افزایش‪۶۰هزار تنی تولید برگ سبز چای در دولت نهم
1387/09/13

مديركل چاي شمال كشور از افزايش ‪۶۰هزار تني توليد چاي در سه سال اخير ، خبر داد.

فرخ ايرانفر روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي ايرنا افزود : توليد چاي كشور از ‪۱۳۰هزار تن در سال ‪۸۳به ‪۱۹۰هزار تن در پايان سال گذشته ، افزايش يافت.

اين مقام مسئول همچنين صادرات بيش از ‪۸۰هزار تن چاي توليد داخل به خارج از كشور را از ديگر دستاوردهاي دولت نهم در اين بخش عنوان كرد و افزود: در سه سال نخست فعاليت دولت كنوني ، حدود شش هزار هكتار از باغ هاي قديمي و كم بازده چاي كشور بازسازي و اصلاح شده اند. مدير كل چاي شمال كشور در ادامه افزود : در دوره مورد بررسي ‪۲۲هزار هكتار از باغ‌هاي چاي كشور از تسهيلات اعطايي براي به زراعي ، تغذيه و نگهداري بهره مند شده اند. ايرانفر اظهار داشت :در اين مدت ‪۴۱تعاوني چايكاري در كشور تشكيل و ‪۱۰ قرارداد با كارخانه‌هاي چاي‌سازي جهت اجراي طرح خريد آزاد برگ سبز چاي منعقد شده است . مديركل چاي شمال كشور افزود : اين اداره كل همچنين ‪۴۱۲دستگاه موتور هرس جهت مكانيزه كردن باغ‌هاي چاي خريداري و در اختيار چايكاران قرار داده است . ايرانفر سپس تهيه ، تدوين و ابلاغ دستورالعمل آيين نامه‌هاي فني در مورد مسايل مختلف توليد و افزايش چاي ، نظارت بر اجراي طرح هرس و مكانيزه كردن باغ‌هاي چاي ، هدايت برنامه‌هاي زير بنايي و توسعه مكانيزاسيون در توليد چاي و مشاركت با دستگاه‌هاي ذيربط درخصوص تنظيم بازار چاي را از ساير اقدام‌هاي مهم اداره كل چاي شمال كشور در سه سال گذشته برشمرد.

به گفته ايرانفر، اين اداره كل همچنين ماموريت ارتقاي كمي و كيفي برگ سبز چاي توليدي و اقتصادي كردن توليد در واحد سطح با هدف رسيدن به خودكفايي و رقابت با چاي خارجي را در جهت تنظيم بازار داخلي ، برعهده دارد.

وي در پايان اصلاح و احياي ‪۲۴هزار هكتار از باغ‌هاي درجه ‪۲و كم بازده در جهت بالا بردن كيفيت محصول چاي و كاهش ضايعات و همچنين حذف و جايگزيني يكهزار و ‪۴۰هكتار باغ فرسوده و كم بازده را از اهداف برنامه چهارم توسعه در خصوص اين محصول ، عنوان كرد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal