قیمت میوه و سبزی با عرضه محصولات فصلی متعادل می‌شود
1387/07/13

سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي گفت: قيمت ميوه و سبزي در روزهاي آينده با عرضه محصولات فصلي متعادل مي‌شود.

دكترمحمدحسين انصاري فرد در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي ايرنا، از اواخر شهريور و اوايل مهرماه به عنوان سياه بازار ميوه در كشور نام برد و افزود: معمولا در اين مقطع زماني، عرضه ميوه‌هاي نابستاني محدود مي‌شود و تا زمان عرضه ميوه‌هاي پاييزه، بازار ميوه به دليل كمبود محصول با افزايش قيمت مواجه مي‌شود.

وي ميوه‌هاي موجود بازار در اين دوره زماني را يا انباري و يا ته مانده‌هاي باغ‌ها دانست و تصريح كرد: بتدريج با ورود ميوه‌هاي پاييزه به بازار نظير انار، خرمالو ، مركبات و ...، قيمت ميوه متعادل مي‌شود.

انصاري فرد سپس با بيان آنكه توليد ميوه در سال جاري با وجود سرماي كم سابقه زمستان پارسال از وضعيت خوبي برخوردار است، اظهار داشت: امسال توليد مركبات بويژه نارنگي در كشور افزايش يافته و مجموع توليد مركبات به حدود پنج ميليون تن مي‌رسد.

به گفته سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي، با وضعيت مناسب توليد مركبات در كشور ذخيره‌سازي بيشتري نيز براي شب عيد در مقايسه با پارسال صورت خواهد گرفت.

وي همچنين افزايش قيمت سبزيجات در روزهاي اخير را مقطعي دانست و افزود : در روزهاي گذشته با افزايش بارندگي و وقوع سيل در مناطق شمالي كشور عرضه سبزيجات اين مناطق به بازار با مشكل مواجه شد ، اما پيش بيني مي‌شود با عرضه توليدات مناطق جنوبي كشور در روزهاي آينده، كمبود سبزي در بازار مرتفع و قيمت‌ها متعادل شود.

انصاري فرد در ادامه با اشاره به وضعيت خوب توليد تخم مرغ در كشور، دليل افزايش قيمت اين محصول در روزهاي اخير را ناشي از بالا رفتن هزينه هاي توليد آن دانست و گفت: در واقع توليدكنندگان تخم مرغ محصول خود را با دليل كاهش تقاضا در تابستان پايين تر از قيمت تمام شده به بازار عرضه و در نيمه دوم سال با افزايش نسبي تقاضا و قيمت، زيان خود را جبران مي كنند.

وي در ادامه تصريح كرد: وزارت جهاد كشاورزي در صدد است با ايجاد واحدهاي فرآوري، بخشي از تخم مرغ توليدي در نيمه نخست سال به استفاده صنعتي اختصاص يابد و قيمت‌ها در اين دوره با كاهش بيش از حد متعارف و زيان توليدكنندگان مواجه نشود.

سخنگوي وزارت جهادكشاورزي سپس افزود: خوشبختانه هم اكنون دست بسياري از واسطه‌ها و سودجويان از بازار تخم مرغ كوتاه شده و اگر قيمت اين محصول تا حدودي افزايش يافته است، به دليل رشد هزينه‌هاي توليد است.

انصاري فرد در پايان پيش بيني كرد: امسال نزديك به ‪۷۰۰هزار تن تخم مرغ و حدود يك ميليون و ‪۶۵۰هزار تن گوشت مرغ در كشور توليد شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal