تولید محصولات پایه‌ای کشاورزی ایران در برزیل
1388/02/22

 

مديركل دفتر ارتباطات علمي و تحقيقاتي وزارت جهاد كشاورزي از توليد محصولات پايه‌اي كشاورزي ايران در برزيل خبر داد.به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در برازيليا، مديركل دفتر ارتباطات علمي و تحقيقاتي سازمان تحقيقات و آموزش وزارت جهاد كشاورزي با اعلام اين مطلب اظهار داشت: بر اساس پيش نويس تفاهمنامه‌هايي كه با شركت‌هاي بزرگ برزيل از جمله كامپو و امبراپا آماده كرده‌ايم، در نظر داريم نياز كشورمان به گوشت، ذرت، شكر و دانه‌هاي روغني را در داخل برزيل توليد و سپس در گام نخست آنها را به ايران ارسال كنيم. وي افزود: امبراپا و كامپو به ترتيب بزرگ‌ترين شركت هاي آمريكاي لاتين در حوزه تحقيقات و سرمايه گذاري كشاورزي محسوب مي شوند.

سيد عطا رضايي تصريح كرد: قطعاً مشاركت در فرايند توليد سبب كاهش هزينه تامين اين نوع محصولات مي‌شود به گونه‌اي‌كه با خريد زمين، توليد و فرآوري محصولات در برزيل به صورت بلند مدت امنيت غذايي را براي كشورمان ايجاد خواهيم كرد. در اين ميان قرار است ابتدا 10 هزار هكتار و در گام بعدي 400 هزار هكتار زمين كشاورزي در اين كشور خريداري شود و براي مقاصد فوق تحت كشت قرار گيرند.

رضايي يكي ديگر از اهداف مشاركت در توليد را صادرات فرآورده‌هاي غذايي به ديگر بازارهاي منطقه اطراف ايران و برزيل ذكر كرد. وي يادآور شد: در سال‌هاي اخير به دليل وابستگي به واردات محصولات كشاورزي علاوه بر خروج ارز، رقابت نابرابري در عرضه و قيمت گذاري محصولات كشاورزي در ايران ايجاد شده است اما اينك درصدد هستيم پس از نهايي شدن قرارداد با طرف هاي برزيلي كالايي با هزينه كمتر توليد و روانه كشورمان مي كنيم. وي كه از نتايج ملاقات با شركت‌ها و سرمايه گذاران اين كشور سخن مي گفت، يادآور شد: سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي با 23 مجموعه مستقل از قدرت بالايي در بخش‌هاي تحقيقاتي برخودار است كه مي تواند بخشي از آنها را در اختيار برزيل قرار دهد.

به گفته اين مقام مسئول، در حال حاضر سه موضوع به عنوان رئوس همكاري با برزيل آماده تصويب است كه شامل تحقيقات و آموزش، اجراي طرح هاي كشاورزي و همچنين خريد زمين كشت محصولات است.

رضايي ادامه داد: برزيلي ها پس از آشنايي با پتانسيل هاي تحقيقاتي ايران خواهان تبادل دانشمند در زمينه اجراي پروژه هاي تحقيقاتي، مهندسي ژنتيك، بهداشت دامي با كشورمان شده‌اند در همين حال ايران نيز از دستاوردهاي اين كشور در بخش كشاورزي استفاده خواهد كرد.

مديركل دفتر دفتر ارتباطات علمي و تحقيقاتي سازمان تحقيقات و آموزش وزارت جهاد كشاورزي در پايان تاكيد كرد : در حالي كه طي 40 سال اخير تنها 6-7 سند همكاري در حوزه كشاورزي با برزيل اجرا شده در ماههاي اخير با پيگيري‌ها و هماهنگي هاي سفارت جمهوري اسلامي ايران در برازيليا در آستانه امضاء و اجراي 10سند همكاري هستيم.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal