توليد 120 تن بذر پايه ارقام تجاري پنبه
1388/05/10

براي توليد 120 تن بذر پايه اصلاح شده پنبه از ارقام تجاري امسال نزديك به 100هكتار اراضي ايستگاه‌هاي تحقيقاتي و مراكز وابسته به موسسه تحقيقاتي پنبه كشور به زيركشت رفت.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي، دكتر علي جعفري مفيدآبادي رئيس موسسه تحقيقات پنبه كشور با اعلام اين مطلب افزود: تهيه 120 تن بذر پايه اصلاح شده، نياز بذري حدود 120 تا 130 هزار هكتار اراضي پنبه كاري را تامين مي‌كند.

وي در زمينه آزادسازي و تكثير ارقام زودرس جديد پنبه در سال جاري گفت: حدود 50 هكتار اراضي براي نخستين بار در استان گلستان به كشت سه رقم تجاري جديد به نام سپيد 2 و با نام محلي كتول، دژ 59 و دژ 47 اختصاص يافته است.

دكتر جعفري مفيدآبادي با بيان اين كه ارقام تجاري فوق با زمان رشد 130 تا 140 روز و عملكرد بيش از 4 تن در هكتار مورد استقبال پنبه كاران منطقه قرار گرفته است، اظهار داشت: تكثير اين ارقام با سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و نظارت وكنترل كارشناسي موسسه تحقيقات پنبه و موسسه ثبت و گواهي بذر و نهال كشور در حال انجام است.

وي به توليد و عرضه بذرهاي هيبريد بين گونه‌اي f1 پنبه براي نخستين بار در كشور اشاره كرد و گفت: اين بذرها با عملكرد متوسط 3500 تا 4000 كيلوگرم در هكتار و طول الياف حدود 36 ميليمتر به روش دستي در شش ماهه نخست سال 87 توليد و در سال جاري در سطح حدود 10 هكتار بين كشاورزان علاقه‌مند توزيع خواهدشد.

دكتر جعفري مفيدآبادي در ادامه، دستيابي به دانش فني كشت گلداني را از رويكردهاي نوين در احياي كشت پنبه دانست و اذعان داشت: با توجه به عقب نشيني كشت پنبه به سمت كشت دوم، بهره‌گيري از ارقام زودرس ،كشت گلداني در دستور كار اين موسسه قرار گرفته است.

وي امكان كشت زودهنگام و فرار از مشكلات جوي اول بهار، افزايش عملكرد در واحد سطح، افزايش زودرسي، كاهش دوره رشد پنبه، افزايش سطح كاشت و استفاده حداكثر از پتانسيل زمين، كاهش مصرف آب و هزينه توليد، كاهش مصرف بذر و غلبه بر بيماري‌هاي اول فصل را از مزاياي كشت گلداني برشمرد.

دكتر جعفري مفيدآبادي، مشكلات توليد پنبه در كشور را در چهار حوزه بازرگاني، صنايع تبديلي و فرآوري، توليد و مشكلات خودبخشي ارزيابي كرد و گفت: عدم تناسب هزينه توليد پنبه با قيمت فروش در مقايسه با ساير محصولات، نامشخص بودن قيمت خريد در ابتداي فصل كاشت، پايين بودن قيمت تضميني و ، عدم پرداخت يارانه صادرات پنبه و واردات وش الياف متوسط به بهانه الياف بلند طي دو دهه گذشته از مشكلات حوزه بازرگاني اين محصول است.

وي در عين حال پرداخت يارانه و تسهيلات كم بهره، نظارت واردات وش توسط وزارت جهادكشاورزي، تشكيل شوراي عالي پنبه، راه اندازي تكنولوژي بذر و الياف پنبه و بازسازي و تقويت صنايع تكميلي را از راهكارهاي توليد پنبه در كشور عنوان كرد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط

  • 2.png
  • 1.png

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal