افزايش 30 هزار تني توليد سويا در كشور
1386/09/11

 
معاون دفتر پنبه و دانه هاي روغني پيش بيني كرد امسال با 30 هزار تن افزايش نزديك به 190 هزار تن سويا در كشور توليد شود.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي، مهندس شاپور شكاري در گفت و گويي سطح زير كشت سويا در سال جاري را 86 هزا رو 500 هكتار و ميانگين عملكرد اين محصول را  بيش از 2 تن در هكتار اعلام كرد.

وي با اشاره به كشت در چهار استان گلستان، مازندران، لرستان و اردبيل گفت: « در راستاي توسعه سطح زير كشت سويا از سال گذشته، كشت آزمايشي اين محصول در 10 استان فارس، چهارمحال، خوزستان، گيلان، اصفهان ، خراسان شمالي، خراسان رضوي، قزوين ، تهران و زنجان آغاز شده است.»

به گفته مهندس شكاري، بر اساس برنامه چهار ساله وزارت جهاد كشاورزي قرار است سطح زير كشت سويا به 130 هزار هكتار افزايش يابد.

وي رفع مشكلات تحقيقاتي و فني، دستيابي به ارقام متناسب با شرابط اقليمي مختلف كشور، مكانيزه كردن برداشت سويا، پرداخت به موقوع تسهيلات بانكي مورد نياز به كشاورزان براي تهيه نهاده ها و افزايش اعتبارات به منظور عملياتي كردن برنامه ها را براي توسعه كشت سويا ضروري خواند.

معاون دفتر پنبه و دانه ها ي روغني در عين حال اظهار داشت: « امسال براي كشت هر هكتار سويا، مشابه زراعت كلزا 200 هزار تومان تسهيلات بانكي با نرخ سود حدود 6 درصد به سويا كاران در نظر گرفته شده است.»

وي ادامه داد: « با توجه به افزايش قيمت بذر در سال جاري قيمت هر كيلو بذر تحويلي به سويا كاران 700 ريال تعيين شد.»

مهندس شكاري ميزان بذر توزيع شده بين كشاورزان را 8500 تن عنوان كرد.

وي با بيان اين كه 77 درصد از سوياي توليد شده در كشور به كنجاله و 18 درصد آن به روغن تبديل مي شود پيش بيني كرد در سال جاري نزديك به 35 هزار تن روغن از سوياي توليدي ، استحصال شود.

معاون دفتر پنبه و دانه هاي روغني، نياز صنعت طيور به كنجاله سويا را نزديك به 5/1 ميليون تن اعلام كرد و ابراز داشت: «بخش عمده نيازصنعت طيور كشور به كنجاله سويا از طريق واردات تأمين مي شود كه تلاش داريم اين ميزان وابستگي را كاهش دهيم.»

وي همچنين در خصوص قيمت سويا گفت: « به لحاظ افزايش قيمت جهاني محصولات كشاورزي، در حال حاضر خريد سويا به صورت توافقي است و در بعضي استان ها قيمت خريد توافقي هر كيلو سوياي داخلي به حدود 500 تومان نيز رسيده است. »

مهندس شكاري خريد توافقي را به نفع كشاورزان دانست و افزود:« انتظار مي رود در سال آينده نيز خريد سويا به طور توافقي صورت گيرد.»اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر17 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal