اسكان 68 هزار خانوار عشايري در كشور
1387/12/07

در طول 4 برنامه گذشته مجموعاً 68 هزار خانوار عشاير اسكان پيدا خواهند كردكه علاوه بر شغل دامداري و دامپروري مشاغل ديگري شامل زراعت ، باغباني و مشاغل توليدي ، خدماتي براي آنان ايجاد شده است    

جانشين رييس سازمان عشايري كشور در گفت وگو با ايانا گفت: بيش از 100 نقطه به عنوان نقاط اسكان عشاير در مدت سه برنامه توسعه گذشته شناسايي شده و در اين مدت بالغ بر65 تا 68 هزار خانوار عشايري اسكان دائم يافته اند و با اسكان 20 هزار خانوار ديگر در پايان برنامه چهارم توسعه، بالغ بر 68 هزار خانوار عشايري اسكان دائم خواهند يافت ؛ در اين راستا محل اسكان عشاير داراي كد روستايي و تبديل به روستا شده است و تا پايان برنامه چهارم نيز مابقي محلهاي اسكان تبديل به روستا خواهد شد .

ميرولي صفرزاده درادامه با تاكيد بر ارتقاي شاخصهاي زندگي روستايي و عشايري در زمينه هاي بهداشت ، درمان ، آموزش ، آب آشاميدني ، برق ، راه مناسب و مسكن گفت : در حال حاضر 520 درصد جمعيت عشاير باسواد  هستند و6 درصد داراي برق 19درصد داراي آب آشاميدني و  لوله كشي و 25 درصد از خدمات رفاهي برخوردارهستند كه در اين راستا توجه مسئولين در جهت ارتقاي وضعيت معيشت عشاير امري ضروري است . وي تامين سوختهاي فسيلي جايگزين سوخت هاي طبيعي را ازاولويتهاي برنامه چهارم توسعه بيان كرد و گفت : تا كنون 60 درصد عشاير ازسوخت فسيلي نفت وگاز برخوردار شده اند كه اين امر بايد بمنظور حفظ منابع طبيعي و جلوگيري از قطع درختان تا پايان برنامه به ميزان 100 درصد انجام شود .

  اين مسول  با اشاره به ساماندهي عشاير گفت : اين طرح در قالب خدمات رساني به كوچندگان از جمله احداث و مرمت راهها جهت تردد راحت تر ، تامين آب آشاميدني بصورت سيار وچاههاي مالداري و تامين علوفه و نهاده هاي مورد نياز جهت پشتيباني ازتوليدات  است .صفرزاده افزود : در راستاي طرح ساماندهي اسكان عشاير پس از انجام مطالعات ، كانون هايي شناسايي و با توجه به استعدادهاي منطقه اعم از مرتع ، منابع آب وخاك و ساير توليدات طرحهايي آماده شده است و خدمات زيربنايي انجام مي شود .

وي اعتبارات اين سازمان در سال گذشته را 300ميليارد ريال عنوان كرد و گفت : در سال جاري تاكنون حدود 320 ميليارد ريال اعتبار تخصيص داده شده است كه در اين راستا براي اجراي تعهدات برنامه چهارم نياز به 7 برابر اين اعتبارات  خواهد بود.

وي در  باره بيمه دام و محصولات عشايري گفت : 5/2 ميليون واحد دامي عشاير با كمك خودشان و صندوق بيمه عشايري بيمه شده است .

 صفرزاده از برنامه هاي حمايتي در توليدات صنايع دستي عشاير خبر داد و گفت : تاكنون در بيشتر توليدات عشاير مصرف داخلي داشته ولي با انجام برنامه ريزي هايي با همكاري اتحاديه هاي تعاوني عشاير ، صنايع دستي انان صادر خواهد شد .

 وي در ادامه با اشاره به شناسايي170كانون مراحل مطالعه و عمليات اجرايي در حال انجام است و در خراسان جنوبي در سال جاري 4 كانون فعاليت اجرايي و 3 كانون فعاليت مطالعاتي دارند

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal