همکاری‌های شیلاتی ایران و سازمان فائو گسترش می‌یابد
1387/05/15

سازمان شيلات ايران در راستاي برنامه‌هاي چهارم و پنجم توسعه اقتصادي و اجتماعي خود، چگونگي بهره وري از خدمات علمي و فني كارشناسان سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد (فائو) را در قالب پروژه‌اي مشترك بررسي مي كند.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، رودولفو زايسلر كارشناس ارشد سازمان فائو جهت بررسي نيازهاي تخصصي شيلات ايران در زمينه‌هاي مختلف و تدوين پروژه‌اي در چارچوب صندوق اماني يك جانبه (‪ )UTFاخيرا طي ماموريتي ‪۲هفته‌اي به ايران سفر كرد.

وي در طول ماموريت خود از فعاليتها و دستاوردهاي صنعت شيلات كشورمان در استانهاي گلستان، مازندران، گيلان، هرمزگان و تهران بازديد كرد و طي جلساتي در حضور معاونان و مديران كل شيلات و نيزموسسه تحقيقات شيلات به بررسي وضعيت فعلي توانمنديهاي شيلاتي و چگونگي نيازهاي فني شيلات در زمينه هاي مختلف پرداخت.

وي در پايان ماموريت خود طي ديداري با وحيد زارع معاون وزير جهاد كشاورزي و رييس سازمان شيلات ايران، گزارشي از بازديدها، ملاقاتها، مذاكرات انجام شده و نتايج حاصله از ماموريت ‪۲هفته‌اي خود را ارايه كرد.

رييس سازمان شيلات ايران در اين ديدار ضمن اشاره به توانمنديهاي شيلات در كشورمان به ويژه قدمت صيد و صيادي در آبهاي شمال و جنوب و اهميت جهاني برخي از گونه‌هاي آبزي به خصوص ماهيان خاوياري در خزر، متذكر شد كه فعاليت جدي آبزي پروري طي ‪۲دهه اخير در ايران آغاز شده و از آنجا كه تامين پروتئين براي مردم بسيار مهم است، لذا دولت ايران در اين زمينه سرمايه گذاريهاي زيادي را انجام داده است.

زارع با تاكيد بر اهميت جايگاه شيلات ايران در بين كشورهاي حاشيه درياي خزر و نيز خليج فارس و درياي عمان، به مسايلي از جمله بازسازي ذخاير، صيد در آبهاي دور، حفظ گونه‌هاي باارزش، جلوگيري از فشار به ذخاير دريايي در سواحل، حفاظت اكوسيستم دريايي از آلودگي ها، ايجاد زيستگاههاي مصنوعي آبزيان در دريا، فعاليتهاي آبزي پروري در آبهاي داخلي و سواحل درياها، مقابله با پديده خشكسالي و جبران خسارات ناشي از آن در عرصه آبزي پروري و صيادي ، تامين غذاي سالم براي جامعه از طريق افزايش توليد آبزيان و ... اشاره كرد و خواستار توجه فائو به مسايل مذكور در تدوين سند پروژه همكاريهاي مشترك شد.

وي همچنين تدوين پروژه‌هاي منطقه‌اي در زمينه‌هاي مختلف شيلاتي توسط سازمان فائو با محوريت جمهوري اسلامي ايران را يكي از اقداماتي برشمرد كه با توجه به توانمنديهاي شيلاتي كشورمان، فائو مي‌تواند به آنها بپردازد.

گفتني است ماموريت مقدماتي زايسلر به ايران در قالب يك پروژه -‪TCP ‪Facilityبه هزينه سازمان فائو صورت پذيرفت و قرار است وي جهت انجام مراحل نهايي تدوين پروژه ‪UTFدر آينده مجددا به ايران سفر كند.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir

Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal