معاون ترویج و نظام بهره‌برداری وزارت جهاد کشاورزی: شاخص‌های بهره‌وری کشاورزی در ایران رو به رشد است
1385/12/06

 

خبرگزاري كشاورزي ايران - گروه پژوهش و تحقيقات :

با برنامه‌ ريزي‌هاي صورت گرفته در خصوص استفاده از منابع توليد،‌ نهاده‌ها و سرمايه در بخش كشاورزي، شاخص‌هاي بهره‌وري در ايران در حال رشد است.    

به گزارش خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا): دكتر پيمان فلسفي معاون ترويج و نظام بهره‌برداري وزارت جهاد كشاورزي با اعلام اين مطلب در حاشيه مراسم دوره منطقه‌اي آموزش مديريت مشاركتي چرخه پروژه گفت: اين دوره با شركت 22 نماينده 12 كشور عضو و با هدف تبادل تجربيات كشور‌هاي شركت‌كننده و انتقال آخرين دستاوردها و دانش موجود در زمينه چرخه مديريت پروژه برگزار شد.

وي برگزاري دوره‌هاي منطقه‌اي را فرصت خوبي براي يادگيري بيشتر كشور‌هاي شركت‌كننده در مديريت چرخه پروژه اعلام كرد و افزود: كليه كارشناسان، برنامه‌ريزان بخش كشاورزي مي‌توانند از نتايج برگزاري چنين دوره هايي در فعاليت‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي خود استفاده كنند.

دكتر فلسفي به برنامه‌ريزي و مديريت پروژه كشور‌هاي آسيايي اشاره كرد و اظهار داشت: اين كشور‌ها با توجه به برنامه‌هاي موجود در عرصه توسعه روستايي ، به برنامه‌ريزي و مديريت پروژه‌ها مي‌پردازند.

وي تصريح كرد: كشور‌هاي مذكور بايد تمام مراحل برنامه‌ريزي، طراحي، اجرا، نظارت و ارزشيابي برنامه‌ها را با همكاري و مشورت كليه دست اندر‌كاران پروژه‌ها انجام دهند.

معاون ترويج و نظام بهره‌برداري در ادامه افزود: دستيابي به روشهاي جلب همكاري و همياري كشاورزان و روستاييان به منظور طراحي و اجراي پروژه‌ها از ديگر اهداف برگزاري اين دوره منطقه‌اي است.

وي با اشاره به اينكه مشاركت در پروژه‌ها به افزايش و ارتقا بهره‌وري در كشور‌ها كمك بسزايي مي‌كند، ‌ادامه داد: استفاده از دستاورد‌هاي پروژه‌هاي مشاركتي در توسعه بخش كشاورزي و جوامع روستايي موثر است.

دكتر فلسفي شاخص‌هاي بهره‌وري در ايران را رو به رشد عنوان كرد و گفت: با توجه به برنامه‌هاي موجود بايد به سمت ارتقا بهره‌وري در ارتباط با استفاده از نيروي انساني، منابع توليد،‌نهاده‌ها و سرمايه كه در بخش كشاورزي اهميت زيادي دارد، پيش رفت.

وي به برنامه‌ريزي منسجم و دقيق در زمينه بهره‌وري اشاره كرد و افزود: اميدواريم با برنامه ‌ريزي دقيق و پيش‌بيني شده وزارت جهاد كشاورزي بتوان شاهد رشد و ارتقاء بهره‌وري بويژه در منابع توليد و نيروي انساني بود كه اين موضوع منجر به ارتقا كيفيت زندگي روستاييان و كشاورزان مي‌شود.

معاون ترويج و نظام بهره‌برداري با بيان اينكه ايران از نظر ارتقا بهره برداري در بين كشور‌هاي آسيايي در جايگاه خوبي قرار گرفته،‌اظهار داشت: با توجه به برنامه‌هاي موجود، كشور مي‌تواند به سمت ارتقا بهره‌وري در بخش كشاورزي با كيفيت و سرعت بيشتري پيش رود.

وي استفاده منطقي و اصولي از منابع توليد، ارتقا دانش و اطلاعات به توليدكنندگان، انتقال يافته‌هاي علمي و تحقيقاتي در عرصه و كاربرد توسط كاربران را از عوامل ارتقا بهره‌وري در بخش كشاورزي اعلام كرد.

دكتر فلسفي ارتقا فرهنگ بهره‌وري در بين كارشناسان و دست‌اندركاران را بسيار موثر ارزيابي و اضافه كرد: وجود برنامه‌هاي مدون براي استفاده از توان كارشناسي در عرصه نيز به اين امر كمك بسزايي مي‌كند.

وي با اشاه به اينكه وزارت جهاد برنامه‌هاي خوبي را در خصوص استفاده از منابع توليد در نظر دارد،‌ياد‌آور شد: توسعه فعاليت‌هاي منابع طبيعي و پايداري استفاده از اين منابع، حفظ محيط زيست،‌توليد محصولات پاك و ارگانيك از برنامه‌هاي وزارتخانه در ارتقا بهره‌وري است.

او افزايش ارزش افزوده و ارتقا جايگاه بخش كشاورزي در اقتصاد كلان را از ديگر اهداف وزارت جهاد كشاورزي نام برد و افزود: در كليه بخش‌هاي توليد كه با كشاورزان ارتباط داشته باشند بايد شرايطي فراهم شود تا كشاورزان در كنار كارشناسان و مروجان و متخصصان قرار گرفته و با مشاركت هم فرآيند برنامه‌ريزي را دنبال كنند.

گفتني است دوره منطقه‌اي آموزش مديريت مشاركتي چرخه پروژه از امروز 5 اسفند ماه به مدت 7 روز در محل هتل ورزش تهران برگزار مي‌شود.

همچنين اين دوره توسط معاونت ترويج و نظام بهره‌برداري و با همكاري مركز ملي بهره‌وري ايران برپاست./

 


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal