيه خليج فارس نيز روي داد و اين كشورها در نشست هايي با مسئولان و محققان ايران، درخواست كمك براي رفع اين مشكل دارند.

بيوتروريسم نوعي حمله تروريستي است كه توسط برخي كشورها و با انتشار عمدي عوامل بيولوژيك و ميكروبي و با هدف خرابكاري انجام مي شود.

تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal