ششمين نشست مجمع جهاني غذا و كشاورزي با حضور وزير جهاد كشاورزي در آلمان برگزار مي شود
1392/10/27

ششمين نشست مجمع جهاني غذا و كشاورزي با حضور 80 وزيركشاورزي و هيات ايراني در برلين برگزار مي‌شود تا به بررسي مسائل مختلف روز جهان از تامين امنيت غذايي جهان در سال 2050 تا ريشه‌كن كردن گرسنگي و سوء تغذيه بپردازند.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي،مهندس محمود حجتي وزير جهاد كشاورزي ايران بعدازظهر امروز( 27 دي) براي شركت در نشست مجمع جهاني غذا و كشاورزي در آلمان، تهران را به مقصد برلين ترك مي كند.

وي در حاشيه نشست وزيران كشاورزي جهان در برلين با وزير كشاورزي آلمان و همتايان خود از شماري از كشورهاي جهان ديدار و درباره راه‌هاي گسترش روابط كشاورزي با آن‌ كشورها گفت‌وگو مي كند.

مهندس حجتي ضمن بازديد از برخي مراكز تحقيقات كشاورزي آلمان قرار است در جمع دست اندركاران و فعالان صنايع كشاورزي و فرآوري مواد غذايي آلمان سخنراني و در زمينه راهبردها و تدابير لازم براي تطابق كشاورزي با تغييرات اقليمي، گسترش همكاري بين صنعت و دولت، دسترسي به خدمات فناوري، آموزش و افزايش سرمايه در بخش كشاورزي و تحقيقات و انتقال دانش كشاورزي از آلمان به ايران با همتايانش گفت‌وگو مي‌كند.

موضوع ششمين نشست مجمع جهاني غذا و كشاورزي كه با حضور وزيران كشاورزي حدود 80 كشور جهان و بيش از 2000 نفر شركت‌كننده در برلين برگزار مي‌شود «توانمندسازي بخش كشاورزي، بسترسازي براي بالندگي بخش كشاورزي، ضامن امنيت غذايي و تغذيه» است كه در پايان اين نشست وزيران كشاورزي شركت كننده بيانيه اي امضا مي‌كنند.

از سوي ديگر قرار است مجمع جهاني غذا و كشاورزي تلاش كند تا مفاد بيانيه پاياني اين نشست خود را در دستور كار مجمع جهاني سازمان ملل متحد موسوم به دستور كار "بعد از 2025" قرار دهد.

شركت‌كنندگان در اين نشست درباره راه‌هاي ريشه كني گرسنگي، سو تغذيه و تحقق حق دسترسي بشر به غذا و نقشي كه بخش كشاورزي مي تواند در اين زمينه ايفا كند با يكديگر بحث و تبادل نظر مي‌كنند.

يكي ديگر از موضوعاتي كه در اين نشست درباره آن صحبت خواهد شد تاثير مسائلي مانند گرم شدن دماي زمين، تغييرات آب و هوايي، نوسان قيمت محصولات كشاورزي، كاهش ضايعات كشاورزي، كشاورزي هوشمند و مبادله دانش فني در زمينه افزايش بهره‌وري است.

وزيران كشاورزي شركت كننده در مجمع جهاني غذا و كشاورزي از تحقيقات و تلاش‌هاي جهاني براي ترغيب نگهداري و استفاده از منابع ژنتيكي بومي و غير بومي براي وصول اطمينان از دسترسي نسل‌هاي آينده به تنوع لازم حمايت كرده و استفاده كارآمد از منابع آبي و سياست هاي آبياري پايدار را مدنظر قرار داده وحق اجاره زمين كشاورزي جنگل و حوزه‌هاي شيلاتي را به ويژه براي اقشار آسيب پذير مورد تاكيد قرار مي دهد.

اولين نشست مجمع جهاني غذا و كشاورزي در سال 2009 در برلين برگزار شد كه به دليل تعداد محدود شركت كننده بيانيه‌اي در پايان آن صادر نشد، در سال‌هاي 2010 تا 2012 نيز اين مجمع بدون حضور هيات جمهوري اسلامي ايران برگزار شد و پنجمين نشست اين مجمع جهاني كه در سال 2013 برگزار شد هيات جمهوري اسلامي ايران به سرپرستي وزير وقت شركت كرد.

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal