اولین کنفرانس الکترونیک در وزارت جهادکشاورزی
1386/06/10

اولين كنفرانس الكترونيك در وزارت جهادكشاورزي

 

 

گزارش: ژاله پوررستمي

سلسله هم انديشي هايي  توسط اتاق فكروزارت جهادكشاورزي طراحي شده كه باعنوان كشاورزي ، فناوري ، بهره وري برگزار مي شود و  هدف آن جلب مشاركت كليه صاحب‌نظران، دست‌اندركاران و نهادهاي پژوهشي درون سازماني و برون‌سازماني به منظور بررسي مسايل كشاورزي كشور و يافتن راه‌كارهاي بنيادين براي برطرف‌كردن چالش‌هاي موجود و پيش‌رو  در اين حوزه  است. زمان اولين هم انديشي از سلسله هم انديشي هاي مذكور كه به  صورت مجازي برگزار مي شود از تاريخ 24 شهريورماه تا 23 مهرماه 1386 است.

به همين مناسبت در تاريخ 22/5/86 نشستي با حضور كليه دبيران اتاق فكر سازمان‌هاي جهادكشاورزي استان‌ها و اعضاي اتاق فكر وزارتخانه  برگزار شد. در اين نشست پس از توضيحات دكتر امير حسيني، آقاي مهندس موذن ماهيت كنفرانس الكترونيك (نشست مجازي) و نحوه شركت در آن را تشريح نمودند،در ادامه به منظور آشنايي همكاران با نشست مجازي، فرازهايي از سخنان ايشان ارايه مي‌شود.

 كنفرانس الكترونيك داراي سه جزء مي‌باشد، جز اول فرستنده پيام، جزء دوم گيرنده پيام و جزء سوم انرژي در حال تبادل كه همان اطلاعات است، و در بستر اينترنت انجام مي‌شود. اين نوع كنفرانس در واقع بستر الكترونيك هم‌انديشي به منظور تبادل تجربيات و دانش است. در رابطه با خصوصيات اين نوع كنفرانس ها مي توان گفت ،مباحث كنفرانس از طريق وب‌سايت تبادل مي‌شود، مقيد به يك دستور جلسه مشخص است، نظرات تبادل شده قابل كنترل و هدايت مي باشد، جامعه فراگيران آن شامل گروه‌هاي خاص است، ثبت نام پيش زمينه حضور در مباحث مي‌باشد ،  كنفرانس به دو صورت باز و بسته مديريت مي‌شود، سازمان كار مشخص براي اجرا دارد. هم‌چنين اين كنفرانس از مرز مكان عبور كرده و در واقع براي شركت درآن احتياج به سفر و جابه‌جايي نيست، در زمان صرفه‌جويي مي‌كند و امكان تبادل نظر دو يا چند جانبه را فراهم مي‌نمايد.

اين اقدام براي اولين بار دركشور از طرف سازمان يا نهاد رسمي برگزار مي گردد. اتاق فكر جهادكشاورزي با طرح مسايل و چالش‌هاي بخش در كنفرانس، اين امكان را به وجود آورده است تا در چهارچوب منشور اتاق فكر- اخلاق، منطق، آزادي- شركت‌كنندگان با مبادله اطلاعات و ارايه نظرها به يك هم‌انديشي منطقي دست يا بند.

اميد است مسوولين اتاق فكر بتوانند راه‌كارهاي بنيادين و اساسي را در رابطه با چالش‌ها و مسايل بخش ارايه دهند. گرچه اين اقدامي كه در حال شكل گرفتن است، گام‌هاي اوليه را برمي‌دارد، وبديهي است كه مشكلات  پيش بيني نشده اي هم ممكن است در پي داشته باشد ، ولي به هرحال دست اندركاران اتاق فكر اين جسارت را به خرج داده اند تا اولين پيشگام در اين زمينه باشند. اين برنامه در صورت تداوم، و در سايه برخورد منطقي مي‌تواند افراد دست‌اندركار، مولد يا مصرف‌كننده بخش را در سطوح مختلف، از سر مزرعه تا اساتيد دانشگاهي اين رشته، اقتصاددانان و از همه مهمتر مجريان كه در واقع همان كارشناسان واحدهاي مختلف جهادكشاورزي در سراسركشور مي‌باشند را براي تبادل نظر و كمك به هرچه بهتر شدن فرآيند تصميم سازي  گرد هم آورد.

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal