فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگل‌ها: كهگيلويه و بويراحمد كم‌ترين ميزان تخريب جنگل را در كشور دارد
1385/08/09

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - ياسوج

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

 

50 درصد مساحت استان كهگيلويه و بويراحمد را جنگل‌ها و مراتع در بر گرفته‌اند كه با وجود مشكلات و امكانات اندك، كم‌ترين ميزان تخريب را در كشور دارد و دليل آن داشتن يك بافت فرهنگي در استان است.

سرهنگ تقي ايرواني ـ فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور ـ كه در جلسه معارفه مسوول يگان حفاظت منابع‌طبيعي كهگيلويه و بويراحمد سخن مي‌گفت، افزود: براي حفاظت از هر 10 هزار هكتار منابع به يك نيروي متخصص و كارآمد نياز است و اين در حالي است كه نيروهاي استاني در حال حاضر 200 نفر هستند.

صفرپور ـ رييس سازمان منابع طبيعي استان كهگيلويه و بويراحمد ـ نيز در اين جلسه گفت: استان ما هشت درصد جنگل‌هاي كشور و 20 درصد جنگل‌هاي زاگرس را در خود جاي داده است و 60 درصد نياز روزانه استان وابسته به جنگل‌ها و مراتع است.

صفرپور گفت: تاكنون تقسيم اعتبارات براساس ديد ظاهري بوده است در صورتي كه استان با توجه به وسعت آن در رتبه اول كشور قرار دارد به گونه‌اي كه از 36 گونه بادام در جهان، 32 مورد در كشور و 12 مورد در استان، پسته وحشي سه گونه در جهان و 2 گونه در استان، گيلاس با 10 مورد در ايران چهار مورد در استان و چتريان با 450 مورد در كشور و 250 مورد در زاگرس و 200 مورد در استان مي‌رويد.

او ادامه داد: سالانه 223 ميليارد تومان از زيست محيط و ارزش‌هاي جنگل‌ها و 152 ميليارد تومان در بخش مرتع درآمد داريم.

وي افزود: براي جلوگيري از فرسايش بايد رابطه خود را با طبيعت تنظيم كنيم با وجود اين كه كشور‌هاي پيشرفته با تمام امكانات تاكنون نتوانسته‌اند اين رابطه را حفظ كنند.

 

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal