اختصاص 600میلیارد ریال برای تجهیز و نوسازی شالیزارهای کشور
1387/03/25

معاون آب و خاك و صنايع تبديلي و تكميلي وزارت جهاد كشاورزي گفت: امسال حدود ‪۶۰۰ميليارد ريال براي تجهيز و نوسازي بخشي از اراضي شاليزاري كشور هزينه مي‌شود.

دكتر فريد اجلالي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان آنكه عمليات تجهيز و نوسازي سبب افزايش۲۵تا ‪۳۰درصدي توليد محصول در اراضي تحت پوشش مي‌شود، هزينه اجراي اين عمليات در هر هكتار را حدود۱۵تا۲۰ ميليون ريال و زمان بازگشت سرمايه را سه سال عنوان كرد.

به گفته وي،۸۰درصد از هزينه‌هاي عمليات تجهيز و نوسازي اراضي شاليزاري توسط دولت و فقط ‪۲۰درصد آن با مشاركت كشاورزان تامين مي‌شود.

وي سطح شاليزارهاي كشور را ‪۶۵۰هزار هكتار اعلام كرد و افزود: بخش وسيعي از اين اراضي در استانهاي گيلان، مازندران، گلستان، اصفهان و حتي فارس واقع شده و تمامي شاليزارهاي كشور بايد زيرپوشش عمليات تجهيز و نوسازي قرار گيرد.

اجلالي سطح عمليات انجام گرفته تاكنون را فقط ‪۱۰درصد شاليزارهاي موجود در كشور دانست و گفت: اگرچه تاكنون به دليل كمبود بودجه فعاليت گسترده در سطح اراضي شاليزاري انجام نشده ، اما خشكسالي فرصت مناسبي را در سال جاري فراهم كرده است تا با تجديد و بازنگري در تقسيم و توزيع بودجه بخش كشاورزي، رشد مناسبي را از نظر توسعه عمليات تجهيز و نوسازي در اراضي شاليزاري شاهد باشيم.

وي با اشاره به مشكل كمبود آب در بخش كشاورزي، گفت: اجراي عمليات تجهيز و نوسازي امكان اجراي همزمان عمليات تسطيح اراضي را فراهم مي‌آورد كه اين امر به افزايش ‪۳۰درصدي بازده آبياري در اراضي منجر مي‌شود.

وي تصريح كرد: با انجام عمليات تجهيز و نوسازي همچنين مديريت بهتري در زمينه تهيه زمين، كاشت، داشت و برداشت و نيز آبياري زمينها انجام مي‌گيرد اين مقام وزارت جهاد كشاورزي سپس يكجاسازي اراضي شاليزاري را از برنامه هاي وزارت جهاد كشاورزي همگام با اجراي عمليات تجهيز و نوسازي عنوان كرد و گفت: زمينهاي كشاورزي بويژه در استانهاي شمالي به صورت قطعات كوچك و پراكنده هستند به گونه‌اي كه متوسط اراضي كشاورزي در استانهاي شمالي فقط هفت هزار متر مربع است در صورتي كه براي انجام فعاليت اقتصادي مناسب در بخش كشاورزي بايد دستكم زمين از ابعاد۱۰۰در ‪۳۰متر مربع برخوردار باشد.

به گفته وي، در صورت يكجاسازي و تبديل اراضي به شكل قطعات هندسي منظم، مي توان كشت مكانيزه را در تمام مراحل توليد توسعه داد و با ايجاد جاده‌هاي دسترسي، حمل و نقل فرآورده‌ها را به شكل آسانتر و با قيمت ارزانتر انجام داد.

معاون آب و خاك و صنايع تبديلي و تكميلي وزارت جهاد كشاورزي در ادامه با بيان آنكه استان گيلان با برخورداري از حدود۱۲ميليارد متر مكعب آب و متوسط بارش سالانه يكهزار و 500 ميليمتر، پربارانترين استان كشور با كمترين ميزان تبخير محسوب مي‌شود، افزود: به دليل آب ارزان قيمتي كه از طريق سد سفيدرود تامين مي‌شود، اين استان تاكنون از ظرفيتهاي آبي خود به شكل مناسب استفاده نكرده است.

وي اظهار داشت: سالانه هفت ميليارد متر مكعب آبهاي سطحي در اين استان به دريا مي‌ريزد كه با مديريت صحيح مي‌توان افزون بر دستيابي به خودكفايي آب در استان گيلان، مقداري آب را نيز در اختيار استانهاي مجاور قرار داد.

وي بر لزوم ايجاد چاههاي نيمه عميق در كوتاه مدت و چاههاي عميق در درازمدت، استفاده از سامانه قوي، سنتي و بسيار كارآي آب بندانها براي جمع آوري آب در انتهاي حوزه‌هاي آبخيز و استفاده چند منظوره از اين آبها در فعاليتهايي نظير پرورش ماهي و اردك و احداث سدهاي كوچك ذخيره‌اي و تغذيه اي در بالادست و نيز توسعه سامانه آبياري قطره‌اي و نوين در باغها و ارتفاعات براي افزايش بازده آبياري در استانهاي شمالي بويژه گيلان و مازندران تاكيد كرد.

اجلالي در پايان گفت: وزارت جهاد كشاورزي با پيش بيني تجهيز ‪۵۰هزار هكتار آب بندانها تا سه سال آينده در تمام استانهاي كشور، به دنبال برداشتن گامهاي اساسي براي بهينه‌سازي مصرف آب در بخش كشاورزي است زيرا با تجهيز هر هكتار آب بندان مي‌توان آب مورد نياز سه هكتار زمين بويژه شاليزارها را تامين كرد.اداره كلروابط عمومي وزارت جهادكشاورزي
pr@maj.ir

pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal