پیش‌بینی تولید 3 میلیارد و 500 میلیون شاخه گل بریده در کشور
1388/03/20

 

مديركل دفترسبزي صيفي، گياهان زينتي و دارويي وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به اينكه در برنامه چهارم توسعه روي توسعه گلخانه‌ها چندان هدف‌گذاري نشده است، گفت: توسعه گلخانه‌ها طي چند سال اخير آغاز شده ضمن اينكه در حال حاضر كميته فني استانداردسازي گلخانه‌ها را در ستاد اجرايي گلخانه‌هاي كشور مصوب كرده‌ايم. مهندس بهروزغيبي در گفت‌وگو با (ايسنا)، گفت: از سال 84 افزايش ساز و كارهاي گلخانه‌ها در قالب برنامه مجتمع‌هاي گلخانه‌اي قرار گرفته كه در نظام بودجه‌اي كشور نيز منظور شده است.

وي با تاكيد بر توسعه مجتمع‌هاي گلخانه‌اي ادامه داد: اكنون چهار هزار هكتار گلخانه سبزي، صيفي و گياهان زينتي ودارويي در دستور كار است كه به تدريج به عرصه توليد مي‌رسند و البته در اسفندماه سال 87 ، نزديك به 20 هكتار مجتمع‌ گلخانه‌اي، بندرعباس با مدرنترين رويشهاي ساخت وساز تحويل فارغ التحصيلان شد. او افزود: اعتبارات گلخانه‌هاي گرمسار، ديناروند، لرستان و اهلم بوشهر فراهم شده كه پيش‌بيني مي‌كنيم درصورت بوجود نيامدن مشكلي تا مهرماه سال جاري ساخت اين گلخانه‌ها به پايان برسد و بانك زمين در مرحله انتخاب پيمانكار براي اين گلخانه‌ها است كه مجموعا 60 تا 70 هكتار گلخانه‌ها را شامل مي‌شوند.

غيبي در ادامه خاطرنشان كرد: با هماهنگي موسسه تحقيقات بيوتكنولوژي و ايستگاه ملي گل محلات دو رقم گل رز معرفي شده‌اند كه به نظر مي رسد از لحاظ شكل ظاهري و كيفيت و ماندگاري نسبت به ارقام خارجي يكسري برتريهايي دارند و ما به دنبال انتقال دانش فني توليد اين دو رقم گل رز به بخش خصوصي هستيم كه اميدواريم با استقبال بخش خصوصي بتوانيم از اين ارقام در صنعت گل كشور بهره‌مند شويم.

وي با بيان اينكه امسال از جهت خشكسالي مشكلي متوجه توليدات گل و گياه كشور نخواهد شد، ادامه داد: پيش‌بيني مي‌كنيم امسال 3.5 ميليارد شاخه گل بريده در كشور توليد شود ضمن اينكه روي ساير محصولات نيز تغييرات چنداني را پيش‌بيني نمي‌كنيم.

مدير كل دفتر سبزي، صيفي، گياهان دارويي و زينتي تاكيد كرد: با تنظيم گردش كار احداث گلخانه‌ها كه منجر به نظام گلخانه‌اي كشور شد هيچ كس بدون داشتن زمينه تخصصي نمي‌تواند وارد كار توليد گل و گياه شود و همه توليد‌كنندگان بايد حداقل160 ساعت آموزش را بگذرانند تا بتوان براي آنها پروانه تاسيس صادر كرد و عملكرد و سلامتي محصول افرادي كه در غير از اين شرايط ايجاد گلخانه كنند مورد تاييد ما نيست.

او با تاكيد بر اينكه وزارت جهاد كشاورزي رسالت خود را در رابطه با افزايش ماندگاري محصولات انجام داده است، افزود: در قالب طرح‌ها و يافته‌هاي تحقيقاتي توسط ايستگاه ملي گل وگياه محلات طرح‌هاي تغذيه‌اي بسيار مناسبي انجام شده است كه اين طرح‌ها به صورت نشريات فني در سايت آنها وجود دارد و به صورت كتابچه‌هاي فني تمامي آنها به استانها و شهرستانها فرستاده مي‌شود كه انتظار داريم كشاورزان يك نگاه جديدتري به مسائل اين بخش داشته باشده باشند. غيبي با اشاره به مسائل بازرگاني گل وگياه، اذعان كرد: در حال حاضر وزارت بازرگاني از طريق اتحاديه گل و گياه، محلي را در دوبي براي توزيع محصولات داخلي ايجاد كرده است و به كشورهاي آسياي ميانه و كشورها به راحتي اين توليدات ارسال مي‌شود.

وي تاكيد كرد: صادرات 20 ميليون دلاري و افزايش100 درصدي اين صادرات نشان از فعال بودن توليد كنندگان وصادركنندگان اين بخش است كه بايد بتوانيم اين فرصت را براي توسعه پايدار جديد غنيمت بشماريم.

او اضافه كرد: شرايط اقليمي و پايين بودن هزينه سوخت و كارگر كشورمان باعث شده كه در توليد گل و گياه كشورمان نسبت به جهان يك مزيت نسبي داشته باشيم.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر22 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal