۱۹۳طرح تحقيقاتي كشت ديم در كشور اجرا شد
1387/10/01

۱۹۳طرح تحقيقاتي در ‪۴۱۲منطقه توسط موسسه تحقيقات كشاورزي ديم كشور در سال زراعي گذشته اجرا شد.

به گزارش ايرنا، براساس گزارش موسسه تحقيقات كشاورزي ديم كشور از اين تعداد طرح تحقيقاتي، ‪۹۰طرح مربوط به غلات، ‪۳۶طرح حبوبات ، ‪۳۵طرح دانه‌هاي روغني، ‪۲۵طرح مديريت منابع و به زراعي محصولات زراعي ديم و هفت طرح مربوط به گياهان علوفه‌اي بوده است.

طرح‌هاي غلات نيز شامل ‪۷۴طرح گندم و ‪۱۶طرح جو، طرح‌هاي حبوبات شامل ‪۳۳و ‪۱۳طرح در زمينه نخود و عدس و طرح‌هاي دانه‌هاي روغني شامل ‪۱۶طرح كلزا، ‪۱۵طرح گلرنگ و چهار طرح آفتابگردان است.

اين گزارش حاكي است: محققان اين موسسه در تعداد زيادي از مزراع الگويي با بكارگيري يافته‌هاي پژوهشي نظير استفاده از ارقام اصلاح شده، تاريخ مناسب كاشت، استفاده از فرمول كودي توصيه شده، رعايت تناوب زراعي و ... به ارقام اصلاح شده برتر از ارقام بومي و همچنين متحمل و پر محصول در شرايط خشكي شديد دست يافته اند.

از سوي ديگر، شناسايي ژنوتيپ‌هاي سازگار ارقام در شرايط محيطي در آزمايشات ايستگاهي و آنفارم، نويد بخش امكان مقابله جدي تر با خشكسالي در سال‌هاي آينده است

به طوري كه بعضي از اين ژنوتيپ‌ها در تمام ايستگاه برتر از ارقام رايج و معرفي شده بوده و به طور متوسط ‪۱۰تا ‪۱۵درصد نسبت به شاهد سازگار منطقه، افزايش محصول داشته است.

اجراي سيستم‌هاي تناوبي گندم - گندم، نخود - گندم و آيش - گندم به طور آزمايشي از ديگر اقدام‌هاي اين موسسه است كه نتايج حاصل از آن نشان مي دهد با توجه به اهميت حفظ خاك، ذخيره رطوبت، ماده آلي، اصلاح خصوصيات فيزيكي و افزايش منبع نيتروژني خاك و توليد پايدار گندم، بهترين سيستم تناوبي در مزارع سيستم گندم - گندم و بعد از آن آيش - گندم است كه براي تمام مناطق، اين نتيجه همخواني دارد.

بر پايه اين گزارش، محلول پاشي ‪۵درصد اوره در مرحله پنجه زني گندم رقم آذر ‪۲نيز توانست عملكرد دانه اين رقم را ‪۱۵۰كيلوگرم در هكتار نسبت به شاهد افزايش دهد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir


تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal