ارائه طرح بیمه درآمد کشاورزان به دولت و مجلس شورای اسلامی
1388/07/11

وزير جهاد كشاورزي از ارائه طرح بيمه درآمد كشاورزان در آينده نزديك به دولت و مجلس شوراي اسلامي خبر داد.به گزارش خبرگزاري فارس از قزوين، دكتر صادق خليليان در دومين روز سفر خود به استان قزوين در نشست پاياني با نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي و استاندار قزوين كه در سالن اجتماعات باغستان برگزار شد، اظهار داشت: استان قزوين توانمندي خوبي در بخش كشاورزي دارد و عليرغم اينكه يك‌ درصد از خاك كشور را شامل مي‌شود، 4/3 درصد توليدات كشور را دارد و اين نشان دهنده ظرفيت بالا در استان است. وي ادامه داد: در زمينه زراعي، باغباني، دام و طيور و در بحث صنايع تبديلي و تكميلي، الگوهايي كه از نظر كشت و صنعت وجود دارد مي‌تواند به سطح كشور انتقال داده شود و ما مي‌توانيم با الگو قرار دادن استان قزوين به عنوان استاني كه همه شرايط را دارد، يك الگوي پيشرفته از فعاليت‌هاي كشاورزي را در اين استان طراحي و اجرا كنيم. وزير جهاد كشاورزي اضافه كرد: سفر ما به استان قزوين در همين راستا بوده است و در شرايطي به اين استان سفر كرديم كه بخشي از كشاورزان دچار مشكل شده‌اند و بايد مسئله را از نزديك بررسي كنيم و در چارچوب و وظايف وزارتخانه دنبال كنيم. وي عنوان داشت: آنچه ما در اين سفر و همچنين سفرهاي آينده در بخش كشاورزي دنبال مي‌كنيم در چارچوب يك نظام برنامه‌ريزي شده مدبرانه خواهد بود و اعتقاد به تصميمات مبتني بر برنامه و تدبير داريم تا اين مسائل در بلند مدت و كوتاه مدت حل شود. دكتر خليليان با اشاره به نتايج سفر دو روزه به استان قزوين افزود: در خصوص شهرك دامداري دانسفهان طرحي مورد مطالعه قرار گرفته كه طرح خوبي است و يك تيم سه نفره شامل معاون امور دام، معاون برنامه‌ريزي و اقتصادي وزارت جهاد كشاورزي و رئيس سازمان دامپزشكي كشور ظرف يك ماه آينده طرح را بايد نهايي كرده و در صورت وجود مشكل آن را برطرف كنند و آغاز اجراي طرح سال 89 خواهد بود و سعي مي‌كنيم كه در فاصله زماني چهار ساله اين طرح را به سرانجام برسانيم. وي اعلام كرد: مباحث مربوط به مركز تحقيقات بين‌المللي انگور را نيز در تاكستان دنبال خواهيم كرد و كارهاي خوبي در اين مركز صورت گرفته است ولي از ايستگاه تحقيقات فراتر نرفته است و بايد توجه داشت كه فاصله بين بخش كشاورزي و تحقيقات بايد از بين رود و اين مركز به تحقق اهداف بخش كشاورزي كمك مي‌كند.

وزير جهاد كشاورزي افزود: در خصوص بحث باغات انگور به يك برنامه ميان مدت و حداقل پنج ساله اعتقاد داريم و شايد در دو برنامه پنج ساله اين موضوع را بتوان ساماندهي كرد و وضعيت باغات را از حالت سنتي و آسيب‌پذير خارج كنيم. وي يادآور شد: اصلاح و نوسازي باغات را در برنامه پنجم توسعه انجام خواهيم داد و شروع كار نيز در سال جاري خواهد بود. دكتر خليليان عنوان داشت: اين كار در چارچوب روش‌هايي كه در مركز تحقيقات انگور به نتيجه رسيده است، انجام مي‌شود و نوع كار انجام شده و استقرار درخت انگور بسيار مهم است و بارگاه‌هاي بهداشتي و مكانيزه نيز براي خشك كردن انگور در دستور كار قرار خواهيم داد كه طي دو سال انجام مي‌شود.

وي خاطر نشان ساخت: نوسازي باغات انگور در يك برنامه پنج ساله انجام مي‌شود و اين اقدام سطح استان را از نظر بهره‌وري انگور و كشمش ارتقا مي‌دهد. وزير جهاد كشاورزي با اشاره به توسعه كشت زيتون توضيح داد: در خصوص توسعه كشت زيتون نخستين گام را برداشته‌ايم و نخستين كشت باغ متراكم با هدف افزايش كارآيي و بهره‌وري از آب و خاك آغاز شد و طرح اوليه در سطح 70 هكتار طراحي شده و اين موضوع به تدريج در مناطقي از استان كه استعداد دارند و سپس به خارج استان توسعه مي‌‌يابد و اين الگوي ما براي توسعه كشت باغات زيتون در كشور خواهد بود. وي اعلام كرد: در خصوص مسائل مربوط به پوشش انهار نيز محدوديتي قائل نمي‌شويم و بعد از بررسي، اعتباري براي تاكستان و بوئين زهرا منظور مي‌شود و سال آينده به ساير مناطق استان نيز اختصاص خواهيم داد. دكترخليليان اضافه كرد: همچنين احداث شبكه آبياري تحت فشار در بخش كشاورزي كشور و استان در چهار سال آينده اولويت ما خواهد بود تا بتوانيم به نحوي ويژه الگوي پيشرفته كشاورزي را در استان پياده كرده و به كشور تعميم دهيم. وي ادامه داد: طرحي نيز در طارم سفلي است كه تأمين آب براي مناطق كشت زيتون و ساير فعاليت‌هاي مرتبط با توليد گياهان و درختان مثمر است كه از طريق آبياري تحت فشار انجام مي‌شود و مقدمات آن را امسال اجرا خواهيم كرد و طي سه فاز اجرا مي‌شود. وزير جهاد كشاورزي يادآور شد: 2 هزار و 400 هكتار توسعه جديد و يك‌هزار و 150 هكتار سطوح باغات قبلي در اين طرح عملياتي مي‌‌شود. وي با اشاره به بيمه كشاورزان بيان داشت: علاوه بر پرداخت خسارت از طريق بيمه به خسارت‌ديدگان بيمه شده، اقدام ديگر اين است كه بخشي از انگورهاي كه كيفيت آن پايين است شركتي براي تبديل به فرآوري‌هاي صنعتي خريداري خواهد كرد و در خصوص درخواست وام نيز وزير اقتصاد قول مساعد داده‌اند موضوع را از طريق بانك صادرات دنبال كنند و ما نيز از طريق بانك كشاورزي پيگيري مي‌كنيم و در صورت تحقق اين موضوع، سنگيني كار كاهش مي‌يابد. دكترخليليان افزود: بخشي كه بيشترين مشكل را دارد مربوط به كشاورزاني كه خسارت ديدند و فاقد بيمه هستند و سعي مي‌كنيم به اين كشاورزان كمك شود و اگر كمكي نيز صورت گرفت در راستاي اصلاح و نوسازي باغات باشد البته تصميم بر عهده استان خواهد بود كه اعتباري كه از طريق حوادث غيرمترقبه اختصاص مي‌يابد چگونه پرداخت شود، در خصوص اين اعتبار نيز موضوع مربوط به وزارت كشور است ولي با توجه به اينكه در حوزه كشاورزي است ما نيز پيگيري كرده و در جلسه روز يكشنبه هيئت دولت موضوع مطرح مي‌شود و اميدواريم اين موضوع هرچه سريع‌تر عملياتي شود و بخشي از مشكلات كاهش يابد.

وي با اشاره به انتخاب استان قزوين به عنوان پايلوت كشاورزي گفت: ما استان قزوين را به عنوان پايلوت يا الگوي كشاورزي پايدار و كشت ارگانيك تعيين مي‌كنيم و اين در راستاي اين است كه كشاورزي قزوين الگو، نمونه، پيشرفته و اقتصادي در كشور باشد و هم اكنون نيز طرح‌هايي به صورت پايلوت در اين استان مانند مبارزه با آفات، توليد مرغ بدون آنتي بيوتيك و... اجرا شده نشان دهنده ظرفيت خوب استان است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
amalkard komyteh rostaye ashayery bam.doc فایل:
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal