يك مقام مسوول در وزارت جهاد كشاورزي خبر داد:واگذاري تصدي‌گريي آب كشاورزي به كشاورزان- پيش‌بيني180 ميليارد ريال براي احياء و مرمت قنوات در متمم بودجه
1385/07/05

واگذاري تصدي‌گري آب كشاورزي به بهره‌برداران و كشاورزان از تلف شدن آب و هزينه‌هاي بهره‌برداري و نگهداري از تاسيسات آبي جلوگيري مي‌كند.

مهندس عباس زارع ـ مديركل دفتر توسعه منابع آب كشاورزي و بهينه‌سازي مصرف وزارت جهاد كشاورزي ـ در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي ايسنا، طرح‌هاي كوچك تامين آب را يكي از محور‌هاي توسعه منابع آب كشاورزي عنوان كرد و افزود: اعتبارات اين طرح از سال 81 با وزارت نيرو مشترك بوده و در سال جاري نيز حدود 705 ميليارد ريال در اختيار مجموعه وزارت جهاد كشاورزي و نيرو قرار گرفته است.

او طرح احيا و مرمت قنوات را يكي ديگر از پروژه‌هاي توسعه منابع آب كشاورزي عنوان كرد و گفت: امسال حدود 93 ميليارد ريال اعتبار براي طرح احياء و مرمت قنوات در قانون بودجه ديده شده كه، متناسب با تعداد و آبدهي قنوات و ضريب خشكسالي، بين استان‌هاي مختلف تقسيم شده است.

زارع خاطرنشان كرد: در ارتباط با توسعه منابع آب كشاورزي براي پروژه‌هاي تكميلي حدود 3 هزار ميليارد ريال و براي احياء و مرمت قنوات نيز حدود 180 ميليارد ريال در متمم بودجه پيش‌بيني و درخواست شده است.

وي درباره بهينه‌سازي مصرف آب كشاوري گفت: حدود 2 ميليارد تومان حد‌اقل اعتباري است كه هر ساله براي اجراي الگوي مصرف بهينه آب كشاورزي در كشور با كمك دستگاه‌هاي ذي‌ربط نيازمنديم.

مديركل دفتر توسعه منابع آب كشاورزي و بهينه‌سازي مصرف وزارت جهاد كشاورزي، واگذاري تصدي‌گري آب كشاورزي به بهره‌برداران و كشاورزان را اقدامي موثر در زمينه جلوگيري از تلف ‌شدن آب و كاهش هزينه‌هاي بهره‌برداري و نگهداري از تاسيسات آب و آبياري ذكر كرد و افزود: در اين ارتباط اقدامات مشتركي بين دستگاه‌هاي مربوطه از جمله وزارت نيرو انجام شده و خوشبختانه تعامل مناسبي نيز در اين زمينه انجام شده است كه البته نياز به يكسري اعتباراتي دارد تا بتوانيم اين طرح را در چند نقطه كشور انجام و پس از آن در كل كشور ترويج دهيم؛ يكي از اهداف پروژه جامع آب و خاك كه در استان مازندران (در حوزه آبريز البرز) در حال انجام است، نيز واگذاري امور تصدي‌گري آب به مردم است كه اميد‌واريم تجارب جهاني از طريق اين پايلوت به كشور منتقل و براي بقيه نقاط كشور نيز تعميم داده شود.

زارع تاكيد كرد: بررسي‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد زماني كه آب توسط مردم سرمايه‌گذاري و بهره‌برداري شده، هم راندمان و هم بهره‌وري آب مناسب است و عمده تلفات آب در آب‌هاي سطحي تنظيم شده‌اي است كه توسط دولت سرمايه‌گذاري شده است.

او ادامه داد: در حال حاضر حدود 2/3 ميليون هكتار آب تنظيم شده‌ سطحي در كشور وجود دارد كه تنها حدود 50 تا 60 درصد شبكه اصلي و 30 درصد شبكه فرعي دارند.

وي افزود: وقتي آبي تأمين شود ولي شبكه‌هاي فرعي و اصلي آن تكميل نشده باشد، به‌طور حتم باعث پايين آمدن راندمان آبياري مي‌شود و در عمل نيز از 2/3 ميليون هكتار تامين آب، تنها حدود 700 هزار هكتار آن در مزرعه به بهره‌برداري مي‌رسد.

زارع تصريح كرد: براي رفع پايين‌ آمدن راندمان آبياري ضرورت دارد كه در اجراي پروژه‌هاي آب و خاك همزماني و در سرمايه‌گذاري نيز تعادل داشته باشيم.

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal