وزير جهاد كشاورزي اعلام كرد: گسترش همكاري ها با آفريقا ؛ رويكرد بين‌المللي ايران
1387/07/27

وزير جهاد كشاورزي در چهارمين اجلاس كميسيون مشترك اقتصادي ايران و تانزانيا گفت: در رويكرد بين‌المللي دولت جمهوري اسلامي ايران، گسترش همكاريهاي دوجانبه با حوزه آفريقا از جايگاه خاصي برخوردار است.

به گزارش ايرنا، مهندس محمدرضا اسكندري در مراسم افتتاحيه اين اجلاس با بيان اين مطلب اظهار اميدواري كرد كه دستاوردهاي پربار و سازنده اين اجلاس فصل نويني را در پيشينه مناسبات دوستانه دو كشور ايران و تانزانيا تحقق بخشد.

وي ادامه داد: اهداف مناسبات خارجي جمهوري اسلامي ايران براساس مصالح نظام و منافع ملي با راهبرد عزت، حكمت و مصلحت براي ارتقاء جايگاه و اعتبار كشور در عرصه‌هاي ممتاز جهاني و تعامل موثر با كشور دوست، مستقل و غيرمتعهد برنامه ريزي مي‌شود.

مهندس اسكندري سپس اظهار داشت: سياستهاي راهبردي آقاي احمدي نژاد رييس جمهوري ايران در زمينه لزوم حمايت فراگير از ملت قهرمان و مظلوم آفريقا، نقش بسزايي در روند مشاركت و همكاري فعال جمهوري اسلامي ايران در اين حوزه داشته است. بدون ترديد در اين راستا، كشور تانزانيا با توجه به پيشينه تاريخي روابط اقتصادي و فرهنگي دو كشور، يكي از اولويتهاي ارجح محسوب مي شود.

وي با بيان اينكه بنا به مسئوليت خويش در وزارت جهاد كشاورزي، مديريت بخش اعظم كميسيونهاي مشترك با حوزه آفريقا را برعهده دارد، گفت: وزارت جهاد كشاورزي با بيش از دو دهه فعاليت كارآمد نيروي متخصص و متعهد خود در عرصه هاي سازندگي و عمراني آفريقا، كارنامه بسيار درخشاني را از خود به يادگار گذاشته است.

مهندس اسكندري افزود: پيشينه فعاليت دفتر نمايندگي جهاد كشاورزي در تانزانيا بيانگر اهميت و ارجحيت مناسبات دو كشور است و ما در تداوم رسالت خود، امروز در تهران عهد و پيمان خود را با ملت بزرگ تانزانيا تجديد مي‌كنيم.

وي با تاكيد براينكه ايران با پشتوانه عظيمي از دانش نوين و تجارب ارزشمند در روند تحول بنيادي تانزانيا حضور سازنده‌اي خواهد داشت، گفت:

پس از ‪۱۲سال وقفه در روند برگزاري كميسيون مشترك جمهوري اسلامي ايران و جمهوري تانزانيا، برنامه ريزي اجلاس تهران مورد اهتمام قرار گرفت و انتظار مي‌رود اين رويداد مهم بستر مناسبي را براي تحقق اهداف مورد نظر دو كشور فراهم كند.

وزير جهاد كشاورزي در ادامه روند كنوني پيشرفت مناسبات دو كشور با توجه به توانمنديها و امكانات موجود را دور از انتظار دانست و افزود: پيشنهاد مي كنم اجلاس تهران ضمن راهيابي مشكلات و تنگناهاي بازدارنده در مسير پيشبرد همكاريهاي في مابين با راهبردي كاربردي، اولويت همكاريهاي دو جانبه را با بهره‌گيري از ساز و كارهاي موثر تبيين كند.

مهندس اسكندري همچنين تصريح كرد: در اجلاس چهارم بايد راهكارهاي اجرايي پيشبرد همكاريهاي دو جانبه تبيين شود كه بديهي است در وهله نخست، اسناد پايه اقتصادي و موافقتنامه بازرگاني و تجارت ترجيحي مستلزم برون رفت از وقفه و ركود فعلي است.

وي افزود: از سوي ديگر ضمن تاكيد بر نقش همكاريهاي بخشهاي غيردولتي دو كشور، انتظار مي‌رود بسترسازي مناسب براي مشاركت شركتهاي ايراني در پروژه هاي زيربنايي و توسعه‌اي تانزانيا مورد اهتمام قرار گيرد.

اسكندري ادامه داد: همچنين همكاريهاي دو جانبه در بخشهاي مختلف انرژي، صنعت، حمل و نقل، فرهنگ، ارتباطات علمي و فني، بهداشت و ساير زمينه‌هاي مورد نظر توسعه و تحكيم يابد.

وي تصريح كرد: همكاريهاي كشاورزي نيز بايد به عنوان يكي از محورهاي اساسي در مناسبات دو كشور مطرح شود كه با تاكيد عمده در اجلاس تهران مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

وزير جهاد كشاورزي در پايان گفت: دستاوردهاي اجلاس تهران مي‌تواند دورنماي اميدبخشي را براي گسترش روابط دوكشور ترسيم كند و انتظار مي‌رود با حمايت همه جانبه و منسجم دو كشور دوست، مناسبات ايران و تانزانيا به عنوان الگوي تعامل و همگرايي بين‌المللي تبيين شود.

مراسم افتتاحيه چهارمين اجلاس كميسيون مشترك اقتصادي جمهوري اسلامي ايران و كشور تانزانيا روز جمعه با حضور وزير جهاد كشاورزي كشورمان، وزير امورخارجه و همكاريهاي بين‌المللي تانزانيا و جمعي از فعالان اقتصادي دو كشور در محل وزارت جهاد كشاورزي برگزار شد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir

Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal