1300تن گوشت و مرغ روزانه به بازار عرضه مي شود
1388/05/26

قائم مقام معاون امور دام وزارت جهاد كشاورزي گفت:‌ با توليد بيش از 130 هزار تن گوشت مرغ در ماه و عرضه روزانه هزار تن مرغ منجمد هيچ مشكلي در عرضه مرغ در كشور وجود ندارد.حسين دماوندي‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس در مورد دلايل افزايش قيمت گوشت قرمز و مرغ گفت: گوشت قرمز شامل 2 بخش گوشت دام سنگين و گوساله كه تغييرات چنداني نداشته و همچنين گوشت گوسفند است كه به دليل شرايط بارندگي مناسب در سال جاري دامداران از عرضه دام خود خودداري مي‌كنند. همچنين سال گذشته به دليل خشك‌سالي دام‌هاي مازاد از طرف دامداران عرضه شده است و امسال با كمبود دام كوچك مواجه هستند. وي افزود: سرسبزي مراتع در نقاط ييلاقي و وجود علوفه ، باعث شده دامدار ميلي به عرضه گوسفند براي تأمين گوشت نداشته باشد. قائم مقام معاون امور دام وزارت جهاد كشاورزي افزود:‌ شركت پشتيباني امور دام ذخاير گوشت و مرغ را به صورت روزانه بيش از هزار و 300 تن روانه بازار مي‌كند و با توزيع گسترده، قيمت مرغ به ثبات رسيده است. دماوندي‌نژاد همچنين خبر داد: طبق برنامه بخشي از دام‌هاي سبك مناطق خريداري و براي تعديل قيمت به بازار عرضه مي‌شود كه اين طرح در شرف انجام است. وي افزود:‌ واقعاً هيچ مشكلي در توليد گوشت مرغ وجود ندارد و با اطمينان عرض مي‌كنم توليد و ذخيره به حد مطمئن و مطلوب است و برآيند اين دو باعث كنترل قيمت و تنظيم بازار مي‌شود.

قائم مقام معاون امور دام وزارت جهاد كشاورزي افزود:‌ روزانه بيش از 1000 تن مرغ منجمد در سراسر كشور عرضه مي‌شود كه فقط در شهر تهران از طريق سازمان ميادين، فروشگاههاي زنجيره‌اي، تعاوني‌ها كارمندي و كارگري از طريق صنوف روزانه 360 تن مرغ منجمد توزيع مي‌شود. دماوندي‌نژاد با اشاره به اينكه مصرف روزانه تهران 4 هزار تن مرغ است، گفت: براي روزهاي پرمصرف بيش از 4 هزار و 600 تن مرغ در روز عرضه مي‌شود، به‌گونه‌اي كه حتي در ميدان بهمن با فراواني مرغ و عدم فروش مواجه شده‌اند. وي در مورد كيفيت مرغ منجمد گفت: با توجه به گرماي هوا مصرف مرغ منجمد كه از ابتدا به صورت ديپ‌فريز درآمده از نظر بهداشتي سالم تر از گوشت مرغ به صورت گرم است و خود من به عنوان مسئول طيور در وزارت جهاد كشاورزي براي خانواده‌ام همواره مرغ منجمد خريداري مي‌كنم، زيرا از سلامت آن اطمينان دارم.

قائم مقام معاون امور دام وزارت جهاد كشاورزي افزود:‌ با اطمينان عرض مي‌كنم توليد و عرضه مرغ بيش از توان شبكه توزيع كشور است و به تناسب نياز بازار مرغ منجمد و گوشت قرمز منجمد توزيع مي‌كنيم.

دماوندي‌نژاد افزود: با توجه به عرضه بيش از نياز گوشت و مرغ پيش‌بيني مي‌شود، در ماه مبارك رمضان با كاهش قيمت مواجه شويم. وي افزود: توليد در حد 130 هزار تن گوشت مرغ در ماه است كه حاصل بيش از 80 ميليون قطعه جوجه‌ريزي در ماههاي قبل است، همچنين در تيرماه اين رقم به 84 ميليون قطعه و در خردادماه به 82 ميليون قطعه جوجه‌ريزي در كشور رسيده است و مرغ ذخيره شده به تناسب وارد شبكه توزيع خواهد شد. قائم مقام معاون امور دام وزارت جهاد كشاورزي افزود: در كشورهاي پيشرفته مردم بيشتر ترجيح مي‌دهند، به خاطر مسايل بهداشتي، گوشت و مرغ منجمد مصرف كنند، اما در كشور ما مردم به مصرف گوشت و مرغ گرم عادت كرده اند، در حالي كه از نظر بهداشتي و كارشناسان دامپزشكي گوشت و مرغ منجمد به وسيله دستگاههاي پيش‌رفته تونل انجماد پس از توليد به صورت عميق فريز شده و با نگهداري در فريزر منزل قابل استفاده خواهد بود. وي افزود: مردم براي تأمين گوشت در ماه مبارك رمضان هيچ عجله‌اي نداشته باشند و به تدريج نسبت به تأمين نياز خانوار به بازار مراجعه كنند و نيازي به خريد به صورت كلي نيست. دماوندي‌نژاد آمار توليد مرغ به صورت ماهانه را بيش از 130 هزار تن اعلام كرد و گفت: در ماه جاري اين رقم به 140 هزار تن نيز رسيده است. قائم مقام معاون امور دام وزارت جهاد كشاورزي در مورد توليد تخم‌مرغ گفت: در تابستان حدود 40 تا 50 روز پيش قيمت تخم‌مرغ پايين‌تر از هزينه تمام شده بود، لذا به خريد به قيمت كيلويي هزار و 100 تومان و ذخيره‌سازي اقدام شد.

دماوندي‌نژاد افزود: قيمت تعادلي تخم‌مرغ درب مرغداري 1100 تومان است كه هزينه حمل و نگهداري به آن افزوده مي‌شود و امروز قيمت تخم‌مرغ در بازار متعادل است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir


تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal