آبیاری بارانی باعث افزایش 70 درصدی محصولات کشاورزی می شود
1386/08/21

يك كارشناس اقتصادي گفت:استفاده از سيستمهاي نوين آبياري علاوه بر صرفه جويي در مصرف آب باعث كاهش هزينه‌هاي كارگري و افزايش محصولات كشاورزي مي شود.

علي محققي درگفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با بيان اين مطلب افزود: درروش هاي سنتي دوپنجم از اراضي كشاورزي به كرتها و جوي‌ها اختصاص مي يابد ولي  با استفاده از روش هاي نوين و ابياري هاي مدرن مانند آبياري باراني از حداكثر اراضي استفاده شده و توليد محصولات كشاورزي تا 70 درصد افزايش خواهد يافت.

وي ادامه داد: استفاده از روش هاي سنتي آبياري باعث هدر رفتن مقدار زيادي از آب هاي كشاورزي مي شود در حاليكه با استفاده از سيستم هاي نوين آبياري علاوه بر صرفه جويي و كاهش مصرف آب از سفت شدن زمين نيز جلوگيري مي شود.

اين كارشناس اقتصادي تصريح كرد: در روش هاي سنتي كرت بندي اراضي با استفاده از تراكتور هزينه‌ها زيادي را در پي داشت ولي هم اكنون با رديف كاري دراراضي، ماشين آلات جاي كارگرها را گرفته و كشاورزي به سوي مدرنيزه شدن پيش مي رود.

براساس اين گزارش، طاهره كاظم پور يكي ديگر از كارشناسان كشاورزي  استفاده از آبياري باراني را مانع از نفوذ بيش از حد آب به زمين و اتلاف آن دانست و گفت: استفاده از آبياري باراني نيازي به مسطح كردن زمين نيست و در هر زوايه مي توان دستگاه آبياري باراني را بر روي زمين قرار دارد كه استفاده از اين روش هزينه‌هاي آبياري را كاهش مي دهد.

وي خاطرنشان كرد: زمان و مقدار آبياري از عوامل موثر در توسعه مكانيزاسيون كشاورزري است كه با سيستم هاي آبياري مي توان باعث كاهش هزينه‌ها و افزايش توليد و كيفيت محصولات كشاورزي شد.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal