طی سه سال اخیر طرح توسعه باغات کشور در بیش از 218 هزار هکتار اراضی اجرا شده است
1387/07/13

معاون امور توليدات گياهي، سطوح اجرايي طرح توسعه كل باغات كشور طي سه سال اخير را 218 هزار و 768 هكتار اعلام كرد.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي، دكتر محمدرضا جهانسوز افزود: ميزان مصوب در طرح توسعه كل باغات كشور طي اين مدت 223 هزار و 606 هكتار بوده است.

وي توليد نهال اصيل و استاندارد، شناسه دار كردن 20 ميليون نهال توليدي ، شناسايي ارقام ژنوتيپ‌هاي برتر محصولات باغي، تهيه نقشه مولكولي ارقام نجاري و بومي و اصلاح و احيا باغات درجه 2 و 3 را از جمله اقدام‌هاي معاونت امور توليدات گياهي براي اصلاح و توسعه باغات كشور نام برد.

دكتر جهانسوز در عين حال از شناسه دار كردن 15 ميليون نهال در سال جاري اين معاونت خبر داد.

وي در مورد آثار خشكسالي و سرمازدگي بر توسعه باغات كشور گفت: براساس آخرين جمع‌بندي‌ها از سطوح باغات كشور بيش از 193 هزار هكتار از سطح باغات خشك شده كه نياز به كف بري و احداث مجدد دارد.

دكتر جهانسوز با اين حال اذعان داشت: توليدات باغي در كشور به حدي است كه توانستيم لطمه‌هاي ناشي از سرمازدگي و خشكسالي را كاهش دهيم به طوري كه بازار ميوه نيز  چندان تحت تاثير اين عوامل قرار نگرفت.

وي سطح باغات كشور در سال 86 را بيش از 2 ميليون و 600 هزار هكتار عنوان كرد و اظهار داشت: سطوح بيمه شده محصولات باغي حدود 296 هزار و 389 هكتار است.

معاون وزير جهادكشاورزي، سطوح بيمه شده محصولات باغي در كشور را ناكافي دانست و بر تحت‌پوشش قرار گرفتن تمام محصولات كشاورزي و به خصوص محصولات استراتژيك تاكيد ورزيد، وي اجراي بيمه سرمايه‌گذاري در بخش باغات كشور را مهم ارزيابي و تصريح كرد: با توجه به اين كه فعاليتهاي كشاورزي توسط بخش خصوصي انجام مي‌گيرد و سهم بيمه بايد به گونه‌اي باشد كه بتواند در صورت لطمات وارده به باغداران و سرمايه‌گذاران، اين لطمات را جبران كنندگفت: بيمه محصولات كشاورزي در ايران متكي به يارانه‌ها و حمايت‌هاي دولت است و پايداري لازم را ندارد، از اين رو فرهنگ‌سازي براي توسعه روش‌هاي بيمه در بخش كشاورزي ضروري است.

وي در ادامه سطح باغاتي كه زيرپوشش آبياري تحت فشار قرار دارند، 263 هزار و 211 هكتار اعلام كرد و ابراز داشت: استان‌هاي فارس با 48 هزار و 167 هكتار، هرمزگان با 27 هزار و 352 هكتار و خراسان رضوي 24 هزار و 451 هكتار بيشترين سطوح اجرايي طرح آبياري تحت فشار را به خود اختصاص داده‌اند.

دكتر جهانسوز افزود: سياست‌ وزارت جهادكشاورزي بر احداث باغات جديد با استفاده از آبياري قطره‌اي است.

وي محدوديت منابع آبي و اراضي آبي را از عمده‌ترين مشكلات در زمينه توسعه باغات دانست.

دكتر جهانسوز همچنين بروز خشكسالي‌هاي متوالي، نداشتن الگوي كشت براي مناطق مختلف و خرد شدن اراضي زراعي و باغي را از ديگر چالش‌هاي توسعه باغات كشور نام برد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal