تأمين امنيت غذايي سياست اصلي بخش كشاورزي در كشور
1388/04/24

 معاون وزير جهاد كشاورزي و رئيس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج وزارت جهاد كشاورزي گفت: براي ارتقاي بخش كشاورزي از تمام ظرفيت‌ها استفاده مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از قزوين،دكتر جهانگير پورهمت سه‌شنبه شب در نشست محققان و پژوهشگران بخش كشاورزي استان كه در سالن باغستان قزوين برگزار شد، اظهار داشت: تأمين امنيت غذايي محور اساسي و سياست اصلي بخش كشاورزي در كشور است و اين بحث هم از نظر دسترسي و هم از نظر داشتن غذاي سالم مطرح است. وي ادامه داد: ما بايد در افق 1404 در جايگاه رتبه نخست علمي منطقه باشيم و اين بدان معنا است كه به لحاظ امنيت غذايي، نبايد وابسته باشيم تا به اين رتبه دست يابيم.

رئيس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج وزارت جهاد كشاورزي اضافه كرد: ما در خصوص توليدات داخل كشور هم بحث مزيت نسبي و هم بحث خوكفايي و خوداتكايي را داريم و بايد هر سه گزينه مورد توجه ما باشد و براي تأمين امنيت غذايي همه امكانات و ظرفيت‌ها را به كار گيريم. وي عنوان داشت: با توجه به اهميت سه مورد مذكور، ما نمي‌توانيم براي نمونه چون واردات شكر از كشور كوبا ارزان‌تر از توليد است، به واردات شكر بپردازيم چرا كه اگر به مزيت نسبي توجه داشته باشيم، مي‌بينيم در اين صورت در بحث امنيت غذايي ضربه‌پذير هستيم. پورهمت يادآور شد: استان قزوين به عنوان بخشي از اين كشور داراي امكانات، توليدات و ظرفيت قابل توجهي است كه بايد نهايت استفاده را از آن داشته باشيم و به مزيت نسبي، خودكفايي و خوداتكايي توجه كنيم. وي با اشاره به وضعيت بخش كشاورزي تصريح كرد: كشاورزي در كشور ما به طور عمده معيشتي است يعني كشاورزان ما براي امرار و معاش روزانه كشاورزي مي‌كنند و از ديدگاه اقتصادي به آن نمي‌پردازند و كشاورزي بر مبناي روش سنتي گذشته است. معاون وزير جهاد كشاورزي اعلام كرد: امروز براي تحول و تغيير و رسيدن به كشاورزي اقتصادي نياز به يك فرآيند پيچيده است و در بخش كشاورزي اين كار بسيار دشوار است چراكه مديريت عرصه كشاورزي با عده‌اي از بهره‌بردار و فعالاني روبرو است كه سطح سواد پايين دارند و منابع نيز دست اين افراد است. وي تصريح كرد: به لحاظ سني نيز فعالان بخش كشاورزي بالاترين دوره سني را دارند و مقطع سني بالاي 60 سال در بخش كشاورزي بيش از ديگر بخش‌ها به ويژه در بخش صنعت ديده مي‌شود كه رقيب اصلي بخش كشاورزي است.

پورهمت تأكيد كرد: ما بايد به اين چالش‌ها در بخش كشاورزي بپردازيم و انتقال علم به سطح مزارع داشته باشيم و علاوه بر دانشگاه‌ها كه ظرفيت قابل توجه دارند از توان مراكز تحقيقاتي استفاده كنيم تا در يك برنامه پنج ساله از كشاورزي معيشتي به اقتصادي برسيم. وي خاطر‌نشان ساخت: ما در بخش‌هاي مختلف مانند علم، صنعت، نانوتكنولوژي و ... حرف اول را مي‌زنيم ولي چرا بايد ميانگين و عملكرد توليد در مزارع ما پايين باشد و اين موضوع به چالش‌هاي موجود بازمي‌گردد بنابراين اين مجموعه علمي بايد توان خود را به كار گيرد تا ميزان عملكرد و توليد ثروت افزايش يابد. رئيس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج وزارت جهاد كشاورزي افزود: ما در بحث انتقال علم و دانش در بخش كشاورزي رويكرد مناسبي را در دولت داريم و در برنامه پنجم توسعه و در وزارت علوم و تحقيقات و وزارت كشاورزي و ساير دستگاه‌ها اين آمادگي ايجاد شده تا از تمام ظرفيت‌ها براي ارتقاي بخش كشاورزي استفاده كنيم. وي عنوان داشت: ما ظرفيت علمي بالايي داريم به طوري كه در سال گذشته توانستيم با چندين بحران مقابله كنيم به طوري كه در بحث آفت زنگ سياه گندم كه از مرز غربي كشور وارد مي‌شود، مجموعه‌هاي علمي ما داراي نسخه كافي براي مهار هستند و توانستيم دو رقم مقابله با اين آفت را شناسايي كنيم. پورهمت اعلام كرد: در انتقال دانش به مزرعه نياز به نهضت نرم‌افزاري داريم تا ارتقاي ميانگين عملكرد را داشته باشيم براي نمونه در استان قزوين ميانگين توليد گندم آبي پايين است كه اين امر بازمي‌گردد به انتقال علم و استفاده از فنون و دانش كه بايد روي اين موارد كار شود. معاون وزير جهاد كشاورزي اضافه كرد: اميدواريم با توان علمي كه در استان وجود دارد، ارتقاي ميانگين عملكرد در واحد سطح را داشته باشيم و سالانه 10 درصد افزايش عملكرد محصولات استراتژيك را در استان شاهد باشيم. وي يادآور شد: ما در بحث گياهان دارويي توانستيم در عرض سه سال گذشته گياهان خود رو را به مزارعي تبديل كنيم و اين گياهان به صورت زراعي كشت شود و در اين خصوص در استان قزوين نيز ظرفيت قابل توجهي وجود دارد كه مي‌توان روي آن سرمايه‌گذاري كرد.

پورهمت با اشاره به موفقيت محققان بخش كشاورزي خاطر‌نشان ساخت: با همت محققان بخش كشاورزي ما در حال حاضر در توليد بذر به جز سبزي و صيفي در بقيه موارد خودكفا هستيم و همچنين در بحث واكسن نيز به جز موارد معدود، اين خودكفايي وجود دارد. وي با اشاره به مشكلات بخش صنايع فراوري و بسته‌بندي گفت: يكي از مشكلات بخش صنايع فرآوري در بحث بسته‌بندي است به طوري كه زعفران ما در اسپانيا بسته‌بندي مي‌شود و يا محصول خرما به دليل بسته‌بندي نامناسب با قيمت پايين‌ترين عرضه مي‌شود كه لازم است با يك برنامه در بحث صنايع فرآوري و بسته‌بندي پيشرفت لازم را داشته باشيم.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
pdf16.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal