صعود کوهنوردان وزارت جهاد کشاورزی به قله 4280 متری کعبه دنا
1393/04/10

گروه کوهنوردی وزارت جهاد کشاورزی به مناسبت هفته جهاد کشاورزی به قله 4280 متری پازن پیر ملقب به کعبه دنا استان کهگیلویه و بویراحمد صعود کردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، کوهنوردان در سفری به یاسوج برای اجرای این صعود به همراهی چند نفر از کوهنوردان یاسوجی به روستای کاکان در مسیر جاده اقلید حرکت کردند و در ساعت 11:45 پای در مسیر صعود به قله نهادند. افراد گروه به سرپرستی جعفر مقدسی و با راهنمایی محلی مسعود مقام، با طی مسیری با شیب نسبتا تند در ساعت 16 در انتهای دشت مارپیچ به استراحتی کوتاه پرداختند و پس از تجدید قوا به حرکت خود ادامه داده و در ساعت 19 به چشمه معروف به خطیرسوخته رسیده و برای شب‌مانی آماده شدند.

ساعت 5 صبح روز بعد، تعداد 8 نفر از همنوردان با پیشروی مسعود مقام عازم قله شدند و در ساعت8:30 برای صرف صبحانه توقف کرده و پس از آن حرکت از روی برفچال¬ها را آغاز کردند. در این صعود لذت‌بخش، کوهنوردان به حرکت خود از روی برف¬ها ادامه دادند تا ساعت 11 به آخرین چشمه رسیدند و پس از تجدید قوا مسیر یک ساعتی تا قله را بدون توقف طی کرده و در ساعت 12 بر بلندای قله ایستادند.

سپس گروه بعد از دیدن چشم¬انداز کم¬نظیر قله، عزم بازگشت کرده و با رسیدن به چشمه و برداشتن کوله¬پشتی¬ها از روی برفچال¬ها به حرکت سریع خود ادامه دادند تا در ساعت 14 در محلی که صبحانه صرف کرده بودند، توقف کرده و سپس ادامه مسیر داده و در ساعت 16:30 دقیقه به کمپ رسیدند. اعضای گروه بعد از استراحتی کوتاه، با جمع کردن چادرها و وسایل با کوله¬بار سنگین مسیر سربالایی را تا رسیدن به دشت مارپیچ پیش روی گرفتند و در ساعت 21 با تجربه 35 کیلومتر کوهپیمایی سنگین در کمال سلامت به پای خودرو رسیدند و سوار بر خودرو راهی یاسوج شدند. ساعت 9 صبح روز جمعه 30  خرداد ماه نیز کوهنوردان وزارت راهی تهران شدند.

در این برنامه صعود، جعفر مقدسی از معاونت امور تولیدات دامی (سرپرست برنامه)، مسعود مقام مدیر رفاه و پشتیبانی استان کهگیلویه و بویراحمد (راهنمای محلی)، غلامرضا خوش‌زبان از سازمان تعاون روستایی (تدارکات)، عبدا... رهنما و آقای نیک‌بین از سازمان جهاد کشاورزی یاسوج، خانم موسوی مسوول کوهنوردی هلال احمر استان، شهناز نجفی از معاونت امور تولیدات دامی، یوسف گودرزی از معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی، مسعود صالحی‌فر از اداره کل رفاه و پشتیبانی، سیداحمد طباطبایی بازنشسته وزارت، امیرمسعود امین‌علی از معاونت آب، خاک و صنایع، حسین فرخ‌نیا بازنشسته وزارت و مرتضی آقاجانی از اداره کل رفاه و پشتیبانی حضور داشتند.

گفتنی است؛ قله پازن پیر در شمال شهر یاسوج قرار دارد و از سمت جنوب شرقی، آخرین قله خط الراس دنا محسوب می‌شود.

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal