برنامه وزارت جهاد كشاورزي براي توسعه شركت هاي كشاورزي و سهامي زراعي
1392/12/13

رئيس هيئت مديره و مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران در حاشيه كارگاه آموزشي در بندر عباس، با انتقاد از احداث نامتوازن سيلو در سطح كشور، گفت: در حالي كه سيلو با ظرفيت 3ميليون تن در كشور توسط بخش خصوصي ساخته شده است، اما پراكنش ساخت سيلو در كشور مناسب نبوده و در غرب كشور سيلوهاي زيادي ساخته شده است و در نوار استان هاي جنوبي كشور با كمبود و نبود سيلو مواجه هستيم.

به گزارش روابط عمومي سازمان مركزي تعاون روستايي، حسين صفايي در حاشيه برگزاري دوره آموزشي تامين اعتبارات بخش كشاورزي، اظهار داشت: گندم نخستين محصولي است كه از سال آينده توسط تعاون روستايي در سطح كشور از كشاورزان با قيمت 1050تومان به‌صورت تضميني خريداري مي شود و بلافاصله وجه آن به حساب كشاورزان واريز مي گردد.

وي افزود: با توجه به شرايط اعلام شده براي خريد تضميني گندم، انتظار مي رود ميزان كاشت و برداشت گندم افزايش يابد.

صفايي از كشاورزان خواست گندم توليدي خود را به مراكز خريد تضميني در مناطق مختلف كشور تحويل دهند و از فروش به دلالان كه بدون ضمانت هستند خودداري كنند تا از قاچاق گندم جلوگيري شود.

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي با انتقاد از احداث نامتوازن سيلو در سطح كشور تصريح كرد: در حالي كه سيلو با ظرفيت 3ميليون تن در كشور توسط بخش خصوصي ساخته شده است، اما پراكنش ساخت سيلو در كشور مناسب نبوده است و در غرب كشور سيلوهاي زيادي ساخته شده است و در نوار استان هاي جنوبي كشور با كمبود و نبود سيلو مواجه هستيم.

صفايي، حمايت از ساخت سيلو در مناطقي كه نياز به سيلو دارند را يكي ديگر از برنامه هاي تعاون روستايي در استان هاي نيازمند به سيلو و از جمله هرمزگان كه فاقد سيلوست، اعلام كرد.مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي، سياست وزارت جهاد كشاورزي را توسعه شركت هاي كشاورزي و سهامي زراعي اعلام كرد و افزود: در قالب اين تشكل ها، يكپارچه سازي زمين هاي كشاورزي اتفاق مي افتد و از خرد و قطعه قطعه  شدن زمين ها جلوگيري مي شود و امكان انتقال تكنولوژي نيز فراهم مي شود.

وي از مشوق هايي در اين بخش براي كشاورزان خبرداد و گفت: آمادگي داريم زمين هاي زراعي پيرامون زمين هاي كشاورزي را در اختيار اتحاديه هاي كشاورزي قرار دهيم.

صفايي خاطرنشان كرد: همچنين كمك هاي فني و اعتباري براي تجهيز و نوسازي اراضي و آب و خاك به اين اتحاديه ها انجام مي شود.

صفايي افزود: در هرمزگان شركت تعاوني زراعي جگين با 2200هكتار اراضي فعاليت دارد و 21 تعاوني توليد راه اندازي شده است كه كشاورزي را منظم تر و اقتصادي تر مي كند.

حسين صفايي، تشكيل نظام صنفي كشاورزان را يكي از اولويت هاي اين سازمان دانست و بيان كرد: اين نظام صنفي سبب نظم و هويت بخشي به كشاورزان مي شود.

وي بابيان اينكه در هرمزگان 15درصد كشاورزان عضو نظام صنفي هستند و پروانه صنفي دريافت كرده اند، از مابقي كشاورزان خواست با عضويت در اين تشكل صنفي، از مزاياي پروانه هاي صادره برخوردار شوند.

صفايي، خاطرنشان كرد: فروشگاه هاي شركت هاي تعاوني روستايي بايد متناسب با اقتضائات جامعه عمل كنند و نقش محوري براي توزيع نهاده هاي كشاورزي و كالاهاي مورد نياز روستائيان و كشاورزان با ارتقاي شبكه و زنجيره اي عمل كردن مراكز خود حفظ كنند.

وي در پاسخ به اين سئوال كه چرا در برخي از استان ها، از جمله در هرمزگان، تعاون روستايي عضو شوراي برنامه ريزي استانداري  نيست، اظهار كرد: براساس دستورالعمل هاي سابق، هر وزارتخانه 1 نماينده در شوراي برنامه ريزي استان ها دارد و حضور مديران ساير سازمان‌هاي هر وزارتخانه با نظر موافق استانداري ها انجام مي شود كه مديران تعاون روستايي در برخي استان ها در شوراي برنامه ريزي حضور دارند و اميدواريم با نظر مساعد ساير استانداران و از جمله هرمزگان، مديران تعاون روستايي در شوراي برنامه ريزي استان ها شركت كنند.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal