خودکفایی برنج کشور تا سال ‪۸۷محقق می‌شود
1385/08/10

گرگان ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۸/۱۰

 

داخلي. اقتصادي. كشاورزي. برنج.

 

مجري طرح خودكفايي برنج وزارت جهاد كشاورزي اعلام كرد: با برنامه‌هاي حمايتي براي كشت مناسب برنج، خودكفايي در توليد اين محصول تا سال ‪۸۷محقق مي‌شود.

"بهمن ناصحي" روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا گفت: برنج پس از گندم دومين عامل در تامين امنيت غذايي كشور محسوب مي‌شود.

مديركل دفتر برنج و حبوبات وزارت جهاد كشاورزي، سطح كشت فعلي برنج را ‪۶۳۷الي ‪۶۴۰هزار هكتار با توان توليد دو ميليون و ‪۹۵۰هزار تن شلتوك اعلام كرد.

به گفته وي در طرح خودكفايي برنج، سطح كشت ‪۶۱۵هزار هكتاردرطول برنامه، ثابت فرض شده چرا كه در مناطقي كه شرايط مهيا براي كشت نباشد، به دليل نياز آبي شالي، سطح كشت را افزايش نخواهيم داد.

وي عملكرد در واحد سطح برنج را در جهان، دو الي سه تن در هكتار و در كشور چهار تن اعلام كرد و گفت: در سال دستيابي به طرح خودكفايي برنج بايد ميزان توليد شلتوك به چهار ميليون و يكصد هزار تن برسد.

ناصحي نياز فعلي كشور به واردات برنج را ‪۴۵۰هزار تن ذكر كرد و رسيدن به خودكفايي اين محصول را، امكانپذير دانست.

وي سرانه مصرف بهينه برنج را در كشور ‪۳۶/۵كيلوگرم عنوان كرد و گفت:

متاسفانه به دليل اسراف، مصرف برنج در سبد غذايي خانواده بالاتر از اين رقم سرانه است.

وي به ضايعات برنج اشاره كرد و ميزان آن را به دليل وجود نارساييها در كارخانجات شاليكوبي، بالا دانست و گفت: اين عامل سبب كاهش درآمد شاليكاران شده است.

ناصحي با بيان اين كه براي دستيابي به خودكفايي برنج، افزايش عملكرد در واحد سطح دنبال مي‌شود، راه دستيابي به آن را، كاهش سختي كار در مزارع و كاهش هزينه‌هاي توليد از طريق تقويت دانش فني و توسعه مكانيزاسيون، عنوان كرد.

به گفته وي بذر مناسب برنج به عنوان يكي از اصلي‌ترين عامل توليد مورد توجه قرار گرفته و براي اولين بار در كشور با استفاده از فناوري، ‪۴۰تن بذر هيبريد توليد شد.

وي اضافه كرد: امسال هم تاكنون با توليد ‪۵۰تن بذر هيبريد از برنامه جلوتر هستيم.

به گفته وي اين بذر در مقايسه با ساير ارقام پرمحصول برنج، بهتر جواب داده است.

ناصحي همچنين گفت: امسال براي نخستين بار طرح ساماندهي بذر برنج در طبقات "مادري و گواهي‌شده" انجام شده و با تغيير سيستم خريد بذر، كار خريد آن در سطح كشور به صورت نقدي صورت مي‌گيرد.

وي همچنين لزوم يكپارچه‌سازي اراضي خرد و كوچك شالي و انتقال يافته‌هاي جديد تحقيقاتي به كشاورزان را مورد تاكيد قرار داد.

تعداد مشاهده خبر25 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal