مدير زراعت سازمان جهاد كشاورزي استان يزد: كشاورزان يزدي امسال 5 برابر سال قبل كلزا مي‌كارند
1385/07/10

امسال در يك هزار هكتار از اراضي زراعي استان يزد كلزا كشت مي‌شود كه اين رقم با وجود مواجهه استان با مشكلات ناشي از تداوم پديده خشكسالي نسبت به سال قبل نشانگر 5 برابر افزايش است.

 به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، مهندس كاظم فرهمند ـ مديرزراعت سازمان جهادكشاورزي استان يزد ـ با اشاره به اين كه در سال گذشته از 200 هكتارسطح برداشت كلزا 250 تن محصول توليد شده، افزود: امسال با ترويج عمليات به‌زراعي سعي در دستيابي به عملكرد 1500 كيلوگرم و توليد 15 هزار تن كلزا را داريم كه اميد است با همكاري همه جانبه كشاورزان محقق شود.

 

فرهمند هم‌چنين بر ضرورت توسعه كمي و كيفي توليد دانه‌هاي روغني و نقش موثر آن‌ها در تامين امنيت غذايي و خودكفايي كشور و بي نيازي به واردات روغن خوراكي تاكيد و اذعان كرد: سازمان جهاد كشاورزي استان يزد در راستاي ترغيب و تشويق زارعين علاوه برارائه خدمات آموزشي و فني به آن‌ها به ازاي هر هكتارسطح زيركشت كلزا مبادرت به توزيع 750 كيلوگرم كود شيميايي و 8 تا 10 كيلوگرم بذرو اعطاي يك ميليون و 500 هزار ريال تهسيلات ارزان قيمت كرده است.

 

او هم‌چنين تصريح كرد: كشت كلزا در تناوب با گندم موجب حاصل‌خيزي خاك و افزايش عملكرد و توليد گندم مي‌شود و سواي اين در مبارزه با علف‌هاي هرز و افزايش مواد آلي خاك فوق‌العاده موثر است كه آشنايي و باور كشاورزان به اين سطح از واقعيات و مزايا،‌ افزايش سالانه هزار هكتار به سطح زير كشت را تا پايان برنامه چهارم تضمين مي‌كند.

 

كشت كلزا از نيمه شهريور تا پايان مهرماه انجام مي‌شود و برداشت آن نيز از نيمه ارديبهشت سال بعد آغاز شده و تا نيمه خرداد ادامه مي‌يابد.

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal