معاون امور دام وزارت جهادكشاورزي: وجود قوانين سختگيرانه سيستم بانكي اجازه استفاده از تسهيلات دولتي را به دامداران نمي‌‏دهد
1385/10/13

تهران- خبرگزاري كار ايران

 

علي‌‏رغم افزايش نقدينگي به منظور توليد محصولات دامي در سال جاري قوانين سخت‌‏گيرانه سيستم بانكي اجازه استفاده از تسهيلات مصوب دولت را به دامداران نمي‌‏دهد.

 

به‌‏گزارش خبرنگار خبرگزاري كار ايران,ايلنا, سيد نظام‌‏الدين سجادي, معاون امور دام وزارت جهادكشاورزي, در جمع عده‌‏اي از دامداران استان قزوين حل موانع موجود در بخش كشاورزي را جهت رسيدن به توسعه اقتصادي كشور ضروري دانست و تصريح كرد: در حال حاضر 8 هزار و 680 ميليارد تومان معادل 4/9 ميليارد دلار در رابطه با پرورش گاو و گاوميش بومي - دورگه و اصيل در كشور سرمايه گذاري شده, ضمن آن‌‏كه ارزش توليدات بخش دام طيور كشور يك سوم ارزش توليدات مجموعه بخش كشاورزي است.

وي, با اشاره به اشتغال بيش از سه ميليون نفر در زير بخش دام و طيور كشور, افزود: در حال حاضر 9/12 ميليون تن امكان افزايش توليد در زيربخش دام و طيور وجود دارد كه براي تحقق اين ظرفيت بايد تسهيلات بانكي و توجه دولت در سياست‌‏گذاري‌‏ها فراهم شود.

سجادي, با اشاره به توجه دولت به بخش دام و طيور در بودجه‌‏ سال جاري, عنوان كرد: در سال جاري تسهيلاتي بالغ بر100 ميليون تومان براي اين بخش در نظر گرفته شده, در حالي‌‏كه امكان ارايه تسهيلات به دامداران حدود 500 ميليارد تومان است.

وي, تاكيد كرد: نقدينگي توليد شير از 50 ميليارد تومان به 350 ميليارد تومان درسال جاري افزايش يافته, ضمن آن‌‏كه نقدينگي طيور از 150 ميليارد تومان به 600 ميليارد تومان و تسهيلات توليد گوشت قرمز از مرز 160 ميليارد تومان به 370 ميليارد تومان افزايش يافته است.

معاون امور دام وزارت جهادكشاورزي, با بيان مطلب فوق, افزود: علي‌‏رغم افزايش نقدينگي توليدات دامي در بودجه سال جاري, قوانين سخت‌‏گيرانه سيستم بانكي اجازه استفاده از تسهيلات مصوب دولت را به دامداران نداد, بنابراين با روان‌‏سازي قوانين و مقررات سيستم بانكي مي‌‏توان از تسهيلات و حمايت‌‏هاي دولت در بخش دام و طيور بهره‌‏مند شويم.

وي, با بيان آن‌‏كه طي 9 ماهه اول سال جاري مجوز تاسيس770 مورد گاوداري صنعتي با ظرفيت بيش از 42 هزار تن در كشور صادر شده, ادامه داد: هم اكنون مجموع واحدهاي گاوداري صنعتي در كشور بالغ بر220 واحد ظرفيت و حدود 14 هزار راس به بهره‌‏برداري رسيده است.

سجادي, بازنگري نظام دامداران كشور را از برنامه‌‏هاي اصلي وزارت جهادكشاورزي, عنوان كرد و افزود: در رابطه با توسعه مجتمع‌‏هاي دامداران در حال حاضر حدود 232 مجتمع در حال بهره‌‏برداري , مطالعه و احداث در كل كشور است. به طوري‌‏كه با ابلاغ امضاي وزير در كليه شهرها در درازمدت يك مجتمع دامداري احداث مي‌‏شود.

وي, با بيان آن‌‏كه عملكرد در واحدهاي موجود صنعتي افزايش مي‌‏يابد, از ديگر برنامه‌‏هاي وزارت جهادكشاورزي را افزايش توليد شير و گوشت اعلام كرد و گفت: در حال حاضر عمليات تلقيح مصنوعي 70 هزار راس گاو بومي آميخته تحت پوشش اصلاح نژادي قرار گرفته است.

معاون امور دام وزارت جهادكشاورزي, با اعلام آن‌‏كه حدود 70 درصد توليد گوشت و شير در روستاها و عشاير انجام مي‌‏شود, اعلام كرد: در راستاي اجراي طرح ساماندهي دامداري‌‏‌‏هاي روستايي و عشايري حدود 8 پروژه از سوي وزارت جهادكشاورزي در حال انجام و پيگيري است.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal