طرح استقرار ناظران ذبح شرعي در كشتارگاه‌هاي سراسر كشور تدوين مي شود
1386/05/22

رييس سازمان دامپزشكي كشور از تدوين طرحي داير بر قانونمند كردن استقرار ناظران ذبح شرعي در كشتارگاه‌هاي سراسر كشور در مجلس شوراي اسلامي‌ خبر داد.

به گزارش ايسنا، دكتر مجتبي نوروزي در اولين همايش «گوشت حلال‌ ـ زندگي پاك» در تبريز با اعلام اين خبر افزود: اين طرح هم اكنون مراحل نهايي خود را در كميسيون مربوطه طي مي‌كند و در آينده نزديك در صحن علني مجلس شوراي اسلامي‌ مطرح خواهد شد.

وي اظهار كرد: با تصويب نهايي اين طرح مشكل نظارت شرعي بر ذبح‌هاي صورت گرفته در كشتارگاه‌ها مرتفع خواهد شد.

نوروزي با اشاره به فعاليت 680 واحد كشتارگاه صنعتي در سطح كشور، از عدم رعايت اصول و استاندارد‌هاي لازم در بسياري از اين كشتارگاه‌ها انتقاد كرد و افزود: متولي اغلب كشتارگاه‌هاي موجود، شهرداري‌ها هستند و لذا روش‌هاي سنتي همچنان اجرا مي‌شود. در حال رايزني با وزارت كشور براي تعطيلي كشتارگاه‌هاي وابسته به شهرداري‌ها و جايگزين كردن كشتارگاه‌هاي صنعتي به جاي كشتارگاه‌هاي سنتي هستيم.

وي فعاليت 57 كشتارگاه صنعتي دام را توام با نظارت ناظران مستقيم شرعي اعلام و تاكيد كرد: در تمام كشتارگاه‌هاي نوبنياد مسائل شرعي رعايت مي‌شود. هم اكنون 175 كشتارگاه طيور صنعتي در سطح كشور فعال هستند كه همگي تحت نظارت‌هاي بهداشتي و شرعي مورد تاييد سازمان دامپزشكي اداره مي‌شوند.

به گفته دكتر نوروزي براي گوشت‌هاي وارداتي نيز تدابير خاصي اتخاذ شده است كه هم از لحاظ بهداشتي و هم از نظر شرعي مشكلي وجود نداشته باشد.

وي در ادامه از طراحي چارت تشكيلاتي جديد براي سازمان دامپزشكي كشور خبر داد و گفت: با ساماندهي اين چارت تشكيلاتي، دغدغه‌هاي موجود مرتفع خواهد شد.

آيت‌الله مجتهد شبستري، نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي نيز طي سخناني در اين همايش بر رعايت اصول شرعي در ذبح‌هاي كشتارگاهي و عرضه انواع محصولات دامي‌ حلال تاكيد كرد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal