تدوین برنامه کشت سیب زمینی برای ایجاد تعادل نسبی بین تولید و عرضه محصول در بازار
1391/06/21

در پي انتشار مطلبي در خبرگزاري ايسنا در تاريخ 12/6/91 تحت عنوان (چرا وزارت كشاورزي اجباري براي رعايت الگوي كشت ندارد؟) به نقل از رئيس اتحاديه سيب‌زميني كاران، براساس گزارش معاونت توليدات گياهي،روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي به اين شبهات پاسخ داده است.متن جوابيه به شرح زير است:  

برنامه كشت محصول سيب زميني با لحاظ نمودن نياز داخل و صادرات در قالب پروژه هاي بلند مدت (برنامه پنج ساله) تدوين گرديده و همه ساله و در فصول مختلف به قطب هاي توليد كشور ابلاغ مي گردد. برنامه توليد ابلاغي در راستاي ايجاد تعادل نسبي بين توليد و عرضه محصول در بازار مي باشد. با عنايت به اينكه توليد در فضاي باز صورت مي گيرد، بنابراين ميزان توليد تحت تاثير عوامل محيطي نامساعد نظير سرما، گرما، يخبندان، تگرگ و ... و عوامل محيطي مساعد مانند هواي مطلوب، بارندگي با پراكنش مناسب و ... قرار گرفته و كاهش و يا افزايش توليد دور از انتظار نمي باشد. همچنين عليرغم اعمال سيستم هاي كنترل سطح زير كشت، برخي كشاورزان در خارج از چارچوب سهميه ابلاغي اقدام به كشت محصول مي نمايند.

عوامل ياد شده ايجاب مي نمايد كه وضعيت توليد و عرضه محصول به طور مرتب رصد گرديده و اقدامات لازم براي ايجاد تعادل نسبي توليد و عرضه پيش بيني شود. اين امر طي سالهاي اخير اجرا شده و در زمانهاي مناسب راهكارهاي عملياتي مناسب نيز ارائه شده است كه از نتايج آن مي توان به ايجاد تعادل نسبي در توليد و عرضه اين محصولات در سالهاي اخير اشاره نمود؛ به طوريكه در سه سال اخير براي سيب زميني از مبادي رسمي كشور وارداتي صورت نگرفته و ميزان خريد تضميني محصول نيز يا نداشته ايم و يا به ميزان خيلي كم بوده است. همچنين در حال حاضر اعمال برنامه كشت از طريق اين وزارتخانه در قالب سياستهاي تشويقي (نه اجباري) بوده و از آنجائي كه كشت در قالب سهميه استاني، متضمن پايداري توليد و كاهش نوسانات عرضه وقيمت محصول و در راستاي منافع توليدكنندگان و مصرف كنندگان مي باشد لذا رويكرد اين وزارت ، فرهنگ سازي بين توليدكنندگان سيب زميني براي رعايت سطوح كشت در چارچوب برنامه ابلاغي است و انتظار مي رود كه رئيس هيات مديره اتحاديه سيب زميني كاران به جاي پرداختن به مسائل حاشيه اي ،اهتمام جدي خود را در اين راستا بكار گرفته تا با ايجاد تعادل نسبي بين توليد و تقاضاي بازارهاي داخل وبازارهاي صادراتي ، پايداري بيشتر درآمد سيب زميني كاران و رضايت مصرف كنندگان فراهم گردد . توضيح اينكه در چند ماهه اخير مصاحبه هايي توسط رئيس هيئت مديره اتحاديه سيب زميني كاران در آن خبرگزاري به چاپ رسيده كه متاسفانه مطالب آن عمدتا تكرار ي و بعضا نادرست و غير واقعي مي باشد.

تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط

  • get_image_content.png

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal