افزايش ۲۲درصد ي متوسط توليد محصولات دام و طيور در كشور ‪
1387/06/06

مقايسه عملكرد بخش كشاورزي كشور در سه سال نخست برنامه چهارم با برنامه سوم توسعه نشان مي‌دهد كه متوسط توليد محصولات زير بخش دام و طيور ‪۲۲درصد افزايش يافته است. به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادي ايرنا، زير بخش دام و طيور در بخش كشاورزي و اقتصاد كشور از اهميت بالايي برخوردار است و اين زيربخش از طريق تامين پروتئين مورد نياز كشور و ايجاد ارزش افزوده و اشتغال در روستا و شهر و جلب سرمايه‌هاي بخش خصوصي، نقش بسزايي را در اقتصاد ملي ايفا مي‌كند. پروتئين حيواني با ارزش بيولوژيك بالا و زيرمغذي‌هاي مهم مانند آهن، ويتامين‌هاي ضروري و كلسيم نقش مهمي در سلامت و اعتلاي سطح بهداشت جامعه دارد و بر اين اساس، افزايش مصرف سرانه فرآورده‌هاي دامي شامل شير و لبنيات، گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم مرغ و دستيابي به استانداردهاي جهاني و مطلوب از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. براساس گزارش‌هاي بانك مركزي، زيربخش دام و طيور حدود ‪۳۱درصد از ارش افزوده بخش كشاورزي و حدود ‪۴/۵درصد از توليد ناخالص داخلي را به خود اختصاص داده است و بخش قابل توجهي از شاغلان بخش كشاورزي در اين زيربخش به فعاليت اشتغال دارند. با روند افزايش واحدهاي صنعتي در چند دهه اخير و افزايش نيروي انساني متخصص و آموزش بهره برداران و ترويج روش‌هاي نوين دامپروري، اين زيربخش توانسته است از رشد مناسبي برخوردار باشد.

وجود برخي مشكلات همچون كمبود نقدينگي توليدكنندگان، كمبود منابع خوراك دام و بي‌ثباتي در بازار فرآورده‌هاي دامي از چالش‌هاي عمده اين زيربخش است.

مقايسه توليدات دامي طي سه سال آخر برنامه سوم و سه سال نخست برنامه چهارم توسعه ، نشاندهنده افزايش قابل توجه در رشد توليدات اين زيربخش است مجموع توليد شير از ‪۱۸ميليون و ‪۹۱۳هزار تن در سه سال آخر برنامه سوم به ‪۲۳ميليون و ‪۲۳۲هزار تن در سه سال نخست برنامه چهارم رسيده است كه ‪۲۳درصد افزايش را نشان مي‌دهد.

از ديگر توليدات مهم زيربخش دام و طيور مي‌توان به توليد گوشت مرغ اشاره كرد كه داراي رشد سالانه حدود شش درصد است و مجموع توليد آن از سه ميليون و ‪۱۹۳هزار تن در سه سال آخر برنامه سوم به چهار ميليون و ‪۶۵هزار تن در سه سال نخست برنامه چهارم افزايش يافت كه ‪۲۷درصد رشد را نشان مي دهد. در مجموع نيز كل توليدات دامي از هشت ميليون و ‪۱۳۳هزار تن در سال ‪۸۱ به ‪۱۱ميليون و ‪۳۸۸هزار تن در سال ‪۸۶افزايش يافت و مقايسه مجموع توليدات دامي طي سه سال آخر برنامه سوم و سه سال نخست برنامه چهارم توسعه نشاندهنده افزايش توليد ‪۲۲درصدي در اين زيربخش است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
ويژه نامه.doc
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal