افزايش 20 درصدي سطح مبارزه بيولوژيك با آفات و بيماري‌هاي گياهي در كشور
1387/07/28

در سال زراعي جديد حداقل 20 تا 25 درصد مبارزه بيولوژيك عليه آفات و بيماري‌ها افزايش مي‌يابد.

مهندس همايون دارابي ـ رييس سازمان حفظ نباتات كشور در گفت‌وگو با (ايسنا)، با اشاره به اينكه مبارزه بيولوژيك يكي از سالمترين و بهترين روش‌ها براي مديريت و كنترل آفات محسوب مي‌شود، افزود: مبارزه بيولوژيك از يك سو به امكانات، زيرساخت‌ها، وجود مواد و عوامل و از سوي ديگر به فرهنگ‌سازي و ايجاد فرهنگ براي افرادي كه از اين روش استفاده مي‌كنند، نياز دارد.

وي با اشاره به اينكه در اين سازمان طي چند سال اخير تلاش‌هاي بسياري در جهت ايجاد فرهنگ مبارزه بيولوژيك صورت گرفته است، گفت: به‌طور كلي حركت بيولوژيك علاوه بر زيرساخت‌ها نياز به زمان دارد تا به يك فرهنگ عمومي‌تر تبديل شود.

دارابي اضافه كرد: طبق اهدافي كه براي برنامه چهارم متصور شده بود، در سال زراعي 87 ـ 86 بايد حدود 185 هزار هكتار مبارزه بيولوژيك در سطح كشور انجام مي‌شد كه خوشبختانه موفق شديم بيشتر از برنامه و در سطح 204 هزار هكتار مبارزه بيولوژيك را اجرايي كنيم.

او پيش‌بيني كرد: براي سال زراعي 87 ـ 87 با توجه به فرهنگ سازي صورت گرفته، شاهد افزايش حداقل 20 تا 25 درصدي مبارزه بيولوژيك در سطح كشور باشيم.

دارابي خاطرنشان كرد: با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته تلاش داريم كه تعداد محصول بيشتري تحت پوشش مبارزه بيولوژيك قرار گيرد و از سوي ديگر تعداد مواد و عامل بيولوژيك نيز افزايش يابد.

رييس سازمان حفظ نباتات كشور گفت: براي سال زراعي جديد طبق اهداف تعيين شده قرار است در محصولات باغي هشت محصول را با سطح حدود 60 هزار هكتار تحت پوشش مبارزه بيولوژيك قرار دهيم كه اين محصولات شامل مركبات، تمامي باغات چاي استان گيلان، توتستان‌ها، انار، پسته، سيب، انگور و محصولات گلخانه‌اي مي‌شود.

وي ادامه داد: در محصولات زراعي نيز براي سال زراعي جديد هفت محصول هدف برنامه مبارزه بيولوژيك قرار دارند كه اين محصولات نيز شامل برنج، پنبه، ذرت دانه‌اي، گوجه فرنگي، سويا، نخود ديم و نيشكر مي‌شود.

رييس سازمان حفظ نباتات كشور با اشاره به اينكه شش عامل جديد جهت مبارزه عليه آفات و بيماري‌ها روزهاي پاياني ثبت خود را مي‌گذرانند، مديريت گلخانه‌ها را با استفاده از مواد بيولوژيك نيازمند مواد و عوامل دانست و گفت: چنانچه اين شش عامل اجازه مصرف پيدا كنند طبيعتا آفاتي را كه اين عوامل مي‌توانند كنترل كنند در دايره مبارزه بيولوژيك قرار مي‌گيرند.

 

دارابي تعداد عوامل بيولوژيكي كه از زمان شروع مبارزه بيولوژيك در كشور تاكنون معرفي شده‌اند تا سال گذشته شش عامل ذكر كرد و افزود: خوشبختانه در طول يك سال گذشته حدود 11 عامل ديگر نيز به اين تعداد افزوده شد كه با معرفي عوامل جديد در سال زراعي 87 ـ 87 اين تعداد عوامل به 23 عامل خواهد رسيد.

وي مبارزه بيولوژيك را يكي از راهكارهاي كاهش مصرف سهم در توليد محصولات كشاورزي عنوان كرد و با بيان اينكه روش‌هاي ديگري نيز براي كاهش مصرف سم وجود دارد، ادامه داد: در مبارزه بيولوژيك متناسب با سطح مبارزه ميزان سم كاهش مي‌يابد ولي براي كاهش مصرف سم مجموعه اقداماتي كه مبارزه بيولوژيك نيز شامل آن مي‌شود در اين سازمان انجام مي‌شود كه استفاده از شبكه‌هاي مراقبت‌ بخش خصوصي و تعيين درست زمان مبارزه، كاهش سم‌پاشي هوايي، افزايش كيفيت سم، مقدار مصرف و نوع سم توسط اين شبكه‌ها از جمله اين اقدامات به شمار مي‌آيند.

رييس سازمان نباتات كشور با تاكيد براينكه مديريت و كنترل اصولي آفات و بيماري‌ها در كشور بايد براساس يك مدل علمي صورت گيرد، گفت: آفات و بيماري‌ها در طبيعت موجودات زنده‌اي هستند كه حضور آنها به عنوان عامل خسارت‌زا زماني نياز به مبارزه دارد كه به آستانه زيان اقتصادي رسيده باشند كه در اين صورت بايد براساس يك مدل علمي تحت عنوان مديريت تلفيقي آفات يا (IPM) كه در حال حاضر دنيا به آن رسيده به مبارزه عليه آنها پرداخت.

وي درباره تفاوت اين روش مبارزه تلفيقي(IPM) با روش‌هاي گذشته خاطرنشان كرد: در اين مدل براي حفظ محصول از خسارت آفت، بايد متوجه سلامت انسان‌ها و محيط زيست نيز بود كه البته اين روش نياز دارد كه به يك برنامه ملي تبديل شده و مشخص شود در سال پاياني اين برنامه به چه ميزان از محصولات بايد تحت پوشش IPM قرار گيرند.

دارابي اساس مديريت تلفيقي آفات (IPM) را بر آموزش دانست و گفت: هر يك از كشاورزان بايد از طريق آموزش‌، آفت‌هاي موجود و غيرموجود مزرعه خود را بشناسد و متوجه باشد كه اين آفات به آستانه خسارت اقتصادي رسيده‌اند يا خير؟ و در صورت رسيدن به اين آستانه از روش‌هاي مبارزه آگاهي داشته باشد كه در اين بين يكي از روش‌هاي مطلوب براي مبارزه با‌ آفت روش بيولوژيك است كه البته ممكن است براي يك آفت، عامل بيولوژيك وجود نداشته باشد و بايد از روش‌هاي مديريتي ديگر در مبارزه استفاده كرد.

او با اشاره به اينكه نمي‌توان بطور كامل سم را از چرخه مبارزه خارج كرد، افزود: در برخي جاها به ناچار بايد براي مبارزه عليه يك آفت از سم استفاده كرد كه در اين موارد نيز بايد زمان استفاده، نوع و ميزان سم در نظر گرفته شود كه به اين ترتيب پياده كردن چنين مديريتي باعث مي‌شود خروجي اين بخش توليد محصولي سالمي باشد.

 

وي لازمه آموزش بهره‌برداران را براي توليد محصول سالم، آموزش كارشناسان دولتي و خصوصي دانست و در ادامه افزود: براساس آمارهاي بين‌المللي چنانچه هيچگونه مبارزه‌اي اعم از شيميايي و غير شيميايي عليه آفات و بيماري‌ها در تمام مراحل توليد صورت نگيرد ،72 درصد محصولات كشاورزي قبل از رسيدن به دست مصرف‌كننده از بين خواهد رفت، هرچند كه در حال حاضر نيز با وجود روش‌هاي مديريت فعلي آفات و بيماري‌ها بصورت ميانگين 40 تا 42 درصد محصول قبل از رسيدن به دست مصرف‌كننده از بين مي‌رود كه اين رقم براي توليد كل جهان رقم بسيار بالايي محسوب مي‌شود.

دارابي در ادامه با بيان اينكه مبارزه بيولوژيك نياز به يكسري ملزومات دارد، نياز اعتباري را يك بخش از اين ملزومات عنوان كرد و گفت: يكي از شروط موفقيت مبارزات بيولوژيك كمك به ايجاد زيرساخت‌ها و تقويت و انجام تحقيقات مستمر در زمينه مبارزه بيولوژيك است و البته آموزش و فرهنگ‌سازي براي مصرف‌كنندگان نيز از ديگر ملزومات اين مبارزه است.

او با بيان اينكه مصرف‌كنندگان بايد بپذيرند كه بايد بهاي توليد محصول سالم را بپردازند، افزود: در بسياري از كشورها قيمت محصولات ارگانيك و بدون سم 20 تا 25 درصد بالاتر از ساير محصولات است و البته بايد در كنار مكانيزم‌هاي تشويقي برخورد انضباطي و قانوني ‌نيز با افرادي كه از شرايط تشويقي استفاده نكرده و به توليد محصولات ناسالم مي‌پردازند، صورت گيرد.

وي ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر براي توليدكنندگان مواد و عوامل بيولوژيك تسهيلات ارزان قيمت و مناسبي (32 ميليارد تومان تسهيلات براي حمايت از كلينيك‌ها و توليدكنندگان مواد و عوامل بيولوژيك) در نظر گرفته شده است و از محل يارانه سم يارانه‌اي در اختيار توليدكنندگان مواد و عوامل بيولوژيك قرار مي‌گيرد. دارابي در پايان افزود: در بحث فرهنگ‌سازي هنوز اعتبارات به ما اجازه نداده كه بتوانيم به‌صورت مطلوب وارد آموزش توليدكنندگان شويم.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal