اجراي طرح توليد نهال زودرس زيتون با همكاري بخش خصوصي
1388/01/05

معاون توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي از اجراي طرح توليد نهال زودرس زيتون با همكاري بخش خصوصي خبر داد.

به گزارش واحد مركزي خبر، دكترمحمدرضا جهانسوز با اعلام اينكه كشت زيتون در كشور 120 هزار هكتار است ، افزود: به منظور تسريع در اجراي طرحهاي توسعه كشت زيتون ، بخش خصوصي با همكاري كارشناسان ايتاليا و اسپانيا نهال هاي زودرس و پربار را وارد و به صورت آزمايشي كشت كردند.

وي گفت: چنانچه نتايج كشت اين نهال ها در باغات مطلوب باشد اين نهال به صورت انبوه توليد مي شود و در اختيار باغداران قرار خواهد گرفت.

معاون وزير جهادكشاورزي با بيان اينكه ايران با درختان 1200 ساله زيتون در ارتفاعات كوههاي دالاهو از كشورهاي باسابقه در كشت زيتون است افزود: با ثبت دو باغ كهنسال در شوراي بين المللي زيتون ايران به عنوان كلكسيون زيتون در منطقه خاورميانه معرفي خواهد شد.

دكترجهانسوز گفت: ثبت باغ اول در شوراي بين المللي زيتون توافق شده و مراحل ثبت باغ دوم نيز در دست بررسي است.

وي گفت: در ايران استعداد احداث يك ميليون هكتار باغ ديم زيتون وجود دارد.

معاون توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي تصريح كرد: قرار بود سالانه 50 هزار هكتار باغ زيتون در كشور احداث شود كه به علت نداشتن نهال استاندارد از 3 سال پيش تاكنون هر سال حدود 15 هزار هكتار باغ جديد ايجاد شده است.

دكترجهانسوز از توليد نهال استاندارد زيتون خبر داد و ابراز اميدواري كرد با توليد سالانه بيش از 15 هزار اصله نهال استاندارد روند توسعه باغات جديد زيتون تسريع شود.

وي ايجاد آزمايش هاي حسي براي تعيين استاندارد دانه و روغن توليد شده زيتون را در كشور از ديگر اقدامات دانست و گفت: ارتقاي كيفيت و توليد استاندارد ضامن ورود كشور به بازارهاي جهاني است و به همين علت براي ارتقاي كمي و كيفي توليد زيتون اقدامات خوبي شده است.

 

تعداد مشاهده خبر7 بار
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal