معرفي 400 رقم زراعي و باغي مقاوم به كم آبي ، آفات و خشكسالي به كشاورزان
1392/11/20

رئيس سازمان تحقيقات ، آموزش و ترويج كشاورزي گفت: تاكنون 400 رقم زراعي و باغي كه به كم آبي ، خشكسالي و آفات مقاوم است به كشاورزان معرفي شده است.

به گزارش خبرنگار واحد مركزي خبر ؛ اسكندر زندي در جلسه خبري با اشاره به اين كه توليد و معرفي ارقام زراعي مقاوم به كم آبي مهمترين اولويت اين سازمان است ، افزود: پژوهشگران سازمان تحقيقات ، آموزش و ترويج كشاورزي به طور ميانگين سالانه 5 رقم زراعي و باغي جديد را كه مقاوم به خشكي و كم آبي است به كشاورزان معرفي كرده است.

وي گفت: حدود 600 عامل خسارت زا به باغات و اراضي زراعي در كشور شناسايي شده است كه راههاي كنترل و مبارزه با اين عوامل و آفات در بخش تحقيقات وجود دارد.

رئيس سازمان تحقيقات ، آموزش و ترويج كشاورزي همچنين از معرفي 5 رقم جديد گندم به كشاورزان خبر داد و گفت: اين ارقام به كم آبي ، آفات و بيماري زنگ گندم مقاوم است.

زندي با اشاره به اين كه يافته هاي علمي اين سازمان در مزارع و عرصه هاي كشاورزي اجرا مي شود ، گفت : حدود 550 كشاورز نمونه براي افزايش توليد اين دستاوردهاي پژوهشي را در مزارع و باغات خود اجرا كردند.

وي تاكيد كرد : براي كشاورزي پايدار و تأمين امنيت غذايي توجه به ترويج ، آموزش كشاورزان و اجراي دستاوردهاي پژوهشي ضروري است.

رئيس سازمان تحقيقات ، آموزش و ترويج كشاورزي از روند كاهش بودجه تحقيقات در بخش كشاورزي انتقاد كرد و افزود: چنانچه تدبير جدي در حمايت از تحقيقات و ترويج در بخش كشاورزي نشود دستاوردهاي تحقيقاتي موجود به سختي اجرايي خواهد شد.

وي گفت : 8 هزار طرح تحقيقاتي در بخش كشاورزي در مراكز تحقيقاتي استان ها در حال اجراست.

زندي افزود : از دو ماه گذشته تاكنون نيز موفق شديم قراردادهاي خوبي را با بخش خصوصي براي تجاري سازي يافته هاي تحقيقاتي منعقد كنيم.

رئيس سازمان تحقيقات ، آموزش و ترويج كشاورزي گفت: شركت هاي خصوصي در زمينه توليد بذر سالم و استاندارد و توليد محصولات شيلاتي و كودهاي غيرشيميايي با اين سازمان قرارداد بستند.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal