افزایش گشت های ویژه حفظ کاربری اراضی کشاورزی در 20 استان کشور و برخورد جدی با زمین خواران
1393/02/28

قباد افشار رئیس سازمان امور اراضی کشور با حضور در برنامه ی نگاه امروز در رادیو ایران به بررسی راهکارهای حفظ کاربری اراضی کشاورزی پرداخت. وی تصریح کرد: امروزه حدود 8 تا 10 استان  از جمله تهران  ،البرز ، قزوین ، مازندران ، گیلان ،گلستان ...وتقریبا حاشیه تمام کلان شهرهای کشور مورد هجمه سودجویان ومتخلفان تغییر کاربری اراضی کشاورزی بوده و این ضربه ای  که به بدنه کشور ومنافع ملی وارد میشود غیر قابل جبران ونگران کننده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور اراضی کشور، افشار  با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص جلوگیری از تخریب اراضی کشاورزی گفت : معظم له در 2 سال اخیر 3 بار به صراحت بر این نکته تأکید داشته اند که «جلوی تبدیل اراضی کشاورزی و سبز شدن آهن و سیمان را در اطراف شهر ها بگیرید.» وی یکی از دلایل مهم تغییر کاربری های اراضی کشاورزی را مدیریت ناهماهنگ در سال های اخیر  دانست و گفت :متاسفانه عدم حساسیت دولت در گذشته بر روی تغییر کاربری ها و تبدیل روستا ها به شهر و توسعه بی رویه شهرها وایجادشهرک ها ،امروزه به گونه ایست که در برخی از مناطق مازندران نزدیک به 30 تا 40 درصد اراضی مستعد کشاورزی  وشالیزاری ومناطق دشت از چرخه تولید خارج شده است . وی در خصوص توسعه شهری گفت :اخیرا بنا به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و مذاکره با وزارت راه ، و شهرسازی ،استان های  مازندران ،تهران و البرز را به عنوان نقاط پایلوت در دستور کار و مطالعه جدی  قرار داده ایم.افشار توسعه ی گردشگری را یک نقطه ی قوت در مناطق شمالی و خوش آب و هوای کشور برشمرد و گفت: باید با برنامه ریزی صحیح گردشگری را در این مناطق توسعه و گسترش دهیم. وی یاداور شد : از مجموع 164 میلیون هکتار مساحت اراضی کشور فقط حدود 10 الی 12 درصد آن قابل کشت است و ما باید با این مقدار امنیت غذایی مان را تأمین کنیم. وی گفت: از طرفی سرانه ی هر ایرانی برای کشت 2 هزار مترمربع است که باید از همین مقدار زمین ،کشور را به سمت استقلال و تأمین ضریب مطمئن کالری پیش ببریم و این کار سخت و دشواری است که همت همه ی مردم و مسئولان را می طلبد که در این عزم ملی شرکت نمایند.

آلودگی در کلان شهر ها از دلایل عدم اجرای آمایش سرزمین

افشار گفت: متأسفانه از دهه ی 40 تا کنون هیچ برنامه ای در خصوص آمایش سرزمین در کشورانجام نشده و به دلیل بی برنامگی و عدم مدیریت صحیح، ما  امروز شاهد رشد ناهمگون صنایع و کارخانجات در شهر ها و کلانشهرها هستیم که تمامی آلاینده ها و آلودگی ناشی از فعالیت کارخانجات و صنایع با یک حرکت باد به آسمان شهر وارد می شود و این وظیفه ی دستگاه های حاکمیتی است که با تدبیر و مطالعه و کارشناسی جلوی این گونه مخاطرات را بگیرند و برای افراد متقاضی تعیین کنند در کدام نقطه و با چه کاربری می توانند فعالیت داشته باشند.وی در ادامه  به حضور رئیس جمهوری در جلسه ی شورای معاونین وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: آقای دکتر روحانی در این جلسه بر 2 مطلب مهم جلوگیری از تخریب اراضی کشاورزی و استفاده ی بهینه از آب و خاک برای تأمین امنیت غذایی کشور تأکید داشتند و به همین منظور دولت علی رغم تمامی کمبود ها امسال بودجه ی نظارت و حفاظت از اراضی زراعی و باغی را به 5 برابر افزایش داده است.

صدور مجوز از سوی برخی از دهداری ها و بخشداری ها

قباد افشار با انتقاد از عملکرد برخی از دهداری ها و بخشداری ها گفت: متأسفانه عده ای از سودجویان و بنا به تعبیر مقام معظم رهبری قانوندانان قانون گریز، زمین های کشاورزی را از مردم عادی خریداری کرده و دهداری ها و بخشداری ها هم در برخی موارد برای ایجاد درآمدهای عادی و زودگذرشان برای آنان مجوز هایی را صادر می کنند -که هیچ کدام از این مجوز ها از نظر وزارت جهاد کشاورزی قانونی نیست –و متخلفین با این مجوزها و برگه های عادی اقدام به تخریب اراضی کشاورزی و ساخت ویلا می نمایند .وی از مردم خواست در صورت برخورد با چنین مجوز هایی حتما از ادارات جهادکشاورزی شهرستان یا استان مربوطه استعلام نمایند.

ایجاد مشوق هایی برای کشاورزان

افشار با اشاره به ضرورت نگاه مدیریت بر زمین به جای استفاده ی کلان از زمین گفت : با هماهنگی نمایندگان محترم مجلس قانون ارث بر زمین های زراعی و باغی بازنگری و به زودی لایحه ی اصلاحی این قانون تصویب خواهد شد. وی گفت :در حال حاضر حد متوسط زمین های کشاورزی بین 3 الی 4 هزار متر مربع است که این معیار اقتصادی نبوده و برای تولید مقرون به صرفه نیست. افشار ادامه داد : از آنجایی که تشکیل 1 سانت خاک 700 الی 800 سال طول می کشد ، ما برای حفظ این زمین باید مشوق هایی را برای کشاورزان و افرادی که در بخش تولید فعالیت می کنند در نظر بگیریم که همان یارانه ی کشاورزی است و به زودی توسط دولت محترم اجرایی خواهد شد.

اقدامات وبرنامه های سال 93

رییس سازمان امور اراضی کشور در پایان با اشاره به برنامه های سال 93 یاد آور شد: در سال 92 قدم هایی را درخصوص حفظ کاربری اراضی کشاورزی برداشتیم و در سال جاری قصد داریم نظارت ها را تشدید کرده و گشت های ویژه حفظ کاربری اراضی را که به صورت 24 ساعته در حال فعالیت هستند به 20 استان برسانیم و با استفاده از تمامی ظرفیت ها و هماهنگی با دستگاه قضایی با سودجویان و زمین خواران و افرادی که بدون مجوز اقدام به تغییر کاربری کرده اند برخورد جدی نماییم .وی گفت : اصلاحیه ی لایحه قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها در دستور کار مجلس بوده و امید است بزودی با همراهی تمامی نمایندگان محترم مجلس لایحه مذکور به تصویب برسد. افشار  لایحه ی کنترل ساخت و ساز ها با هماهنگی شورای عالی شهرسازی و همچنین بهره برداری مناسب از زمین و مدیریت بر اراضی کشاورزی کشور را از الویت های سال جاری عنوان کرد.


تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal