همکاری‌های کشاورزی ایران و بلاروس گسترش می یابد
1388/10/08

به گزارش روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي ريباك سفير بلاروس در جمهوري اسلامي ايران در ملاقات با دكتر صادق خليليان وزير جهاد كشاورزي كه ظهر امروز در محل وزارت جهاد كشاورزي برگزارشد گفت: كشاورزي بخش عمده اي از فعاليت‌هاي اقتصادي بلاروس را شامل مي‌شود به نحوي كه 4/8 درآمد ناخالص ملي اين كشور از محل توليدات كشاورزي است كه از رشد 9 درصدي  در سال نيز برخوردار مي‌باشد.

وي گفت: در 10 ماهه سالجاري ميلادي صادرات جمهوري اسلامي ايران به بلاروس بيش از 2/7 ميليون دلار بوده كه يك سوم آن مربوط به محصولات كشاورزي مي‌باشد.

سفير بلاروس عمده صادرات جمهوري اسلامي ايران به اين كشور را كشمش ، انواع كنسرو ميوه، خرما، انجير، پسته و خشكبار ذكر كرد و افزود: بلاروس توانمندي هاي لازم براي صادرات گوشت قرمز، شير خشك و كره به جمهوري اسلامي ايران رادارد .

بر پايه اين گزارش دكتر صادق خليليان با اشاره به اراده رؤساي جمهور دوكشور براي گسترش و تعيين روابط دو جانبه در تمام زمينه‌ها گفت: دو كشور ازتوانمندي‌هاي خوبي در بخش كشاورزي براي مبادله برخوردارند كه از جمله‌مي توان به امكانات فني و مهندسي و تكنولوژي در بخش كشاورزي اشاره كرد.

وي گفت: تكيه بيشتر بر اي فعاليت‌هاي اقتصادي بايد در بخش هاي خصوصي دو كشور متمركز شود و نقش دولت‌ها بايد ايجاد تسهيلات بيشتر براي فعاليت بخش هاي خصوصي ‌باشد.

وزير جهاد كشاورزي گفت: جمهوري اسلامي ايران به همكاري با بلاروس به صورت راهبردي نگاه مي‌كند و با تشكيل كميته‌هاي كارشناسي و تنظيم تعرفه‌هاي گمركي به زودي مي خواهيم به ارقام بالاتري در مبادلات تجاري دست يابيم.

وي گفت: علاقمنديم همكاري هاي كشاورزي خود را به ويژه در زمينه هاي تحقيقات نهال، بذر، تبادل ژرم پلاسم محصولات كشاورزي ، برگزاري دوره هاي آموزشي و توليد ميوه هاي سردسيري با بلاروس گسترش دهيم.

دكتر خليليان افزود: واردات شير خشك و گوشت قرمز از بلاروس با توجه به توانمندي هاي كشورمان اقدامي كوتاه مدت بوده اما در خصوص واردات كره امكان همكاري وجود دارد.

 


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر19 بار
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal