دستيابي محققان كشور به دانش فني توليد واكسن ايريبا
1385/12/02

رئيس بخش تحقيق و توليد واكسن ها و آنتي ژن هاي بروسلوز موسسه واكسن و سرم سازي رازي گفت: محققان موسسه سرم سازي رازي موفق به توليد واكسن ايريبا جهت پيشگيري تب مالت در دام شدند.

علي محمد بهروزي خواه در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: براي پيشگيري از تب مالت يا بروسلوز در كشور واكسن S19 توليد مي شد كه با تزريق S19  بر دام بومي 12 ماه طول مي كشيد تا دامهاي آلوده را از دام هاي سالم تشخيص داده شوند.

وي اضافه كرد : واكشن ايريبا جايگزين واكسن RB51  است و با تزريق ايريبا بلافاصله دام هاي آلوده را مي توان از دام هاي سالم تشخيص داد.

رئيس بخش تحقيق و توليد واكسن ها و آنتي ژن هاي بروسلوز موسسه واكسن و سرم سازي رازي افزود : واكسن ايريبا از باكتري بروسلا آورتوس تهيه و در محيط ژلوس سيب زميني كه اين محيط در داخل كشور تهيه مي شود، كشت داده شد و بعد از برداشت، خشك و در ويال 20 سي سي تقسيم شده است.

بهروزي خواه گفت: ايريبا به صورت تزريقي مصرف مي شود. اين واكسن در 12-4 ماهگي با دز كامل به گوساله جهت پيشگيري از بيماري تب مالت تزريق و به گاوهاي بالغ با دز كاهيده تزريق مي شود.

اين محقق اضافه كرد : RB51  در بازار وجود دارد هر دز واكسن RB51 يك پوند و هر دز واسكن ايريبا 113 ريال است و با توليد انبوه ايريبا از واردات RB51  جلوگيري مي شود.

وي افزود: آزمايشات در حيوانات آزمايشگاهي و دامهاي هدف (گوساله و گاو) انجام شده و نتايج آن مطلوب بوده است. اين توانمندي وجود دارد كه واكسن مورد نياز كشور و كشورهاي اطراف تامين شود.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal