توليد 100 ميليون تن محصولات كشاورزي از بركات پيرزوي انقلاب اسلامي
1387/11/12

وزير جهاد كشاورزي گفت: درحاليكه ابتداي انقلاب كل توليدات بخش كشاورزي كشور 23 ميليون و 400 هزار تن در سال بود، به بركت نظام و انقلاب اسلامي اين رقم امروز به بيش از 100 ميليون تن رسيده است.

به گزارش (ايسنا)،مهندس محمدرضا اسكندري در گردهمايي تشكل‌هاي بخش كشاورزي استان كرمانشاه اظهار كرد: خوشبختانه با تلاش و همت چشمگير زحمتكشان عرصه كشاورزي، در اكثر زمينه‌هاي اين بخش شاهد رشد در توليد محصولات بوده‌ايم و اين رشد به‌طور متوسط سالانه پنج درصد بوده است.

وي با بيان اينكه اين رشد در حالي اتفاق افتاده كه هنوز از عوامل توليد به خوبي استفاده نمي‌كنيم، گفت: كشاورزي يك علم است و اگر مي‌خواهيم ميزان توليدات خود را افزايش دهيم بايد با آن علمي برخورد كنيم.

مهندس اسكندري در ادامه معرفي استان كرمانشاه به عنوان قطب كشاورزي كشور را هديه وزارت جهاد كشاورزي به اين استان دانست و يادآور شد: كرمانشاه در بخش كشاورزي از ظرفيت و امكانات خوبي برخوردار است و از لحاظ اقليمي نيز شرايط مناسبي دارد و همين مسائل باعث شد اين استان به قطب كشاورزي كشور تبديل شود. وزير جهاد كشاورزي متوسط اراضي آبي در كشور را 48 درصد و در استان كرمانشاه 20 درصد عنوان و تصريح كرد: درحاليكه در كشور 92 درصد توليدات از طريق اراضي آبي و تنها هشت درصد از طريق اراضي ديم به دست مي‌آيد، اما در استان كرمانشاه كه وسعت اراضي آبي آن 186 هزار هكتار است قسمت عمده توليدات از طريق كشت ديم به دست مي‌آيد.

مهندس اسكندري با اعلام اينكه از 250 ميليارد تومان تسهيلات سال جاري استان كرمانشاه از محل بنگاه‌هاي اقتصادي زودبازده 70 ميليارد تومان آن به بخش كشاورزي اختصاص داده شده است، گفت: مبلغ 40 ميليارد تومان ديگر نيز از طرف وزارت جهاد كشاورزي به بخش كشاورزي استان كرمانشاه كمك شده است. وي اعتبارات بخش كشاورزي استاني كرمانشاه در سال 86 را حدود 9 ميليارد تومان ذكر و خاطرنشان كرد: اين رقم با يك جهش قابل ملاحظه در سال 87 به 30 ميليارد تومان رسيد كه از اين مبلغ بيش از 14 ميليارد تومان آن در بخش آب و خاك و شبكه هاي سه و چهار آبياري هزينه شده است.

مهندس اسكندري در ادامه با اعلام اينكه در سال 87 مبلغ دو ميلياد تومان براي بخش آبخيزداري استان اختصاص يافته بود، اين ميزان اعتبار را براي سال آينده شش ميليارد تومان ذكر كرد و افزود: از ابتداي سال 89، سالانه 10 ميليارد تومان به بخش آبخيزداري تعلق خواهد گرفت.

وي در ادامه خسارات وارده به بخش كشاورزي بر اثر خشكسالي در سال گذشته را 15 هزار ميليارد تومان ذكر و يادآور شد: متأسفانه بودجه‌اي كه براي اين خسارت تعيين شد تنها 2100 ميليارد تومان بود كه وزارت جهاد كشاورزي نيز اين مبلغ را بر مبناي خسارات وارده بين استان‌ها تقسيم كرد.

مهندس اسكندري با اعلام اينكه سهم استان كرمانشاه از اعتبارات خشكسالي 114 ميليارد تومان بود، اظهار كرد: اين مبلغ تنها 10 درصد از خسارات وارده را جبران كرده، با اين حال همچنان با مسوولان كشور در حال رايزني هستيم تا بتوانيم با جذب اعتبار بيشتر و اعطاي آن به استان‌ها درصد بيشتري از خسارات را جبران كنيم.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal