کمیته تخصصی آموزش و ترویج آبزیان سازمان شیلات برپا شد
1385/12/06

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: كشاورزي و دامپروري

كميسيون تخصي آموزش و ترويج معاونت تكثير و پرورش آبزيان شيلات ايران با حضور معاون ترويج و نظام بهره‌برداري وزارت جهاد كشاورزي، روساي آموزش و ترويج شيلات سراسر كشور از اول اسفند ماه امسال به مدت دو روز در دفتر مركزي شيلات ايران برگزار شد.

به گزارش ايسنا، دكتر پيمان فلسفي ـ معاون ترويج و نظام بهره‌برداري وزارت جهاد كشاورزي ـ در جمع روساي آموزش و ترويج شيلات كشور، گفت: شرايط و فضاي دولت نهم بر مبناي كار و همدلي بوده و شيلات به عنوان يكي از بخش‌هاي وزارت جهاد كشاورزي مي‌تواند در ارزآوري و توسعه صادرات غير نفتي نقش زيادي ايفا كند.

وي افزود: براساس تاكيد وزير جهاد كشاورزي وظيفه اصلي كار وزارت‌خانه ترويج بوده و در حال حاضر طرح ترويجي تسريع انتقال يافته‌هاي تحقيقاتي در حال اجرا است.

او افزود: هدف از ين طرح افزايش كمي‌ وكيفي و توليد پايدار محصولات كشاورزي از طريق تسريع در انتقال يافته‌ها و نكات فني، ارتقاء بهره‌وري منابع توليد و حفظ و حمايت از منابع طبيعي به منظور توليد محصولات سالم و پاك بوده و در شيلات نيز اميدواريم شاهد درخشش بيش‌تري در توليد منابع آبزي كشور باشيم.

وي بكارگيري دستورالعمل‌هاي فني، ترويج در واحد‌هاي بهره‌برداري هدف، ايجاد تعداد قابل توجه واحد‌هاي بهره‌برداري هدف در سطح كشور، حركت به سمت شعار تبديل تمام مزارع و واحد‌هاي بهره‌برداري كشور به واحد‌هاي الگويي را از ويژگي‌هاي طرح ترويجي تسريع انتقال يافته‌ها دانست و افزود: فعاليت‌هاي آموزشي و ترويجي بايد داراي استاندارد‌هايي باشد و اگر اين استاندارد‌ها بين متخصصان ترويج نشود، بحث آموزش و ترويج در كشور دچار مشكل خواهد شد.

وي افزود: خوشبختانه استاندارد‌هاي توليد آبزيان در شيلات تهيه شده و بايد از امتيازات آن استفاده كرد.

او از كارشناسان شيلات خواست تا از بعد فني و مهندسي و موضوعي ياري‌گر ترويج بوده تا بهره برداران بتوانند از اين خدمات به نحو طلوب بهره‌مند شوند.

در ادامه مهندس علي تيموري ـ معاون اداري و برنامه‌ريزي شيلات ايران ـ گفت: در سال‌هاي اخير تا قرن بيستم كشور‌هاي دنيا به ويژه كشور‌هاي صاحب سرمايه بدون توجه به توسعه پايدار و بحث توجه پايدار بودن بهره‌برداري تنها به سرمايه طبيعي نفت و دريا اكتفا مي‌كردند، اما پس از آن كشور‌هاي بزرگ صنعتي به توسعه پايدار در بخش‌هاي منابع طبيعي پي بردند.

وي افزود: در ايران نيز در ابتدا به صيد و صيادي در دريا‌ها توجه مي‌شد اما از سال 78 به بعد موضوع آبزي پروري در دستور كار قرار گرفت به طوري كه در حال حاضر بيش از 130 هزار تن توليدات شيلاتي از طريق آبزي پروري به دست مي‌آيد.

او نقش ترويج در آبزي پروري را بسيار مهم دانست و افزود: در چارت تشكيلاتي جديد از نگاه فني و مهندسي به ترويج نگريسته شده است و آموزش و ترويج بايد روش‌هاي جديد و نوين و مشكلات بخش را به بخش تحقيق انتقال دهد.

وي ارتباط با فارغ التحصيلان بخش كشاورزي را از وظايف آموزش و ترويج دانست و افزود: از سال آينده منابع سرمايه در گردش در اختيار شيلات به آبزي پروران اختصاص مي‌يابد، زيرا بخش كشاورزي به خصوص شيلات جزو صنايع زودبازده به شمار آمده و مي‌توانند از اين تسهيلات استفاده كنند.

وي در پايان اظهار اميدواري كرد: با استفاده از مديريت و امكانات موجود در جهاد كشاورزي و نيز اختيارات قانوني شيلات، تهديد‌ها را به فرصت‌ها تبديل كرد.

در ادامه افراسيابي ـ مدير آموزش و ترويج معاونت تكثير و پرورش آبزيان شيلات ايران ـ گفت: همه ساله كميته تخصصي آموزش و ترويج در پايان هر سال به بررسي عملكرد ترويجي شيلات در استان و اعلام برنامه‌هاي سال آينده مي‌پردازد.

به گزارش روابط عمومي‌ سازمان شيلات ايران، وي افزود: مبناي ترويج براساس دانايي و توسعه است و وظيفه ما در اين خصوص دشوار است.

وي بكارگيري روش‌هاي جديد و موثر در امر آموزش و واگذاري امور اجرايي آموزش‌ها به بخش خصوصي را از جمله سياست‌هاي مورد تاكيد در آموزش آبزي پروران دانست و افزود: تعداد دوره‌هاي تخصصي ترويجي شيلات تا بهمن ماه امسال از 64 درصد رشد برخوردار بوده است.

افراسيابي در ادامه اظهار اميدواري كرد: با ارتباط با جامعه آبزي پروران و اجراي پروژه‌هاي تحقيقي ترويجي آبزيان و ارزيابي و ارزشيابي عملكرد پروژه‌هاي ترويجي بتوان در مسير تحقق اهداف شيلات گام برداشت.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal