اختصاص 110هزار میلیارد ریال اعتبار برای خرید تضمینی گندم در سال 93
1393/01/10

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از تخصیص و تامین اعتبار 110هزار میلیارد ریال برای خرید تضمینی گندم در سال جاری زراعی خبر داد.

ˈحسین صفاییˈ در گفت گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در اهواز ، نرخ تضمینی هرکیلوگرم گندم از نوع معمولی را 10هزار و 500ریال و گندم ˈدورمˈ را 10هزار و 800ریال عنوان کرد و گفت: امسال نیز بانک سپه متولی و عاملیت پرداخت بهای خرید گندم تضمینی به کشاورزان در سراسر کشور را برعهده دارد.

وی با بیان اینکه برداشت گندم طی چند روز آینده از مناطق جنوبی کشور شروع می شود از آمادگی مراکز خرید گندم وابسته با سازمان تعاون روستایی در سراسر کشور برای محصول گندم خبر داد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: تلاش ما بر این است که گندم خریداری شده از کشاورزان در انبارهای روباز که احتمال بارندگی و خسارت وجود دارد نگهداری نشود و سریعاˈ به استان هایی که ظرفیت ذخیره سازی وجود دارد انتقال یابد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در دولت تدبیر وامید پس از سالها قیمت برخی از محصولات کشاورزی از جمله محصول استراتژیک گندم پیش از شروع کشت یعنی در شهریور ماه رسماˈ اعلام شد تا انگیزه کشاورز برای تولید محصولات اساسی کشور بیشتر شود ابراز امیدواری کرد با توجه به اعلام بموقع و قانونی خرید تضمینی گندم شاهد افزایش تولید محصولات مهم و اساسی کشور و خودکفایی در این اقلام باشیم.

صفایی قیمت تضمینی گندم در کشور را بالاتر از قیمت جهانی آن بیان کرد و گفت: یکی از مشکلات و چالش های گذشته قیمت پایین خرید تضمینی گندم و عدم تناسب هزینه های کشاورزان با درآمد آنان بود که خوشبختانه با افزایش حدود 50درصدی نرخ خرید تضمینی گندم این دغدغه ها و نگرانی ها برطرف شده و انگیزه کار و تولید محصولات اساسی کشور افزایش یافته که این نقطه شروعی برای جهش در افزایش تولیدات کشاورزی و رهایی از بند اتکا به واردات محصولات کشاورزی خواهد بود.

وی درپاسخ به سووالی در خصوص پیش بینی خرید گندم تضمینی در کشور گفت: هنوز نمی توان به طور دقیق میزان خرید گندم را برآورد کرد ولی در استان خوزستان و برخی مناطق جنوبی کشور با توجه به بارندگی های مناسب شاهد افزایش تولید گندم در سال جاری خواهیم بود.

صفایی از افزایش 80 درصدی قیمت تضمینی دانه های روغنی کلزا و سویا در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: قیمت تضمینی ذرت نیز از 465تومان سال گذشته به 870تومان در سال جاری رسیده است که این نوید بسیار خوبی برای کشاورزان ذرتکار خوزستانی نیز می باشد.

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal