گفت وگو با مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک: سال گذشته 12 میلیون اصله نهال شناسه دار شدند
1386/02/05

تدوين دستور العمل هاي فني احداث نهالستان ها به افزايش كمي و كيفي محصولات مي انجامد

تهران- خبرگزاري كار ايران

سال گذشته 12 ميليون اصله نهال داراي شناسنامه فني توليد شده‌‏اند، اين در حالي است كه تاكنون 400 نهالستان كشور مجوز موقت توليد نهال را دريافت كرده‌‏اند.

علي اكبر ياسمي، مديركل دفتر ميوه‌‏هاي سردسيري و خشك وزارت جهادكشاورزي، درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاري كار ايران، ايلنا، گفت: طرح ساماندهي نهالستان‌‏هاي كشور در راستاي توليد نهال گواهي شده و شناسه‌‏دار از سال گذشته با همكاري موسسات تحقيقات به خصوص تحقيقات ثبت نهال و بذر آغاز شد و وضعيت نهالستان‌‏ها در كل كشور مورد ارزيابي و بررسي قرار گرفت.

وي، با اعلام آن كه تاكنون براي حدود 400 نهالستان كشور مجوز موقت توليد نهال صادر شده، افزود: در سال 84 حدود 5/4 ميليون نهال شناسه‌‏دار شدند كه اين ميزان در سال گذشته به 12 ميليون اصله نهال افزايش يافت كه بدين طريق اطمينان خاطري براي باغدار در خريد نهال به وجود مي‌‏آيد.

ياسمي، با بيان آن كه دستور العمل‌‏هاي فني احداث نهالستان‌‏ها در فضاي باز و بسته تهيه و تدوين شده، افزود: تدوين مشخصات و ضوابط فني نهال و در اختيار قرار دادن آن به باغداران نقش موثري را در افزايش كمي و كيفي محصولات باغباني برجاي مي‌‏گذارد.

وي، با اشاره به پايه‌‏هاي رويشي درختان به وجود آمده از اندام‌‏هاي رويشي، خاطرنشان كرد: اندام‌‏هاي رويشي كه با روش‌‏هاي غير جنسي تكثيري مي‌‏شوند سبب ايجاد شباهت زياد محصول با والدين مي‌‏شوند؛ لذا اين خلوص پايه‌‏اي ما را در يكنواختي محصول و يك اندازه بودن آن‌‏ها ياري مي‌‏رساند، به همين دليل خلوص والديني مورد نظر ما در بخش باغباني قرار دارد.

مديركل دفتر ميوه‌‏هاي سردسيري و خشك وزارت جهاد كشاورزي، با اشاره به توليد مثل بذري اين روش را به دليل عدم شباهت و يكنواختي با والدين در بخش باغباني غير كاربردي خواند و گفت: پايه‌‏هاي رويشي به دليل خلوص والديني و يكنواختي در رسيدگي و حتي آبياري محصولات باغي مورد توجه بخش باغباني قرار دارد.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal