انتقال یافته‌های تحقیقاتی به مزارع موجب صرفه جویی در مصرف منابع و نهاده ها می شود
1387/02/21

معاون امور برنامه ريزي و اقتصادي وزارت جهاد كشاورزي، انتقال سريع يافته هاي تحقيقاتي به مزارع و عرصه‌هاي توليدي رااز برنامه‌هاي اولويت دار وزارت جهاد كشاورزي براي صرفه جويي در مصرف منابع و نهاده‌هاي توليد اعلام كرد.

دكتر صادق خليليان به خبرنگار ايرنا گفت: تحقق اين امر به صرفه جويي در نهاده ارزشمندي نظير آب و افزايش عملكرد توليد منجر خواهد شد.

وي با اشاره به مشكلات ناشي از خشكسالي در كشور، افزود: واقعيت آن است كه ايران در يك منطقه خشك و نيمه خشك واقع شده است و بر اين اساس، برنامه ريزي‌ها بايد با در نظر گرفتن اين امر صورت گيرد.

اين مقام مسئول در ادامه اظهار داشت: اقدام‌هاي خوبي در اين خصوص در ‪۲ سال گذشته صورت گرفته است كه از آن جمله مي‌توان به توسعه عمليات آبياري تحت فشار در عرصه‌هاي توليد اشاره كرد.

وي با بيان آنكه در طول ‪۱۵سال اجراي برنامه‌هاي اول تا سوم توسعه كشور فقط حدود ‪۴۷۰هزار هكتار از زمين‌هاي كشاورزي زير پوشش آبياري تحت فشار قرار گرفته است، افزود: اين در حالي است كه در ‪۲سال گذشته نزديك به ‪۲۰۰هزار هكتار از زمين‌هاي كشاورزي به سامانه -هاي نوين آبياري مجهز شده و توسعه عمليات آبياري تحت فشار به شكل جدي مورد توجه قرار گرفته است خليليان اجراي اين عمليات را با توجه به محدوديت منابع آبي كشور، در صرفه جويي از اين نهاده ارزشمند بسيار موثر خواند و بر لزوم افزايش اعتبارات توسعه آبياري تحت فشار در كشور تاكيد كرد.

به گفته وي، منابع مالي بايد در برنامه ريزي‌هاي توسعه‌اي به شكل مناسب مورد استفاده قرار گيرد و از پرداختن به مسايل ظريف، حساس و حياتي غفلت نشود.

معاون وزارت جهاد كشاورزي با بيان آنكه در سال‌هاي گذشته صدها ميليارد دلار براي اجراي پروژه‌هاي مختلف در كشور هزينه شده ، اما نتيجه مناسب و لازم به دست نيامده است، اظهار داشت: به عنوان مثال، مي‌توان بخشي از هزينه‌هاي صرف شده براي احداث فرودگاه‌ها و سدهاي فاقد توجيه اقتصادي را در فعاليت‌هايي نظير پروژه‌هاي آبخيزداري و احداث كانال‌هاي آبياري سرمايه‌گذاري كرد تا ضمن جلوگيري از هدر رفتن منابع، از آب‌هاي محدود كشور به شكل بهينه استفاده شود.

خليليان گفت: متاسفانه در طول سال‌هاي گذشته برخي نگرش‌هاي مديريتي به درآمدهاي نفتي و مصرف آن معطوف بوده كه نتيجه اين نگرش ها، در مشكلاتي نظير خشكسالي بروز كرده است.

وي افزود: هم اكنون ‪۶۰درصد آب مورد نياز بخش كشاورزي از طريق آب‌هاي زيرزميني تامين مي‌شود كه براي تقويت و جلوگيري از كاهش سطح سفره‌هاي آب زير زميني بايد فعاليت‌هاي مهمي نظير آبخيزداري و آبخوانداري مورد توجه قرار گيرد.

خليليان صرفه جويي را استفاده بهينه از منابع موجود در برنامه ريزي ها دانست و تصريح كرد: بهره برداري حداكثري از حداقل منابع به عنوان اصل اساسي اقتصادي بايد در برنامه ريزي‌ها لحاظ شود.

معاون امور برنامه ريزي و اقتصادي وزارت جهاد كشاورزي در پايان بااشاره به توليد سالانه نزديك به ‪۱۰۰ميليون تن محصولات كشاورزي در كشور، از ضايعات بخشي از محصولات توليدي در چرخه توليد تا مصرف نهايي خانوار از جمله نان ابراز تاسف كرد و گفت: اگر استفاده بهينه از محصولات و صرفه جويي در مصرف آنها مورد توجه قرار گيرد، بسياري از مشكلات تغذيه‌اي در كشور برطرف و نياز داخلي به محصولاتي نظير گندم و برنج كاهش مي‌يابد و در اين صورت مي‌توان مازاد توليد را به خارج نيز صادر كرد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal