خرید تضمینی بیش از 1 میلیون و 500 هزارتن گندم از کشاورزان
1393/03/05

مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی از خرید تضمینی یک میلیون و 516 هزارتن گندم از ابتدای فصل برداشت (20 فروردین ماه ) تاکنون خبر داد و گفت: این میزان خرید نسبت به مدت مشابه سال گذشته 55 درصد رشد دارد.

اسماعیل اسفندیاری پور درگفت و گو با ایرنا با بیان این که گندم مازاد برنیاز مصرف کشاورزان خریداری می شود افزود: سال گذشته در همین مدت 979 هزارتن گندم به شکل تضمینی از کشاورزان کشور خریداری شده بود.

وی اظهار داشت: امسال بیشترین میزان خرید تضمینی گندم به ترتیب مربوط به استان های خوزستان 910 هزارتن، فارس 221 هزارتن، ایلام 114 هزارتن و بوشهر 89 هزارتن بوده است.

به گفته وی هم اکنون برداشت گندم به طور همزمان در 13 استان کشور از جمله فارس، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، کرمانشاه، ایلام، کرمان، جیرفت، سیستان و بلوچستان، لرستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی در حال انجام است.

مشاور وزیر جهادکشاورزی از دستگاه های تامین کننده اعتبار درخواست کرد هرچه سریعتر نسبت به تامین نقدینگی و پرداخت وجوه گندمکاران اقدام لازم را به عمل آورند.

وی ادامه داد: کشاورزان گندمی را که تحویل مراکز خرید می دهند، به دلیل هزینه های تولید سال زراعی گذشته تا زمان برداشت و آمادگی برای تهیه نهاده های مورد نیاز سال زراعی جدید باید نقدینگی خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنند.

به گفته اسفندیاری پور هم اکنون هر کیلوگرم گندم (نان) با قیمت 10 هزار و 500 ریال(1050 تومان ) و گندم دروم (ماکارونی) 10 هزار و 800 ریال( 1080 تومان ) از کشاورزان خریداری می شود.

وی اظهار داشت: هم اکنون در برخی مناطق کشور یک هفته زمان می برد تا پول به حساب گندم کاران واریز شود، بنابراین انتظار می رود تامین منابع مالی سریعتر صورت گیرد تا نگرانی کشاورزان برطرف شود.

وی با بیان این که خرید تضمینی گندم برای مناطق سردسیر تا اواسط شهریورماه سالجاری ادامه خواهد داشت گفت:سال گذشته چهار میلیون و 800 هزارتن گندم از کشاورزان خریداری شد و پیش بینی می شود امسال روند خرید گندم به شکل مطلوبی اجرا شود.

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal