تشكيل يگان ويژه حفظ كاربري اراضي در استان‌هاي كشور
1392/12/11

رئيس سازمان امور اراضي كشور از سنددار شدن اراضي كشاورزي خبر داد.

به گزارش ايسنا، قباد افشار در گردهمايي سراسري ويژه رؤساي ادارات حقوقي و دبير هيأت‌هاي نظارت سازمان‌هاي جهاد كشاورزي كشور افزود: حفظ منابع پايه و امنيت غذايي دو رسالت مهم و اساسي جهاد كشاورزي است.

وي مديريت زمين، مديريت منابع و نهاده، مديريت بر تنظيم بازار، اقتصاد كشاورزي و مديريت بر الگوي كشت را از ركن‌هاي امنيت غذايي برشمرد.

رئيس سازمان امور اراضي كشور با اشاره به اهميت و حفظ اراضي كشاورزي و كاربري آن و جلوگيري از ساخت و سازهاي غير مجاز اظهار كرد: از بين بردن غيرمجاز اراضي كشاورزي منجر به نابودي توليدات كشاورزي و غذايي كشور مي‌شود.

وي با اشاره به وجود ۱۶۴ ميليون هكتار زمين در كشور تصريح كرد: تنها ۲۵ درصد از اين اراضي يعني ۳۰ ميليون هكتار ويژه كشاورزي و سكونت بوده كه از اين ميزان نيز ۱۰ ميليون هكتار به شهر‌ها و روستا‌ها، راه‌‏‌ها و مسير‌ها اختصاص يافته است.

وي يكي از معضلات موجود در امور اراضي كشور را تغيير كاربري غيرمجاز اراضي برشمرد و افزود: مرغوب‌ترين زمين‌هاي كشاورزي در مناطق مستعد در دسترس افراد سودجو و خواسته‌هاي ‌غيرضروري آنان واقع شده است.

به گفتهٔ رئيس سازمان امور اراضي كشور تشكيل يگان ويژه حفظ كاربري اراضي در استان‌هاي كشور مي‌تواند به نوعي مشكل را مرتفع و ساماندهي كند.

وي با بيان اينكه در هيات‌هاي نظارت بايد واگذاري‌ها به درستي هدايت شود خاطرنشان كرد: وجود يك نظام اطلاعات جغرافيايي دقيق و مدون از اراضي ملي و واگذاري‌ها سبب مشخص شدن مسير درست كار مي‌شود.

افشار تعيين تكليف اراضي مردم و مالكيت آن‌ها از مهم‌ترين برنامه‌هاي اين سازمان برشمرد و خاطرنشان كرد: ابزار نظارت در كنار ابزار مرجع واگذاري و اختيارات ديگر مي‌تواند در اجراي موفق طرح نقش بسزايي داشته باشد.

وي خارج شدن واگذاري اراضي از متقاضي محور به برنامه محور، ايجاد بانك اطلاعات و الكترونيكي كردن آن، مشخص كردن واگذاري‌ها بر روي نقشه و چرخش فضاي اطلاعاتي بين مراجع واگذار كننده را از مهم‌ترين برنامه‌هاي اين سازمان برشمرد.

اين مقام مسوول اظهار اميدواري كرد: با سياست‌گذاري و برنامه ريزي مناسب و دقيق، توجه به ظرفيت‌هاي توليد، رفع موانع و كاستي‌ها و تسهيل امور كشاورزي بتوان گام‌هاي اساسي در راستاي رشد و توسعه بيشتر بخش كشاورزي برداشت.

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal