هيچ موردي از آنفلوانزاي حاد پرندگان در طيور صنعتي تاكنون ديده نشده است
1386/11/01

رئيس سازمان دامپزشكي كشور در گفتگوي تفصيلي با فارس از آخرين وضعيت مشاهدات آنفلونزاي مرغي در كشور گفت.  

دكترمجتبي نوروزي رئيس سازمان دامپزشكي كشور در گفتگو با خبرگزاري فارس، با تاييد خبر مثبت بودن نتيجه آزمايش آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان در 14 مورد اردك خانگي در روستاي درزي نقيب بابلسر مازندران، افزود: تاكنون هيچ مورد از آنفلوانزاي حاد پرندگان در طيور صنعتي ديده نشده است،‌ بنابراين مصرف فرآورده‌هاي طيور صنعتي هيچ مشكلي ندارد.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور افزود:موضوع گزارش به سازمان جهاني بهداشت دام در راستاي اطلاع رساني شفاف سازمان بوده است و اين موارد در طيور وحشي مازندارن مشاهده شده است.

دكترنوروزي گفت: هم اكنون مشكلي در طيور صنعتي نيست، اما رعايت نكات بهداشتي و اقدامات پيشگيرانه در همه حال لازم و ضروري است.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور با تاكيد بر اين كه ايران از نظر آنفلونزاي فوق حاد پرندگان در بخش طيور صنعتي پاك است، گفت: ايران در سطح منطقه از نظر طيور صنعتي پاك است و نتيجه آزمايش 54 هزار نمونه‌گيري از طيور صنعتي منفي بوده است.

دكترنوروزي گفت: درگيري 14 اردك در مازندران كه در كنار تالاب‌هاي قرار دارد، امر طبيعي است، زيرا پرندگان وحشي از آسياي ميانه و سيبري به تالاب‌هاي ايران مهاجرت مي‌كنند.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور با اشاره به اين كه رئيس سازمان حفاظت محيط زيست هم اطلاعيه‌ داده است كه مردم از شكار پرندگان وحشي و مهاجر پرهيز كنند، گفت: مردم روستايي كه در كنار تالاب‌ها زندگي مي كنند، مراقب ارتباط پرندگان وحشي با طيور بومي باشند و در اين راستا با همكاران سازمان دامپزشكي نهايت همكاري را در معدوم كردن موارد مشكوك داشته باشند.

دكترنوروزي گفت‌: سازمان دامپزشكي كشور با درك اهميت سلامت مردم، هرگونه تلفات غيرعادي در طيور صنعتي را به دقت زيرنظر دارد و معدوم مي‌كند و اين امور در راستاي پيشگيري از بيماري لازم و ضروري است.

دكترنوروزي رئيس سازمان دامپزشكي كشور اعلام كرد: 54 هزار نمونه‌گيري از طيور كشور با PCR آزمايش شده است كه نتيجه همه آنها در مورد ويروس آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان منفي بوده است.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور گفت: براي حذف گله‌هاي مرغ در نوار مرزي با شعاع 30 كيلومتر به داخل كشور به دليل پيشگيري از احتمال ورود آنفلوانزا صندوق بيمه محصول كشاورزي خسارت مي‌پردازد.

دكترنوروزي از موارد پيشگيرانه براي ورود آنفلوانزاي پرندگان را اعمال مقررات سخت گيرانه قرنطينه استاني و مرزي در كشور ذكر كرد و گفت: 256 تالاب و زيستگاه طبيعي پرندگان در كشور وجود دارد كه بايد مردم همكاري كنندو از شكار پرندگان مهاجر و وحشي خودداري كنند.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور گفت: هر سال 3 ميليون پرنده وحشي به كشور ايران مهاجرت مي‌كنند و با توجه به آلودگي كشورهاي همسايه به آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان، بايد از شكار اين پرندگان جدا خودداري شود و امنيت بهداشت جامعه با اين اقدام غيراصولي به خطر نيفتد.

دكترنوروزي گفت: توليد جوجه يك روزه از 56 ميليون قطعه در سال 1353 به حدود 850 ميليون قطعه در سال 1385 رسيده است.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور گفت: تعداد كل طيور پرورش جهان 50 ميليارد قطعه و در ايران اكنون، حدود 890 ميليون قطعه رسيده است.

دكترنوروزي گفت: توليد گوشت مرغ از 110 هزار تن در سال 1353 به 2/1 ميليون تن در سال 1385 رسيده است كه حدود 11 برابر شده است.

وي گفت: توليد گوشت مرغ در جهان 65 ميليون تن و در ايران 2/1 ميليون تن يعني حدود 2 درصد توليد جهاني است.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور گفت: كمبود 3000 نيروي متخصص در سازمان دامپزشكي و كمبود بودجه باعث شده است كه اقدامات احتياطي و پيشگيرانه در مقابله با ورود آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان به سختي انجام شود.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal