خبرخوش كشاورزي فردا اعلام مي شود
1386/10/25

 

وزير جهاد كشاورزي گفت: خبر جديدي از تازه‌هاي اتفاق افتاده در بخش كشاورزي در نشست روز چهارشنبه (فردا) هيات وزيران اعلام مي‌شود.

مهندس"محمدرضا اسكندري" در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، با بيان آنكه تلاش وزارت جهاد كشاورزي بر آن است تا هر هفته خبر جديدي از يافته‌هاي اين بخش در نشست هيات وزيران مطرح شود، افزود: خبر جديد روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران هيات دولت اعلام خواهد شد.

به گفته وي، هفته گذشته نيز نمونه‌اي از تازه‌ترين يافته‌هاي موسسه بيوتكنولوژي جهاد كشاورزي درخصوص استحصال روغن خوراكي از گياه خارمريم در هيات وزيران معرفي شد.

وي اظهار داشت: گياه خارمريم، يك علف هرز در حاشيه مزارع است كه با تلاش ‪۲/۵ساله همكاران موسسه بيوتكنولوژي جهاد كشاورزي، چهار اختراع از اين گياه به ثبت رسيده كه عصاره‌اي با مصرف پزشكي از آن جمله است.

مهندس اسكندري تصريح كرد: اين فناوري مي‌تواند سبب توليد يك داروي ضد هپاتيت شود.

وي با بيان آنكه روغن دانه گياه خار مريم نيز مصرف خوراكي داشته و از كيفيت بالايي برخوردار است، گفت: روغن دانه اين گياه آنتي اكسيدان بوده و داراي ويتامين "اي" (‪ (Eبالايي است و با كشت آن مي‌توان از هر هكتار ‪۲تن دانه برداشت كرد.

به گفته وي، دانه اين گياه حدود ‪۳۵درصد روغن دارد ضمن آنكه عصاره‌اي از اين گياه را مي‌توان به شكل چاي مصرف كرد.

مهندس اسكندري، توليد انبوه اين عصاره را مستلزم طي مراحلي از طريق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي دانست.

وي از اعلام تازه‌ترين يافته بخش كشاورزي خودداري كرد و گفت: قول داده‌ام اين خبر را در نشست هيات وزيران اعلام كنم.

وزير جهاد كشاورزي سپس درخصوص برف و سرماي اخير در كشور و خسارات احتمالي ناشي از آن در بخش كشاورزي، گفت: هم‌اكنون وزارت كشور و سازمان‌هاي جهاد كشاورزي استان‌ها در حال برآورد دقيق خسارات هستند تا بتوان از اين طريق، پيگيري و حمايت‌هاي لازم را انجام داد.

وي با بيان آنكه هنوز وضعيت سرما و بارش‌ها ادامه دارد، اظهار داشت: برآورد دقيق از خسارت‌هاي وارده مستلزم رفع شرايط كنوني است.

مهندس اسكندري با اين وجود، خسارات در استان‌هاي شمالي بويژه مازندران و گيلان را سنگين خواند و افزود: اگر بخواهيم كشاورزان به كار توليدي خود ادامه دهند، بايد حمايت‌هاي لازم از آنان انجام شود.

وي گفت: بخشي از محصولات كشاورزان هم‌اكنون زير پوشش بيمه است و بيمه متعهد به پرداخت خسارت است اما برخي محصولات نيز بيمه نيستند و كشاورزان بايد زمان كشت، محصول خود را بيمه كنند تا دچار خسارت نشوند.

وزير جهاد كشاورزي در ادامه از تشكيل يكهزار و ‪۹۰۰شركت مشاوره فني، مهندسي در بخش كشاورزي از اوايل شهريور ماه تا ابتداي آذرماه امسال خبر داد و افزود: اين شركت‌ها زمينه اشتغال بيش از ‪۱۳هزار نفر فارغ‌التحصيل بخش كشاورزي را فراهم كرده‌اند.

به‌گفته وي، با راه‌اندازي كامل شركت‌هاي مشاوره فني و مهندسي، توان جذب ‪۵۰هزار فارغ‌التحصيل بخش كشاورزي فراهم خواهم شد.

وي اظهارداشت: افزون بر اين، تاكنون چهار تا پنج هزار فارغ‌التحصيل بخش كشاورزي نيز در مجتمع‌هاي توليدي و حدود چهار هزار نفر نيز در كلينيك‌هاي گياه پزشكي جذب شده‌اند.

وي در پايان ميزان جذب و اشتغال فارغ‌التحصيلان بخش كشاورزي را در سال جاري فراتر از تكليف برنامه چهارم توسعه براي امسال اعلام كرد.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal