دستیابی به امنیت غذایی با تفکر و عمل جهادی میسر است
1393/03/26

رئیس کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی و آب مجلس شورای اسلامی گفت: برای رسیدن به امنیت غذایی و توسعه پایدار باید جهادی فکر و عمل کنیم .

به گزارش روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس رجایی در هشتمین همایش ملی فرهنگ و مدیریت جهادی که امروز در سالن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، اظهار داشت: باید با کنار گذاشتن غفلت‌ها، با شتاب بیشتر و با کاربرد روحیه جهادی، همچون گذشته از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم.

وی افزود: با کاربرد صحیح مدیریت جهادی در بخش کشاورزی، می‌توان تولید محصولات کشاورزی را به 200 میلیون تن در افق 1404رساند، غذای حلال به بازار دنیا عرضه کرد و شرایط رقابت با دیگر کشورها را فراهم و برای کل سرزمینمان برنامه‌ریزی کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی و آب مجلس، نگاه و روحیه همراه با بستر ارزشی فرهنگی بالا، خودباوری و انعطاف‌پذیری را از مفاهیم مدیریت جهادی عنوان کرد و گفت: با داشتن روحیه جهادی، همه کارها از جمله فعالیت‌های بخش کشاورزی باید در راه رضای خدا، بر اساس حفظ منابع پایه و بر مبنای عقلانیت و دانش بنیان پیش رود و اولویت‌ها به خوبی تشخیص داده شود.

وی بر حفظ روحیه جهادی و عملیاتی کردن مفاهیم مدیریت جهادی در برنامه‌ریزی‌های کشور تاکید کرد.

مهندس رجایی با تاکید بر انجام یک بازمهندسی در تفکر کشاورزی کشور و تفکر جهادی، گفت: با انجام این کار، باید برای آینده بخش کشاورزی و تثبیت جایگاه آن تلاش کنیم و اگر قرار است جمعیت کشور به 150 میلیون نفر افزایش یابد، با برنامه‌ریزی‌های دقیق و قوی، در تهیه غذای این میزان جمعیت بکوشیم.

وی افزود: به توصیه مقام معظم رهبری سه موضوع اقتصاد، فرهنگ و توسعه علمی کشور در برنامه ششم توسعه باید دقیق و عملیاتی به کار گرفته شود، با در نظر گرفتن این سه موضوع در بخش کشاورزی می‌توان آینده خوبی برای بخش کشاورزی کشور رقم زد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس سپس بر ضرورت اختصاص بخشی از اعتبارات 10 هزار میلیارد تومانی حوزه سلامت به بخش کشاورزی -به عنوان ضامن سلامت غذای کشور- تاکید کرد و گفت: با اختصاص این اعتبارات جلوی واردات گرفته شده و این اعتبارات در بخش کشاورزی استفاده شود.

همچنین در این همایش، مهندس شمایلی مدیرعامل جهاد نصر با ارائه گزارشی از اجرای طرح احیا و توسعه 550 هزار هکتار از دشت‌های خوزستان و ایلام، گفت: این طرح با نام طرح مقام معظم رهبری، یکی از وسیع‌ترین طرح‌های تاریخ کشاورزی ایران و یکی از مصادیق بارز مدیریت جهادی و اقتصاد مقاومتی در کشور است.

وی کمبود اعتبارات را یکی از محدودیت‌های مهم در اجرای این طرح عنوان کرد و افزود: خوشبختانه با روی کار آمدن دولت یازدهم، 5/1 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی و 7/1 میلیارد دلار از محل اعتبارات خارجی (فاینانس) به این طرح اختصاص یافت که تخصیص این میزان اعتبارات می‌تواند تحول عظیمی در عرصه کشاورزی کشور ایجاد کند.

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal