معاون وزیر جهاد کشاورزی: 60 درصد از سهام شرکت خدمات حمایتی کشاورزی امسال به بخش خصوصی واگذار می‌شود
1386/08/12

معاون برنامه‌ريزي و اقتصادي وزارت جهاد كشاورزي: امسال 60 درصد از سهام شركت خدمات حمايتي بخش كشاورزي را به بخش خصوصي و تعاوني‌ها و تشكل‌هاي توليدكنندگان واگذار خواهيم كرد كه در حال حاضر براي نحوه واگذاري اين بخش از سهام با سازمان خصوصي‌سازي و هيات واگذاري در حال مذاكره هستيم.

وي اضافه كرد: علاوه بر شركت خدمات حمايتي بخش كشاورزي امسال اقدامات واگذاري شش شركت كشت و صنعتي موجود در بخش كشاورزي را نيز دنبال مي‌كنيم و پس از انجام مذاكرات اسامي‌ آن‌ها به تدريج اعلام مي‌شود.

خليليان با تاكيد بر اصلاح ساختار بخش كشت و صنعت در كشاورزي افزود: با توجه به واگذاري دو شركت در سال قبل، عملا وارد اين فاز شده‌ايم و اصلاح ساختار اين شركت‌ها در حال انجام است.

وي يكي از زمينه‌هاي اجراي اصل 44 قانون اساسي در بخش كشاورزي را واگذاري تامين و توزيع نهاده‌هاي كشاورزي به بخش خصوصي و كشاورزان در قالب تعاوني‌هاي كشاورزي دانست و گفت: خوشبختانه زمينه بسيار مساعدي در بخش كشاورزي براي توسعه فعاليت‌هاي تعاوني‌هاي ايجاد شده است و مي‌توانيم خصوصي‌سازي در بخش كشاورزي را با كمك به تعاوني‌هايي كه اعضاي آن كشاورزان هستند به بهترين شكل انجام دهيم.

دكتر صادق خليليان در گفت‌وگو با ايسنا، در ادامه مطلب فوق تلفيق بخش خصوصي و تعاوني را راهكار بسيار مناسبي براي بخش كشاورزي دانست و با اشاره به 5/4 ميليون بهره‌بردار كشاورزي در كشور اظهار كرد: كشاورزان شخصيت‌هاي حقيقي مستقلي هستند كه به دليل انفرادي تصميم گرفتن هيچ كدام نمي‌توانند اقدام مهمي‌ براي بخش كشاورزي انجام دهند ولي چنانچه اين افراد در قالب تعاوني‌ها، سازماندهي شده و شخصيت حقوقي پيدا كنند، قدرت چانه‌زني و انجام كار آنها بالا مي‌رود.

وي افزود: در حال حاضر نزديك به 10 هزار تعاوني موجود در بخش كشاورزي به طور مناسب فعال نيستند كه در اين زمينه بازنگري در ساختار اين تعاوني‌ها از اقداماتي است كه از سال گذشته آغاز شده است.

معاون وزير جهاد كشاورزي با بيان اينكه از سال گذشته سعي شده توان مديريتي نزديك به دو هزار تعاوني افزايش يابد، ادامه داد: براي اين تعداد تعاوني آموزش‌هاي لازم و تجديد ساختار انجام شده است و علاوه بر اين قصد داريم طي يك برنامه پنج ساله براي تمامي‌ تعاوني‌هاي روستايي و كشاورزي اين اقدام را انجام دهيم كه به تدريج اين تعاوني‌ها مي‌توانند انتظار مسووليت‌هايي را داشته باشند كه در حال حاضر توسط دولت در بخش كشاورزي انجام مي‌گيرد.

خليليان حجم عملياتي تامين و توزيع نهاده‌ها را هزار ميليارد تومان ذكر كرد و گفت: اين ميزان از عمليات را مي‌توان به بخش خصوصي و تعاوني‌ها واگذار كرد و اين دو بخش به راحتي مي‌توانند تامين و توزيع كود، سم، بذر و ماشين‌آلات را از دوش دولت برداشته و خود انجام دهند كه اين امر به كاهش هزينه‌هاي توليد نيز بسيار كمك مي‌كند.

معاون برنامه‌ريزي و اقتصادي وزارت جهاد كشاورزي خاطرنشان كرد: در زمينه تامين سرمايه و نقدينگي نيز با كمك تعاوني‌ها و بخش خصوصي و تشكل‌هاي كشاورزي، صندوق‌هاي توسعه سرمايه‌گذاري را در بخش راه‌اندازي مي‌كنيم كه بيشتر سهام اين شركت‌ها متعلق به بخش خصوصي و تعاوني‌هاست.

وي ادامه داد: تاكنون 22 صندوق توسعه سرمايه‌گذاري تشكيل شده و به دنبال اين هستيم كه تا پايان سال براي هر استان يك صندوق تشكيل داده و تعداد اين صندوق‌ها را به 30 صندوق برسانيم.

خليليان گفت: در راستاي اجرايي كردن اصل 44 قانون اساسي در بخش كشاورزي مي‌توانيم شركت‌هاي خدمات فني ـ مهندسي و شركت‌هايي كه به كشاورزان مشاوره بدهند را با كمك فارغ التحصيلان اين بخش راه‌اندازي كنيم كه طرح اين اقدام نيز با توجه به تجربيات سال گذشته از سال قبل در برخي استان‌ها همچون استان زنجان، همدان آغاز شده و سعي داريم در كل كشور اين اقدام را انجام دهيم چراكه به اين ترتيب مي‌توان دانش فني را به توليدكنندگان انتقال داد و همچنين فارغ التحصيلان را با كشاورزان مرتبط كنيم.

وي اضافه كرد: براي اجراي طرح شركت‌هاي خدمات فني ـ مهندسي در سال 86 يك رديف اعتباري لحاظ شده تا بتوانيم اين شركت‌ها را راه‌اندازي كنيم و تسهيلات لازم را نيز در اختيار كشاورزان قرار دهيم.

خليليان يادآور شد: در اين طرح فعاليت‌هاي ترويجي، فعاليت‌هاي ارائه خدمات مكانيزاسيون و كلينيك‌هاي گياه پزشكي، آزمايشگاه‌هاي آب و خاك و غيره راه‌اندازي و تشكيل مي‌شوند كه البته برخي از اين موارد در دو سال گذشته راه‌اندازي شده است.

معاون برنامه‌ريزي و اقتصادي وزير جهاد كشاورزي در پايان تصريح كرد: اقداماتي كه در چارچوب سياست‌هاي اجرايي اصل 44 قانون اساسي دنبال مي‌كنيم به ما كمك مي‌كند تا ساختار اداري بسيار حجيم بخش كشاورزي را كوچكتر و هزينه‌هاي آن را نيز كم كنيم و ساختار‌ها را به سمت واگذاري امور به تشكل‌هاي كشاورزي، كشاورزان و بخش خصوصي سوق دهيم.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal