180 هزار تن گوشت سالانه در مناطق عشايري كشور توليد مي شود
1392/06/09

رئيس سازمان امور عشايري كشور گفت: در حال حاضر 5 درصد توليدات زراعي، باغي و پرورش زنبور‌عسل و توليد آبزيان بر عهده جامعه عشايري كشور است.

جهانشاه صديق امروز در گفت‌و‌گو خبرنگار فارس در اردبيل اظهار داشت: جامعه عشايري و فعاليت‌هاي آن تنها محصور و محدود به توليدات و كمك به اقتصاد كشور نيست؛ بلكه عشاير در توليد امنيت و ارتقاي امنيتي مرزها و مناطق مختلف كشور نقش بي‌بديلي دارند كه برگزاري همايش «عشاير، نظم و امنيت» در اردبيل نيز بر همين مبنا صورت گرفت؛ اميدواريم خروجي اين همايش كاربردي شدن دستاوردهاي ارزشمندي باشد تا جامعه عشايري همچنان مدافع ارزش‌ها و امنيت مرزها و مناطق مختلف كشور باشد.

 وي خاطرنشان كرد: اولويت ما در سازمان امور عشايري كشور ادامه ساماندهي اين قشر است، چراكه عشاير بايد در افزايش توليد، حفظ آن، تنوع توليد و افزايش در‌آمد گام‌هاي مثبت و سازنده‌اي بردارند و ايفاي نقش كنند.

اقتصاد عشاير محدود به دامداري نيست

 رئيس سازمان امور عشايري كشور با بيان اينكه در چند سال اخير خشكسالي صدمات زيادي را به جامعه عشايري وارد كرده است، گفت: تلاش مي‌كنيم در آينده اقتصاد و معيشت عشاير محدود به دامداري محض نباشد بلكه عشاير از طريق زراعت، باغداري، پرورش ماهي و زنبور‌عسل و مشاغل ديگر بتوانند هم نيازمندي كشور را تامين كنند و هم معيشت خود را ارتقا بخشد.

 صديق يادآور شد: در اين زمينه در مناطق عشايري شاهد اجراي طرح‌ها و برنامه‌هاي مختلفي بوديم به طوري كه در يك دهه اخير 5 درصد توليدات مربوط به زراعت، باغداري، پرورش آبزيان و زنبور‌عسل مربوط به جامعه عشايري بوده است.

 اين مسئول با بيان اينكه پيش از اين زندگي عشاير بر پايه دامداري تعريف و تدوين شده بود، عنوان كرد: امروزه شاهد آن هستيم كه جوانان غيرت‌مند عشاير، با حضور در عرصه‌هاي مختلف به توليد و امنيت غذايي كشور كمك مي‌كنند.

 رئيس سازمان امور عشايري كشور با يادآوري اينكه سالانه در مناطق عشايري 180 هزار تن گوشت توليد مي‌شود، بيان داشت: اين ميزان يك چهارم توليد گوشت كشور است كه به نظر مي‌رسد با پرداخت تسهيلات و تامين نقدينگي و تهيه نهاده‌هاي مورد نياز دامداران در جامعه عشايري به بيش از 250 هزار تن برسد.

برنامه اسكان اجباري نيست

 صديق با يادآوري اينكه با توجه به توسعه صنعتي، كشاورزي، راه و شهرسازي و ... برخي از عرصه‌ هاي زندگي عشاير را محدود كرده است، افزود: بخشي از عشاير الزاماً نمي‌توانند كوچ كنند و ما كمك مي‌كنيم اگر داوطلب باشند آنها را اسكان دهيم. اين مسئول تصريح كرد: در اين اسكان در كنار دامداري مي‌توانند به بقيه مشاغل نيز روي بياورند كه اين اسكان هرگز به پايين آمدن توليد دام و فرآورده‌هاي آن منجر نشده بلكه كيفيت زندگي عشاير بالا رفته است و به تبع آن در‌آمد عشاير ما نيز افزايش پيدا كرده است.

 رئيس سازمان امور عشايري كشور با اعلام اينكه دنبال آن هستيم تا زندگي عشاير بهبود يابد، ادامه داد: در‌آمد، رفاه، اشتغال و بالا بردن انگيزه جوانان عشايري و كم رغبتي آنها به حضور در مناطق شهري از جمله برنامه‌هاي اصلي ما در ساماندهي عشاير است.

 صديق با رد اين ادعا كه با اسكان آمار دامداري پايين آمده است، گفت: اصلاً برنامه اسكان برنامه اجباري نيست ولي ما بستري را فراهم مي‌كنيم تا با اسكان يا كوچ عشاير از حضور عشاير در مناطق شهري و روستايي جلوگيري شود.

 وي با اعلام اينكه منظور از اسكان توليد مسكن نيست، تاكيد كرد: هدف استقرار در يك محل و منطقه براي ادامه توليد است تا عشاير بتوانند در كنار دامداري، زراعت و باغداري كرده و به توليدات گسترده خود ادامه دهند چراكه عشاير را در يك شغل محدود كردن ظلم در حق آنهاست. رئيس سازمان امور عشايري كشور با اعلام اينكه بعد از پيروزي انقلاب و در 15 سال اخير چهره مناطق عشايري تغيير پيدا كرده و حركت‌هاي خوب زيربنايي صورت گرفته است، يادآور شد: منظور از ساماندهي اسكان عشاير نيست بلكه سامان يافتن اين قشر زحمتكش است.

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal